Nasiona chia - 7 korzyści z włączenia ich do Twojej diety

Nasiona chia są bogatym źródłem tryptofanu, dzięki czemu skutecznie poprawiają nastrój. Pomagają nam uzyskać więcej energii, a nawet pozbyć się zbędnych kilogramów.
Nasiona chia - 7 korzyści z włączenia ich do Twojej diety

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nasiona chia, znane również jako szałwia hiszpańska, stały się sławne na całym świecie w latach 70-tych.

Nasiona chia należą do tej samej rodziny co mięta. Uważa się, że pochodzą z centralnego i południowego Meksyku oraz z Gwatemali. Jak głosi legenda, jako pierwsi sięgali po nasiona chia strarożytni wojownicy azteccy, którzy wykorzystywali ich niezrównaną wartość energetyczną, przygotowując się do ważnej bitwy.

W ostatnich latach z wielu powodów nasiona te zyskały zaszczytne miano “superproduktu”. Dowiedziono bowiem, że chia kryje w sobie całe mnóstwo cennych składników odżywczych. Mogą one nam pomóc zadbać o zdrowie, stracić na wadze a przy tym nie cierpieć nadmiernie.

Choć oczywiście nie jest to cudowny produkt, dzięki któremu z dnia na dzień obudzimy się szczupli, osoby, które włączyły nasiona chia do swojej codziennej diety potwierdzają, że znacznie ułatwia to odchudzanie.

Z tego i wielu innych powodów, każdy z nas powinien dysponować wiedzą na temat tego produktu aby dzięki temu włączyć nasiona do swojej diety.

W dzisiejszym artykule opowiemy Ci o siedmiu korzyściach zdrowotnych, jakie dostarczą Twojemu organizmowi. Koniecznie przeczytaj!

1. Nasiona chia pomagają schudnąć

Kobieta mierzy obwód bioder - odchudzanie

Jednym z głównych powodów, dla których nasiona chia stanowią naszego wielkiego sprzymierzeńca odchudzania jest fakt, że wykazuje właściwości sycące. To z kolei pomaga nam kontrolować apetyt i unikać zdradliwego podjadania.

Jeżeli zdecydujesz się sięgnąć po nie na sucho, rozszerzą się w Twoim żołądku, dzięki czemu szybko i na długo poczujesz sytość.

Co więcej, dostarczają sporych ilości błonnika. Ten składnik odżywczy jest niezbędny do tego, aby utrzymać dobre funkcjonowanie najważniejszych organów w naszym ciele.

Koniecznie zobacz też artykuł: Skłonności do podjadania? Oto 6 produktów

2. Obniżają poziom cukru we krwi

Błonnik jest bardzo dobry aby na dłużej utrzymać uczucie sytości. Co więcej, jest on również odpowiedzialny za regulację poziomu cukru we krwi.

W badaniu, w którym uczestniczyło 11 mężczyzn i 9 kobiet chorych na cukrzycę typu II, osobom podawano na zmianę 37 g nasion chia i 37 g otrębów zbożowych przez okres 12 tygodni. Stanowiło to uzupełnienie leczenia cukrzycy.

Na koniec badania odkryto, że u uczestników, którzy spożywali nasiona chia nie tylko obniżył się poziom cukru we krwi, ale też wykazano znacznie niższe ciśnienie tętnicze.

3. Wspomagają trawienie

Regularne sięganie po opisywane nasiona może skutecznie uchronić nas przed zaparciami i innymi zaburzeniami pracy układu trawiennego.

Połączenie błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego w nasionach tworzy idealną mieszankę umożliwiającą lepszą perystaltykę jelit i szybszy przepływ produktów spożywczych przez nasz układ pokarmowy.

4. Pomagają zadbać o serce

Nasiona chia w kształcie serca

Jednym z głównych powodów występowania chorób układu sercowo – krążeniowego jest wysoki poziom cholesterolu. To on bowiem powoduje zatykanie się naczyń krwionośnych i utrudnienia w krążeniu krwi.

Kiedy z kolei pojawiają się zaburzenia krążenia, krew potrzebuje więcej czasu na dotarcie do komórek ciała. Może to bardzo negatywnie wpłynąć na kondycję i pracę serca.

Również w tym kontekście przynoszą nam z pomocą nasiona chia. Ukryte w niej cenne składniki mogą skutecznie wyregulować u nas poziom cholesterolu, zmniejszając tym samym ryzyko chorób.

Dodatkowo, zawartość niezbędnych kwasów tłuszczowych i błonnika może pomóc obniżyć lub całkiem wyeliminować stany zapalne z organizmu. Odsunie to od nas widmo ataku serca i wylewu.

5. Pomagają zwiększyć poziom energii

Spożycie tego produktu może znacznie zwiększyć naszą wydajność mentalną i fizyczną, zwłaszcza u osób, które trenują sporty lub mają napięty grafik zajęć w pracy.

Białko, minerały i kwasy tłuszczowe, jakie zawiera chia w pozytywny sposób wpływają na poziom energii w naszym organizmie, zwiększając go.

6. Stanowi źródło roślinnego białka

Nasiona te stanowią doskonałą opcję nie dla osób, które nie chcą spożywać białka zwierzęcego. Szacuje się, że każda porcja nasion (około 25 g) może dostarczyć nam nawet 4,4 g cennego białka roślinnego – a wszystko to o wartości energetycznej zaledwie 130 kalorii.

Choć nie jest to najbogatsze ze wszystkich źródeł, warto sięgać po te nasiona, ponieważ mogą wzbogacić nasze menu o białko. Oprócz tego dostarczą nam również przeciwutleniaczy, witamin, olejków i innych cennych składników, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

7. Dobrze wpływają na nastrój

Uśmiechnięta kobieta

Nasiona chia stanowią naturalne źródło tryptofanu. Ten związek chemiczny ma bezpośredni wpływ na nasz nastrój i samopoczucie, poprawiając je. Co więcej, reguluje nasz apetyt. Ten niezbędny aminokwas wykazuje właściwości odprężające i reguluje apetyt, stymulując jednocześnie wydzielanie serotoniny – i innych neuroprzekaźników odpowiedzialnych za dobry nastrój – w naszym organizmie. Jedz je a poczujesz się znacznie lepiej!

Zdając sobie sprawę, jak dobry wpływ mają te nasiona na Twój organizm, od dziś postanów sobie częściej po nie sięgać.

Możesz spożywać je namoczone w wodzie bądź jeść z dodatkiem:

  • Jogurtu
  • Płatków zbożowych
  • Makaronu
  • Sałatek
  • Ryżu
  • Koktajli

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Agrarias, C., & Distribuci, U. N. R. (2016). Chía : importante antioxidante vegetal. Revista Agromensajes. https://doi.org/16698584.

  • Beltrán, O., & Romero, M. . (2003). La chía, alimento milenario. Industria Alimentaria (México, D.F.).

  • Superfoods Ecuador. (2016). SuperFoods – Alimentos cargados de nutrientes – Super Foods Ecuador.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.