Stopy - co tak naprawdę mówią o Twoim zdrowiu?

Refleksologia to nauka mówiąca o bezpośrednim związku pomiędzy organami wewnętrznymi, a konkretnymi punktami na stopach.
Stopy - co tak naprawdę mówią o Twoim zdrowiu?

Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia, 2019

Stopy całymi dniami są obciążone ciężarem naszego ciała, przez co wymagają specjalnej opieki. Niestety bardzo często zapominamy o tym, że o stopy należy dbać.

Czy wiesz na przykład, że można wyczytać z nich wiele dolegliwości, zarówno fizycznych jak i psychicznych? Właśnie dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na kondycję Twoich stóp. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej.

Co stopy mówią o Twoim zdrowiu?

Aby zdiagnozować różne problemy zdrowotne, wystarczy odpowiednio zadbać o swoje stopy i dokładnie się im przyjrzeć:

Pedicure - stopy
  • W stopach znajdują się naczynia włosowate o różnej gęstości, które wskazują czy krążenie i zaopatrzenie w krew jest odpowiednie. Jeśli włośniczek jest coraz mniej lub zanikają, może być to objaw problemów z krążeniem, na przykład wywołanych źle dobranym obuwiem lub zbyt ciasnymi skarpetkami.
  • Częsty ból atakujący nagle stopy może być objawem niedoboru substancji odżywczych, odwodnienia organizmu lub złego krążenia. Należy zdiagnozować przyczynę bólu, aby jak najszybciej zastosować odpowiednie leczenie.
  • Jeśli dopadają Cię skurcze, a jesteś osobą aktywną fizyczną, może być to objaw odwodnienia organizmu. Aby temu zapobiegać, pij zalecaną dawkę wody każdego dnia, a gdy ćwiczysz – odpowiednio ją zwiększaj. Skurcze mogą świadczyć także o niedoborze potasu, wapnia lub magnezu.
Twarda skóra na stopach
  • Ból często dotyczy także osób chorujących na cukrzycę, u których dochodzi do degeneracji komórek nerwowych i utrudnione gojenie się ran i kontuzji.
  • Wiecznie zimne kończyny to z kolei znak, że Twoja tarczyca nie odpowiednio i cierpisz na nadczynność tego gruczołu. Inny powód zimnych stóp to problemy z krążeniem, nie wahaj się więc i skonsultuj się z lekarzem, aby zdiagnozował on powód tej dolegliwości.
  • Opuchlizna stóp świadczą o problemach z nerkami i retencją wody w organizmie. Może być to także efekt uboczny stosowania niektórych leków.

Dbanie o stopy – zalecenia

Pamiętaj: zwracaj większą uwagę na swoje stopy i ich kondycję, a gdy coś Cię niepokoi nie wahaj się skonsultować ze specjalistą. Jak mówi przysłowie: lepiej zapobiegać niż leczyć, a stopy i ich dolegliwości pomogą Ci zdiagnozować inne schorzenia.

To może Cię zainteresować ...
Piękne stopy – oto 7 cennych porad
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Piękne stopy – oto 7 cennych porad

Posiadanie tak cennej ozdoby na lato, jaką są piękne stopy może być łatwiejsze niż Ci się wydaje. Poznaj naturalne kuracje, które przywrócą im mięk...


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.