Stopy - co tak naprawdę mówią o Twoim zdrowiu?

Refleksologia to nauka mówiąca o bezpośrednim związku pomiędzy organami wewnętrznymi, a konkretnymi punktami na stopach.
Stopy - co tak naprawdę mówią o Twoim zdrowiu?

Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia, 2019

Stopy całymi dniami są obciążone ciężarem naszego ciała, przez co wymagają specjalnej opieki. Niestety bardzo często zapominamy o tym, że o stopy należy dbać.

Czy wiesz na przykład, że można wyczytać z nich wiele dolegliwości, zarówno fizycznych jak i psychicznych? Właśnie dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na kondycję Twoich stóp. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej.

Co stopy mówią o Twoim zdrowiu?

Aby zdiagnozować różne problemy zdrowotne, wystarczy odpowiednio zadbać o swoje stopy i dokładnie się im przyjrzeć:

Pedicure - stopy
  • W stopach znajdują się naczynia włosowate o różnej gęstości, które wskazują czy krążenie i zaopatrzenie w krew jest odpowiednie. Jeśli włośniczek jest coraz mniej lub zanikają, może być to objaw problemów z krążeniem, na przykład wywołanych źle dobranym obuwiem lub zbyt ciasnymi skarpetkami.
  • Częsty ból atakujący nagle stopy może być objawem niedoboru substancji odżywczych, odwodnienia organizmu lub złego krążenia. Należy zdiagnozować przyczynę bólu, aby jak najszybciej zastosować odpowiednie leczenie.
  • Jeśli dopadają Cię skurcze, a jesteś osobą aktywną fizyczną, może być to objaw odwodnienia organizmu. Aby temu zapobiegać, pij zalecaną dawkę wody każdego dnia, a gdy ćwiczysz – odpowiednio ją zwiększaj. Skurcze mogą świadczyć także o niedoborze potasu, wapnia lub magnezu.
Twarda skóra na stopach
  • Ból często dotyczy także osób chorujących na cukrzycę, u których dochodzi do degeneracji komórek nerwowych i utrudnione gojenie się ran i kontuzji.
  • Wiecznie zimne kończyny to z kolei znak, że Twoja tarczyca nie odpowiednio i cierpisz na nadczynność tego gruczołu. Inny powód zimnych stóp to problemy z krążeniem, nie wahaj się więc i skonsultuj się z lekarzem, aby zdiagnozował on powód tej dolegliwości.
  • Opuchlizna stóp świadczą o problemach z nerkami i retencją wody w organizmie. Może być to także efekt uboczny stosowania niektórych leków.

Dbanie o stopy – zalecenia

Pamiętaj: zwracaj większą uwagę na swoje stopy i ich kondycję, a gdy coś Cię niepokoi nie wahaj się skonsultować ze specjalistą. Jak mówi przysłowie: lepiej zapobiegać niż leczyć, a stopy i ich dolegliwości pomogą Ci zdiagnozować inne schorzenia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.