Boląca pięta — o czym może świadczyć?

Lipiec 20, 2015

Boląca pięta na pewno niejednokrotnie niejednemu z nas uprzykrzyła życie. Jest to dokuczliwa dolegliwość, która może utrudnić codzienne funkcjonowanie. Przeszywający ból rozlewający się na calą stopę uniemożliwia normalne poruszanie. O czym świadczy i skąd się bierze? Pięta może nam dokuczać z kilku przyczyn, a w tym artykule dowiesz się o nich więcej.

Co jest przyczyną tego, że pięta boli?

2#:Pięty-pięta.jpg

Zazwyczaj pięta zaczyna nam dokuczać po wykonaniu wysiłku fizycznego, drobnym urazie lub stłuczeniu, ale równie dobrze może pojawić się nagle bez konkretnej przyczyny. Kość pięty jest największa z 26-ciu kości, które tworzą ludzką stopę, znajdziemy również tam 33 połączenia stawowe. To wszystko powoduje, że stopa jest bardzo ważną, jak i bardzo delikatną częścią ciała. Nic dziwnego więc, że czasami niektóre ze stu mięśni i więzadeł, które tam znajdziemy czasem szwankują.

Gdy pojawia się ból, najczęściej odczuwalny jest w tylnej lub przedniej części pięty i najsilniej notowany jest w momencie poruszania się. Przyczyn tego, że pięta boli, może być naprawdę dużo, niektóre są błahe, inne poważniejsze, jednak zawsze swoją opinię na ten temat powinien wyrazić lekarz specjalista.

1. Ostroga piętowa

3#:Ostroga pietowa-pięta.jpg

Bez wątpienia jest najczęstsza przyczyną tego, że pięta boli. Co to w rzeczywistości jest ostroga piętowa? Są to zmiany zwyrodnieniowe polegające na powstawaniu narośli kostnej na wyrostku przyśrodkowego guza piętowego. Mówiąc prościej, kość piętowa wydłuża się o kilka milimetrów i generuje uczucie bólu. Z reguły pojawia się po wykonaniu wysiłku i przeciążeniu mięśni i więzadeł stopy co skutkuje rozciągnięciem tkanki, która łączy pietę z przodostopiem, a tym samym błony, która pokrywa kość piętową. Dlaczego powstaje? Gdy źle nastąpimy podczas chodzenia, gdy używamy nieodpowiedniego obuwia, nawet otyłość może być przyczyną. Trzeba pamiętać, że boląca pięta w większości wypadków jest spowodowana ostrogą.

2. Rozlane zapalenie powiezi podeszwy

4#:Zapalenie powiezi podeszwy-pięta-jpg

Jeżeli dokucza nie tylko pięta, ale ból rozciąga się na pasmo tkanki biegnące wzdłuż dolnej części stopy, łączący pietę z palcami najprawdopodobniej jest to zapalenie powięzi podeszwy. Przyczyną jest powstanie stanu zapalnego włókien tkanki łącznej na skutek przesadnego wysiłku, wielogodzinnego chodzenia, biegania, zbyt długiego używania niewygodnych butów.

Miękkie włókna tkanki dolnej części stopy najprawdopodobniej zostały przeciążone lub uległy uszkodzeniu co zaowocowało przeszywającym bólem. Trzeba wiedzieć, że ostroga piętowa również może być przyczyną zapalenia powięzi podeszwy.

W przypadku tej dolegliwości odpoczynek da jedynie chwilowe ukojenie bólu. Przy każdym rozciągnięciu stopy i nacisku na pietę dyskomfort powróci. Bardzo ważna w tym wypadku jest konsultacja z lekarzem, a oprócz tego można zastosować kilka domowych sposobów, które przyniosą ulgę. Zaleca się przykładanie lodu i wykonywanie delikatnego masażu z olejkiem z rozmarynu, co zmniejszy stan zapalny. Również można zabandażować stopę i wykonywać ćwiczenia z butelką wypełnioną zimną wodą.

3. Przesadne obciążenie stóp i nieprawidłowe chodzenie

5#:Spacerowanie-pięta.jpg

Może wydawać się błahostką, jednak w rzeczywistości ma duże znaczenie. Wielu z nas nie przykłada wagi do sposobu, w jaki chodzi. Trzeba pamiętać, że podczas wykonywania kroków to pięta pierwsza dotyka ziemi. W ten sposób masa ciała najpierw znajduje się na zewnętrznej części stopy, a następnie jest przenoszona na duży palec. W momencie, gdy przesadnie składamy stopę (wyginamy łuk stopy) tworzy się nieprawidłowy nacisk i nadwyrężenie więzadeł i ścięgien przymocowanych do kości piętowej. Ta anomalia, jeżeli w porę nie zostanie skorygowana może przysporzyć problemów z kolanami i biodrami. Jeżeli nie nauczymy się chodzić poprawnie nie tylko pięta, ale cały nasz szkielet na tym ucierpi na skutek nierównomiernego rozkładania nacisku jaki wywiera masa ciała.

Inne przyczyny bólu pięty.

  • reumatoidalne zapalenie stawów i inne formy zapaleń stawów: dolegliwość często stwierdzana przy podobnego typu schorzeniach
  • dna moczanowa: nadmiar kwasu moczowego w organizmie może spowodować nie tylko stany zapalne w dużym palcu u stopy, ale i w pięcie
  • zapalenie kaletki: schorzenie w przebiegu bardzo podobne do ostrogi piętowej. W tym wypadku dotknięta schorzeniem zostaje struktura pełniąca funkcje amortyzatora, między ścięgnami a kośćmi.
  • choroba Halunga: jałowa martwica kości pięty najczęściej występująca u dzieci, ale również może być spowodowana zbyt częstym noszeniem butów na wysokim obcasie
  • zapalenie ścięgna Achillesa: osobą aktywnym fizycznie i uprawiającym sporty, kontuzja ta jest dobrze znana. Spowodowana jest najczęściej przeciążeniem tej części organizmu.
  • stłuczenie kości pięty: może być to uderzenie czy złe nastąpienie podczas chodzenia. W takim wypadku jak najszybciej należy zastosować okłady z lodu.
WIĘCEJ DLA CIEBIE