Zapalenie powięzi podeszwy – łagodzenie dolegliwości
Z powodu wysokiego natężenia aktywności fizycznych mogą wystąpić takie problemy, jak stan zapalny oraz bóle stopy. Najczęściej chodzi o zapalenie powięzi podeszwy. Stopa dysponuje grubą warstwą skóry i mięśni chroniących ją na całej długości, od czubka palca do pięty.
Warstwa ta nazywana jest podeszwą stopy i zapewnia podstawową ochronę stóp przed niekorzystnym wpływem uderzeń o podłoże podczas spacerów, joggingu lub biegania, a także podczas wykonywania innej aktywności fizycznej wiążącej się z powtarzającymi się wielokrotnie uderzeniami stóp o twardą powierzchnię.
Masz zapalenie powięzi podeszwy stopy? Przeczytaj artykuł, poznaj typowe objawy i dowiedz się jak można złagodzić ból wywołany przez tę dolegliwość.
Zapalenie powięzi podeszwy – typowe objawy
Najczęstszymi objawami tego schorzenia są:
- Bóle pięty i podeszwy, które mogą przekształcić się w nagły i palący ból mogący pojawiać się w ciągu dnia, a podczas odpoczynku całkowicie lub częściowo ustępować.
- Okazjonalne bóle rozciągające się, aż do nasady palców stopy.
- Stany zapalne lub obrzęki pięty.
Zapalenie powięzi podeszwy może znacząco utrudniać Ci wykonywanie codziennych czynności.
Porady mające na celu złagodzenie dolegliwości
Jednym z najbardziej powszechnych sposobów na złagodzenie zapalenia powięzi podeszwy jest zastosowanie zimnego okładu (najlepiej z lodu) w miejscu dotkniętym procesem zapalnym.
Pozostawiony na około 15 minut lód może zmniejszyć ból i nasilenie stanu zapalnego. Jeśli schorzenie jest już w stadium zaawansowanym, zalecamy zastosowanie okładu z lodu 5 do 6 razy dziennie.
Ból podczas zapalenia powięzi podeszwy pojawia się zazwyczaj w ciągu pierwszych godzin dnia. Złagodzi go na pewno masaż stóp koncentrujący się na okolicy dużego palca u nogi.
Wykorzystaj okrągły przedmiot w kształcie piłki, aby wymasować podbicia każdej ze stóp. Pozwoli Ci to nie tylko złagodzić ból, lecz także odświeżyć stopy.
Aby całkowicie pozbyć się bólu, zaopatrz się w buty z grubą podeszwą, która ochroni Twoje stopy i zapewni im wsparcie. Możesz zakupić także specjalizowane wkładki, które dodatkowo ochronią piętę i podeszwę stopy.
Jeśli możesz, użyj również podpórek ortopedycznych.
Przeczytaj również: Co stopy mówią o Twoim zdrowiu?
Zapalenie powięzi podeszwy – jak zapobiec temu schorzeniu?
Jeśli nie doznałeś jeszcze bólu, z jakim wiąże się zapalenie powięzi podeszwy, ponieważ Twój stan dopiero zaczął się rozwijać, to zastosuj się do kilku wskazówek, dzięki którym unikniesz dalszego postępowania choroby lub całkowicie jej zapobiegniesz.
- Spróbuj zrzucić zbędne kilogramy, aby złagodzić nacisk wywierany na stopy przez ciało.
- Unikaj długich okresów nieprzerwanego stania lub chodzenia boso, a także w butach o cienkich podeszwach lub takich, które nie zapewniają dostatecznej ochrony podeszwy stopy.
- Zmień rodzaj uprawianej aktywności fizycznej na taką, która nie wywiera nadmiernego nacisku.
- Podczas biegania, skakania lub uprawiania joggingu unikaj twardych powierzchni i staraj się biegać po nawierzchniach miękkich, takich jak na przykład trawa.
Być może spodoba Ci się także artykuł: Bolące stopy? Garść porad jak im ulżyć
O czym należy pamiętać?
Zapalenie powięzi podeszwy może mieć wiele przyczyn, stąd też wiele różnych metod leczenia oraz zapobiegania.
Dbaj zawsze o swoje stopy, aby móc wciąż utrzymywać pożądany stopień aktywności fizycznej bez uczucia bólu. Powinieneś dbać o każdą część ciała, zwłaszcza gdy nie pracują prawidłowo.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Morrison, S. (2004). Foot management. Clinical Techniques in Equine Practice. https://doi.org/10.1053/j.ctep.2004.07.007
- Sheikh, A. (2012). Ankle and Foot. In Imaging Musculoskeletal Trauma: Interpretation and Reporting. https://doi.org/10.1002/9781118551691.ch9