Dieta a odchudzanie – od czego powinnaś zacząć?

· Grudzień 16, 2017
Planujesz przejść na dietę i nie wiesz od czego zacząć? Po pierwsze, nie traktuj tego jak kary. Dzięki diecie będziesz zdrowsza i szczęśliwsza, a z czasem stanie się ona naturalną częścią twojego stylu życia.

Czy wiesz, jakie kroki należy podjąć, aby dieta odchudzająca przyniosła oczekiwane rezultaty? Być może czujesz się zagubiona w gąszczu porad i informacji na ten temat. Dlatego też chcemy przedstawić kilka praktycznych porad, dzięki którym twoja dieta rzeczywiście doprowadzi cię do takiego punktu, jakiego oczekujesz.

1. Przekonaj samą siebie do diety

Być może nie jesteś w ogóle przekonana do tego, żeby przejść na dietę, ale jednocześnie chciałabyś się lepiej czuć ze swoim ciałem i zrzucić kilka kilogramów.

 • Pamiętaj, że będziesz w stanie trzymać się diety, wówczas gdy się do niej w pełni przekonasz!
 • Postaraj się znaleźć powód i motywację do podjęcia diety. Najlepiej zrób sobie listę za i przeciw, a przekonasz się, że zdrowa dieta niesie ze sobą niemal tylko i wyłącznie korzyści.

2. Skup się na ‚przed’ i ‚po’

Jeśli utrata wagi następuje u ciebie w bardzo wolnym tempie, możesz się dość szybko zniechęcić do odchudzania.

Dlatego ważne jest zrobić zdjęcia swojej sylwetki jeszcze przed rozpoczęciem diety, abyś mogła na bieżąco śledzić postępy. W ten sposób zauważysz, że twoje wysiłki przynoszą efekty, nawet jeśli przychodzą małymi kroczkami.

Dieta odchudzająca

3. Określ jasny cel

Musisz jasno określić, co chcesz osiągnąć stosując dietę. Na przykład jeśli chcesz mieć lepiej podkreślone mięśnie, powinnaś stosować dietę wysokobiałkową. Staraj się wyznaczać sobie realne cele, które rzeczywiście będziesz w stanie osiągnąć. Dzięki temu nie zniechęcisz się zbyt szybko.

4. Stosuj urozmaiconą dietę

Jeśli będziesz zawsze jeść te same produkty, szybko się zniechęcisz. Nikt przecież nie chce widzieć na talerzu tych samych potraw przez długi czas.

Dieta może być świetną okazją do poszukania nowych przepisów i do eksperymentowania z całą gamą owoców i warzyw. Będziesz zaskoczona jak wiele z tych przepisów wejdzie na stałe do twojego jadłospisu.

5. Uważaj na słodycze

Zwracaj baczną uwagę na drobne zachwiania podczas diety. Każdy z nas ma czasem chęć sięgnąć po coś słodkiego lub niezdrowego, ale musimy kontrolować ilość tego typu przekąsek.

 • Raz w tygodniu zrób sobie małą przerwę od diety i zjedz coś, na co masz ochotę, ale w niezbyt dużych ilościach. Nie możesz przecież zaprzepaścić całego wysiłku z powodu jednego słabszego momentu.

6. Przeżuwaj powoli

Jeśli będziesz przeżuwać każdy kęs powoli, twoje posiłki będą bardziej sycące i nie będziesz odczuwać głodu, aż do następnego posiłku.

Uczucie sytości pojawia się dopiero, kiedy do mózgu dotrze sygnał, a to zajmuje około 20 minut. Jeśli jesz szybko, będziesz miała tendencję do przejadania się, a tym samym do spożywania nadmiernie dużej ilości kalorii.

Kobieta robi kęs przystawki, dieta i jedzenie powoli

 • Postaraj się przeznaczyć dodatkowe 10 minut na każdy posiłek.
 • Kiedy jesz, nie rób nic innego. Skup się na jedzeniu, aby twój mózg zarejestrował fakt, że spożyłaś posiłek.

7. Nie wybieraj się na zakupy kiedy jesteś głodna

Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić to pójść na zakupy kiedy czujesz głód. Możesz ulec pokusie kupienia wielu produktów, które mogłyby szybko dać ci uczucie sytości. Najczęściej jednak są to produkty niezdrowe.

Zawsze rób listę zakupów i zjedz coś zanim pójdziesz do sklepu. Dzięki temu poczujesz się bardziej zrelaksowana i nie będziesz czuła pokusy zjedzenia jakiejś kalorycznej przekąski.

8. Pamiętaj, że dieta cud nie istnieje

Na pewno spotkałaś się z dietami, które rzekomo miały ci pomóc zrzucić dużą ilość kilogramów w bardzo krótkim czasie. Niestety, dieta cud może przynieść tylko krótkoterminowe rezultaty, ponieważ pomaga jedynie w utracie wody oraz masy mięśniowej.

Zazwyczaj po zakończeniu takiej diety powrócisz do swojej poprzedniej wagi, a może nawet ją przekroczysz.

Mierzenie obwodu talii a dieta

9. Śniadanie jest najważniejsze

Od tego, co jesz na śniadanie zależy więcej, niż myślisz. Posiłek ten powinien dostarczać 20% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Dzięki odpowiednio skomponowanemu śniadaniu, będziesz miała więcej energii na cały dzień. Od śniadania w dużej mierze zależy też tempo przemiany materii.

Oto niektóre z produktów, jakie warto spożywać na śniadanie:

 • Nabiał (mleko, jogurt, ser, masło)
 • Owoce
 • Szynka
 • Płatki i produkty pełnoziarniste
 • Soki
 • Kawa, herbata, gorąca czekolada

10. Pij dużo wody

Koniecznie pij dużo wody przez cały dzień. Pamiętaj, że jest ona niezbędna do prawidłowego trawienia. Zaleca się spożywanie od 1,5 do 2 litrów płynów dziennie. Możesz pić zwykłą wodę mineralną, herbaty lub sięgać po wywary z warzyw.

Pij wodę

Pamiętaj, że herbata ma dodatkowo mnóstwo antyoksydantów pochodzących z zawartych w niej flawonoidów. Dzięki jej spożywaniu nie tylko schudniesz, ale również obniżysz stres i przestaniesz podjadać między posiłkami.