Wysoki cholesterol? Sięgnij po sok z cytryny z nasionami chia

Nasiona chia stanowią niezwykle skuteczne remedium obniżające poziom cholesterolu w naszym organizmie. Nie należy jednak sięgać po nie, jeśli jesteśmy w trakcie leczenia nadciśnienia bądź jeśli występuje u nas niedociśnienie.
Wysoki cholesterol? Sięgnij po sok z cytryny z nasionami chia

Ostatnia aktualizacja: 30 stycznia, 2019

Jeżeli Twój lekarz poinformował Cię, że masz wysoki cholesterol, musisz uświadomić sobie, że czekają Cię zmiany w stylu życia i w sposobie odżywiania się.

Najważniejsze to zadbać o zróżnicowaną, starannie zbilansowaną dietę, utrzymywanie regularnej aktywności fizycznej i stosowanie wskazań lekarza oraz przyjmowanie zapisanych przez niego leków.

Jednak oprócz opisanych zmian, zawsze jeszcze możemy dodać do naszej diety naturalne remedia, które wspomogą proces leczenia i pomogą nam poczuć się lepiej.

Okazuje się, że w przypadku problemu, jakim jest wysoki cholesterol, sok z cytryny w połączeniu z nasionami chia może służyć nam wielką pomocą. Jest to opcja łatwo dostępna i niedroga, co więcej dobrze smakuje i naprawdę warto ją wypróbować.

Czy masz ochotę dowiedzieć się czegoś więcej?

Sok z cytryny i nasiona chia na wysoki cholesterol

Bywa, że natura oferuje nam prawdziwe, naturalne remedia na dolegliwości, które – choć występujące na co dzień – mimo wszystko są poważne. Wysoki cholesterol jest na tej liście. Nigdy nie bagatelizuj tego problemu!

Lemoniada z nasionami chia

Jeżeli nie zrobisz nic, aby rozwiązać ten problem, konsekwencje na dłuższą metę mogą być bardzo poważne:

  • Hipercholesterolemia podwaja ryzyko zawału serca w porównaniu z osobami, które nie mają tego problemu.
  • Gdy nasz organizm nie jest w stanie wchłonąć całego cholesterolu, jaki krąży w krwiobiegu, nadmiar odkłada się na ścianach arterii, co prowadzi do ich stopniowego zwężania się. Tak właśnie powstaje miażdżyca.
  • Największym niebezpieczeństwem, jakie niesie ze sobą wysoki cholesterol, jest brak objawów. Jedynym sposobem na stwierdzenie jego obecności jest wykonanie odpowiedniego badania krwi. Dlatego więc to takie ważne, by wykonywać regularne badania.

Lecznicze właściwości cytryny w obniżaniu cholesterolu

W naszych artykułach bardzo często omawiamy kwestię przydatności cytryny w dbaniu o nasze zdrowie. Zapewne zainteresuje Cię fakt, że ten cytrusowy owoc ma również swój udział w obniżaniu trójglicerydów.

  • Cytryna to produkt zasadowy, który doskonale wspiera naturalny detoks organizmu. Dzięki temu wspomagamy pracę wątroby i zmniejszamy poziom lipidów we krwi. W konsekwencji cholesterol i trójglicerydy obniżą się w sposób naturalny.
  • Cytryna to naturalny środek oczyszczający. Nie tylko pomaga zwalczać problem, jakim jest wysoki cholesterol, ale też pobudza jego wydalanie, co oczyszcza nasze ciało z tłuszczu.

Nie możemy również zapomnieć o tym, że ten popularny owoc to bogate źródło witaminy C. Witamina ta, jak wskazują badania opublikowane w czasopiśmie “The American journal of nutrition”, działa jako środek chroniący zdrowie naszego serca:

  • Regularne picie soku z cytryny zmniejsza aż o 20% ryzyko chorób serca.
  • Co więcej, owoc ten chroni również komórki naszego ciała przed zniszczeniem oksydacyjnym spowodowanym przez wolne rodniki.
  • Pozytywne efekty pojawią się oczywiście jedynie wtedy, gdy będziemy pić sok w postaci świeżo wyciśniętej – nie mówimy o sokach czy nektarach dostępnych w sklepach.

Nasiona chia, prawdziwy skarb natury dla naszego zdrowia

Nie masz jeszcze w domu nasion chia? Jak najszybciej postaraj się je zakupić w pobliskim supermarkecie lub sklepie zielarskim. Twój organizm Ci się za to odwdzięczy. Doskonale sprawdzają się one w procesie odchudzania oraz w obniżaniu poziomu cholesterolu w organizmie.

  • Nasiona chia zawierają duże stężenie kwasów tłuszczowych omega 3, zatem obniżają wysoki cholesterol.
  • Co więcej, nasiona te są również bogatym źródłem antyoksydantów, białka, witaminy B1, B2, B3 i minerałów takich jak fosfor, wapń, potas, magnez, żelazo, cynk i miedź. W 100 g nasion znajduje się aż 27% białka roślinnego.
  • Nasiona chia uznaje się za suplement diety niezwykle skuteczny u pacjentów z podniesionym poziomem cholesterolu – dzięki zawartości fitosteroli i kwasu alfa linolenowego. Nietrudno je zdobyć, a są w stanie bardzo poprawić nasze zdrowie.

Sok z cytryny i nasiona chia na wysoki cholesterol – przepis

Potrzebne produkty

  • 1 łyżeczka nasion chia (5 g)
  • 1,5 szklanki wody (300 ml)
  • Cytryna
  • 1 łyżka miodu (25 g)

Sposób przygotowania

  • Przygotowanie tego leczniczego napoju na wysoki cholesterol jest bardzo proste. Pierwsze, co musimy zrobić to zostawić do namoczenia 5 gramów nasion chia w połowie szklanki wody (około 100 ml) na godzinę. W jakim celu? Zmiękczy to nasiona i spulchni je.
  • Z czasem całość przybierze postać charakterystycznego żelu.
  • Kolejny krok jest równie prosty. Wystarczy tylko zmieszać rozmoczone nasiona z pozostałymi produktami, aby uzyskać lecznicze remedium.
Napój z nasionami chia

Jeżeli chcesz oszczędzić sobie pracy, śmiało użyj malaksera. Znacznie łatwiej będzie Ci uzyskać dzięki temu jednolitą konsystencję. Z odrobiną miodu napój zyska dodatkowo przyjemny posmak. Na pewno go polubisz.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Zielony koktajl – detoks i odchudzanie w jednym

Sposób spożycia

Pamiętaj, żeby pić sok z cytryny z nasionami chia codziennie na czczo. Rób tak przez 20 dni z rzędu, a później odpocznij przez tydzień. Bez wątpienia pomoże Ci to obniżyć wysoki cholesterol.

  • Należy również pamiętać o tym, że jeśli przyjmujemy lekarstwa na nadciśnienie tętnicze, nie powinniśmy przesadzać z ilością spożywanych nasion chia, ponieważ one również mają właściwości regulujące ciśnienie.
  • Jeżeli cierpisz na niedociśnienie, najlepiej jest nie sięgać po nasiona chia.
  • Nie zaleca się sięgać po to remedium również w przypadku, gdy przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dąbrowski, G., & Skrajda, M. (2015). Nasiona szałwii hiszpańskiej (salvia hispanica l.) Jako źródło składników wykazujących dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Journal of Health Sciences. https://doi.org/10.5281/zenodo.30929
  • Gordon, M. (1985). Cholesterol. Nutrition & Food Science. https://doi.org/10.1108/eb059065
  • Kim, M. J., Hwang, J. H., Ko, H. J., Na, H. B., & Kim, J. H. (2015). Lemon detox diet reduced body fat, insulin resistance, and serum hs-CRP level without hematological changes in overweight Korean women. Nutrition Research. https://doi.org/10.1016/j.nutres.2015.04.001
  • Taga, M. S., Miller, E. E., & Pratt, D. E. (1984). Chia seeds as a source of natural lipid antioxidants. Journal of the American Oil Chemists’ Society. https://doi.org/10.1007/BF02542169
  • Lawes, C. M. M., Hoorn, S. Vander, Law, M. R., & Rodgers, A. (2004). High cholesterol. In Comparitive Quantification of Health Risks. https://doi.org/10.1007/s11356-012-1164-x

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.