Wypadanie włosów a zaburzenia tarczycy - 8 kroków

Jeśli masz problemy z tarczycą, twoje włosy mogą stać się kruche i łamliwe. Możesz poprawić ich kondycję odżywiając je od środka i chroniąc je od zewnątrz.
Wypadanie włosów a zaburzenia tarczycy - 8 kroków
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Problemy związane z tarczycą mogą wywołać szereg dolegliwości w całym organizmie. Wypadanie włosów jest jednym ze skutków nieprawidłowej pracy tarczycy Choć wiele osób ignoruje ten fakt, wypadanie włosów jest ściśle połączone z gospodarką hormonalną ciała, a w szczególności z funkcjonowaniem tarczycy.

Dlatego tak ważne jest, aby tarczyca odpowiednio pobudzała do pracy cebulki włosów oraz regulowała funkcjonowanie gruczołów łojowych i produkcję sebum.

Nie powinno dziwić, że jakiekolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu gruczołu tarczycy powodują długotrwałą i znaczącą utratę włosów, nad którą trudno jest zapanować. Pacjenci, którzy cierpią na niedoczynność lub nadczynność tarczycy muszą każdego dnia zmagać się z łamliwymi i suchymi włosami.

Na szczęście istnieje wiele sposobów i produktów, dzięki którym możesz wzmocnić włosy i nadać im zdrowy wygląd.

Poniżej prezentujemy osiem sposobów na polepszenie kondycji Twoich włosów jeśli ich wypadanie jest spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy.

1. Zgłoś się na badania laboratoryjne

Jeśli podejrzewasz, że wypadanie włosów jest w Twoim przypadku spowodowane niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy, skonsultuj się z lekarzem. Poproś o skierowanie na kompleksowe badania laboratoryjne.

Badania medyczne

Dzięki temu będziesz mogła dokładnie zrozumieć nieprawidłowości w funkcjonowaniu Twojej tarczycy oraz to, jak wpływają one na twoje ciało.

Pamiętaj, że wypadanie włosów to tylko jeden z negatywnych efektów nieprawidłowej pracy tarczycy.

2. Zażywaj odpowiednią dawkę suplementów

Kiedy już dowiesz się jakiego rodzaju zaburzenia dotyczą Twojej tarczycy, lekarz może ci przepisać specjalne suplementy. Zazwyczaj są one bardzo pomocne w regulowaniu pracy tego gruczołu.

Pamiętaj, że leki muszą być przepisane przez lekarza ponieważ musi on najpierw ustalić dokładną dawkę, jakiej potrzebuje Twoje ciało.

3. Zdrowa dieta zatrzyma wypadanie włosów

Z wprowadzaniem zdrowych nawyków żywieniowych nie musimy oczywiście czekać aż do momentu pojawienia się choroby. Jeśli jednak masz już problemy z tarczycą, zdrowa dieta jest koniecznością i należy zacząć ją stosować od razu.

Niezrównoważona gospodarka hormonalna może ograniczyć możliwości przyswajania składników odżywczych przez Twój organizm, dlatego musisz wprowadzić jak najszybciej zdrowe nawyki żywieniowe.

Zdrowa dieta

Pokarmy zawierające toksyny lub wywołujące stany zapalne mogą pogorszyć objawy wywołane przez nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy. Musisz zdecydowanie wyeliminować je ze swojej diety.

Pomyśl o zaprzestaniu spożywania takich produktów jak nabiał, gluten i żywność modyfikowana genetycznie (kukurydza, soja oraz niektóre warzywa).

Dodatkowo, podnieś spożycie następujących produktów:

 • Jod
 • Selen
 • Cynk
 • Żelazo
 • Witaminy A, B i D

4. Jedz produkty zawierające kolagen

Kolagen jest białkiem bogatym w aminokwasy, w tym glutaminę. Te składniki odżywcze wzmacniają włosy i nadają im elastyczność, która jest niezbędna, aby mogły one pozostać w dobrej kondycji.

Nasze ciało potrafi samo produkować kolagen, ale warto jest dodatkowo przyjmować go w postaci pokarmów ponieważ z wiekiem jego produkcja się obniża.

Przyjmowanie kolagenu wpływa również korzystnie na kości i stawy.

Najczęściej zalecane produkty zawierające kolagen to:

 • Żelatyna
 • Czerwone owoce
 • Owoce cytrusowe
 • Białko jajka
 • Rośliny strączkowe
 • Owoce morza

5. Nie przegrzewaj włosów

Urządzenia do stylizacji włosów, które wykorzystują wysoką temperaturę, jak np. lokówki, suszarki czy prostownice systematycznie niszczą włosy, szczególnie jeśli są one osłabione nieprawidłową gospodarka hormonalną w organizmie.

Modelowanie włosów

Urządzenia te mogą wpływać na strukturę włosów, osłabiać je i w końcu doprowadzić do ich łamliwości lub wypadania.

6. Pij więcej wody

Picie wody ma korzystny wpływ nie tylko na odpowiednie funkcjonowanie wszystkich układów w naszym organizmie, ale również na zdrowy stan i wygląd włosów. Pij sześć do ośmiu szklanek wody dziennie aby zapobiegać przesuszeniu skóry głowy oraz polepszyć krążenie krwi.

7. Dodaj żelatynę do szamponu

Zawarte w żelatynie białko i kolagen maja bardzo dobry wpływ na strukturę włosów i znacząco je wzmacniają. W przeciwieństwie do drogeryjnych produktów, żelatyna nie ma żadnych skutków ubocznych i jest bardzo tania.

Żelatyna w pojemniku

Regularne stosowanie żelatyny ogranicza wypadanie włosów spowodowane nieodpowiednim działaniem tarczycy.

Dodaj pół paczki żelatyny na każde ćwierć litra naturalnego szamponu.

8. Unikaj stresu

Stres może wywołać wiele skutków ubocznych, w tym problemy z hormonami i wypadanie włosów. Udowodniono, że negatywny stan emocjonalny może mieć zły wpływ na naczynia krwionośne, co może poskutkować utratą włosów.

Miej to na uwadze jeśli masz jakiekolwiek problemy z tarczycą. Koniecznie poddawaj się regularnym badaniom i stosuj się do wszystkich zaleceń lekarza.

Nie czekaj z wprowadzeniem powyższych porad w życie. Te proste metody przywrócą blask i piękny wygląd Twoim włosom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Jackson, AJ, y Price, VH (2013, enero). Cómo diagnosticar la pérdida del cabello. Clínicas dermatológicashttps://doi.org/10.1016/j.det.2012.08.007
 • Momčilović, B., Prejac, J., Višnjević, V., Skalnaya, M., Mimica, N., Drmić, S., y Skalny, AV (2014). Yodo capilar para la evaluación del estado del yodo humano. Tiroides24(6), 1018-1026. https://doi.org/10.1089/thy.2012.0499
 • Tanimura, S., Tadokoro, Y., Inomata, K., Binh, NT, Nishie, W., Yamazaki, S.,… Nishimura, EK (2011). Las células madre del folículo piloso proporcionan un nicho funcional para las células madre de melanocitos. Cell Stem Cell8(2), 177–187. https://doi.org/10.1016/j.stem.2010.11.029

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.