Nadmierne wypadanie włosów? Oto siedem możliwych przyczyn

Najczęstszymi przyczynami wypadania włosów bywa anemia oraz niedobór białka w organizmie. Okazuje się jednak, że przyczyn może być jeszcze więcej i warto zwrócić na nie uwagę.
Nadmierne wypadanie włosów? Oto siedem możliwych przyczyn
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nadmierne wypadanie włosów to bardzo często występujący problem, który może odbić się negatywnie zarówno na mężczyznach jak i na kobietach w każdym wieku.

Nadmierne wypadanie włosów może pojawić się, gdy w jakiś sposób zaburzona jest praca mieszków włosowych. Może to być powiązane z jakąś chorobą lub z reakcją na konkretne czynniki środowiskowe.

Zupełnie w normie jest tracić dziennie około 90 do 100 włosów. Wiele osób jednak zaczyna cierpieć na nadmierne wypadanie włosów, przez co objętość ich włosów zmniejsza się bardzo gwałtownie.

Problem tkwi w tym, że w wielu przypadkach pierwsze objawy wypadania włosów są ignorowane, co prowadzi tylko do pogorszenia się tego stanu. Dlatego właśnie koniecznie trzeba poznać możliwe przyczyny wypadania włosów. Pozwoli nam to skutecznie je wyeliminować i odpowiednio zadbać o włosy.

Przyczynami tymi podzielimy się z Tobą w dalszej części artykułu, dzięki czemu będziesz mógł je przeanalizować i sprawdzić, czy któraś z nich nie występuje w Twoim przypadku.

1. Nadmierne wypadanie włosów a niedobór białka w organizmie

Zdrowe źródła białka

Włosy są zbudowane w większości z białek. Z tego też powodu, niedobór tego składnika w naszym organizmie jest jednym z głównych powodów, dla których pojawia się nadmierne wypadanie włosów oraz ich osłabienie.

Jest tak dlatego, że nasz organizm uznaje to za sytuację kryzysową i zaczyna skąpo “wydzielać” niewielkie ilości białka, jakimi dysponuje. Dlatego też zatrzymuje się porost włosów i zaczynają się one osłabiać.

Nasza rada:

Aby Twoje włosy były lśniące i zdrowe, a także aby zmniejszyć problematyczne ich wypadanie, koniecznie jak najczęściej sięgaj po produkty takie jak:

  • Chude mięso
  • Nasiona
  • Bakalie i suszone owoce
  • Warzywa
  • Awokado
  • Nabiał i produkty mleczne
  • Jaja

2. Zbyt częste stosowanie środków chemicznych

Kuracje na włosy z użyciem chemicznych produktów pielęgnacyjnych zwykle stosuje się, aby nadać im blask i piękny wygląd. Są one pomocne przy przesuszonych włosach a także wtedy, gdy rozdwajają się nam końcówki.

Okazuje się jednak, że wiele produktów zawiera szkodliwe substancje, które na dłuższą metę powodują nieodwracalne zniszczenia, które mogą wywołać właśnie nadmierne wypadanie włosów.

Farby do włosów, produkty do ich rozjaśniania, a nawet niektóre szampony mogą naruszać zarówno włókna włosów jak i delikatną skórę głowy.

Nasza rada:

  • Sięgaj po maseczki i kuracje do włosów z naturalnych źródeł.

3. Zaburzenia pracy tarczycy

Zaburzenia pracy tarczycy

Zarówno nadczynność tarczycy jak i jej niedoczynność mogą wpłynąć na nadmierne wypadanie włosów. Jest tak dlatego, że ten niezwykle ważny gruczoł – jeżeli nie pracuje odpowiednio – może zaburzać równowagę hormonalną w naszym organizmie.

Ten rodzaj zaburzeń objawia się w naszym organizmie rozmaitymi zmianami. Jeżeli w porę się nimi nie zajmiemy, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.

Nasza rada:

  • Jeżeli podejrzewasz u siebie zaburzenia pracy tarczycy, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem, aby przeprowadzić badanie krwi i sprawdzić poziom hormonów tarczycy.

4. Czynniki dziedziczne

Nadmierne wypadanie włosów czasami wcale nie wynika z zaburzeń ani żadnej konkretnej choroby. Złe wieści są takie, że w pewnych przypadkach leczenie tego zjawiska okazuje się bardzo trudne bądź nawet niemożliwe, ponieważ pojawia się ono z przyczyn genetycznych.

Jeżeli tak jest, wypadanie włosów pojawi się około 20 roku życie i z biegiem czasu będzie się zwiększać.

Nasza rada:

  • Aby ustalić, czy właśnie to nie jest przyczyną Twojej dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem i zapytaj go o najlepszy sposób leczenia, który pomoże Ci nieco zmniejszyć problem.

5. Anemia

Anemia - probówka z krwią

Anemia to choroba, która może pojawić się z powodu niedoboru żelaza w naszym organizmie. Minerał ten jest niezbędny do wytwarzania czerwonych krwinek.

Gdy pojawia się anemia, oznacza to, że w organizmie nie ma wystarczającej ilości hemoglobiny. Dlatego też tak trudno jest transportować tlen do wszystkich tkanek i komórek ciała.

Jednym z głównych objawów anemii jest właśnie wypadanie włosów. Ustępuje ono w miarę, jak poprawia się stan naszego organizmu.

Nasza rada:

  • Zwiększ spożycie produktów bogatych w żelazo. Stosuj się też do wskazówek lekarza.

Może zechcesz również zajrzeć do artykułu: Anemia – sprawdź, jak wpływa na emocje

6. Zespół jajników policystycznych

W przypadku kobiet, istnieją pewne zaburzenia hormonalne, które mogą mieć wpływ na stan włosów, wywołując nawet ich wypadanie.

Jedną z kobiecych dolegliwości będących przyczyną najpoważniejszych wahań hormonalnych jest zespół jajników policystycznych. Może on powodować znaczne osłabienie się włókien włosowych oraz pogorszenie kondycji skóry głowy.

Zaburzenie to należy leczyć w konsultacji z lekarzem specjalistą, ponieważ na liście jego konsekwencji jest między innymi bezpłodność.

Nasza rada:

  • Jeżeli pojawią się u Ciebie jakiekolwiek wahania hormonalne, koniecznie skonsultuj się z lekarzem specjalistą, który zaleci Ci odpowiednie badania.
  • Postaraj się o dobrej jakości kurację włosów i skóry głowy, aby możliwie zmniejszyć negatywne skutki tego schorzenia.

7. Stres

Napięcie fizyczne i umysłowe to bardzo częsta przyczyna wypadania włosów u osób obydwu płci i w każdym wieku. Czasem ignorujemy efekty, jakie wywiera na nas stres. Okazuje się jednak, że to, w jaki sposób reaguje na niego nasze ciało, może prowadzić do poważniejszych zaburzeń.

Nasza rada:

  • Regularnie stosuj techniki relaksacyjne. Staraj się też unikać środowiska, w którym odczuwasz stres i jesteś narażony na presję.

Czy któraś z opisanych przez nas przyczyn pasuje do Twojego przypadku? Jeżeli pojawiło się u Ciebie nadmierne wypadanie włosów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem i jak najszybciej zacznij odpowiednio dopasowane leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.