Kolagen dla Twojej skóry – 8 produktów

· Maj 29, 2018
Chociaż herbata nie przyczynia się do produkcji kolagenu, zapobiega ona jego zmniejszaniu się wraz z upływem czasu.

Jeśli chcesz mieć piękną skórę bez zmarszczek, musisz upewnić się, że dostarczasz jej wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jednym z nich jest kolagen. Same kosmetyki nie wystarczają, aby skóra była zdrowa. Musisz również zachować zbilansowaną dietę.

W dzisiejszym artykule wymienimy 8 produktów spożywczych, które zawierają kolagen lub przyczyniają się do jego produkcji. Ta proteina dba o jędrność oraz młodość Twojej skóry oraz poprawia funkcjonowanie Twoich stawów. 

Co to jest kolagen?

Kolagen to najważniejszy rodzaj białka znajdującego się w naszym organizmie. Włókna kolagenowe, które są elastyczne oraz bardzo odporne, znajdują się w skórze, kościach, mięśniach, ścięgnach oraz stawach.

Organizm produkuje w naturalny sposób kolagen dla Twojej skóry. Jednakże wraz z upływem czasu zdolność ta zmniejsza się. To wtedy na skórze pojawiają się zmarszczki, dopadają nas zapalenia stawów, kości stają się słabsze, itd.

kolagen piękna skóra

Z tego powodu ważne jest, aby utrzymywać zróżnicowaną dietę, która bogata jest w składniki zawierające tą proteinę lub pobudzające jego produkcję.

Co zyskuje nasza skóra dzięki kolagenowi?

Kolagen jest głównym elementem budowy skóry. Proteina ta sprawia, że nasza skóra jest jędrna i elastyczna. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby upewnić się, że Twoje ciało otrzymuje wystarczającą ilość kolagenu dzięki produktom spożywczym.

  • Kiedy jesteś młody, kolagen stale się regeneruje, to dlatego Twoja skóra jest młoda i jędrna.
  • Jednakże po 30. roku życia zauważamy większą tendencję do zmarszczek i zwiotczałej skóry.

8 produktów, które dostarczają Twojej skórze kolagenu

Żywność, którą wymienimy poniżej znana jest ze swojej zawartości kolagenu lub z tego, że stymuluje jego produkcję.

1. Czosnek

Istnieje wiele powodów, dla których czosnek powinien figurować w Twojej diecie. Ta roślina lecznicza poza tym, że znana jest jako naturalny antybiotyk, zawiera wiele siarki. Ten minerał nie tylko działa oczyszczająco, ale również przyczynia się do produkcji kolagenu.

  • Aby zadziałał, powinno się go spożywać na surowo lub w kapsułkach.

2. Cebula

Cebula należy do tej samej rodziny co czosnek, zatem również zawiera siarkę. Spożywanie cebuli zwiększa produkcję kolagenu oraz poprawia krążenie krwi. Co więcej dzięki zawartości siarki ułatwia usuwanie toksyn z organizmu.

3. Tłusta ryba

Chociaż tłusta ryba nie zawiera dużo kolagenu, należy podkreślić, że jest ważnym źródłem lizyny. Ten aminokwas jest fundamentalny do formowania się kolagenu.

ryby tłuste

Co więcej, ryby bogate są w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które są naprawdę dobre dla odżywania Twojej skóry.

  • Jednakże warto pamiętać o tym, że duże tłuste ryby (łosoś, tuńczyk, miecznik) mogą zwierać również metale ciężkie.
  • Dlatego zalecamy wybierać mniejsze ryby, takie jak sardynki, makrele czy anchois.

4. Mięso

To kolagen czyni mięso twardym. Jego włókna sprawiają, że jest ono trudne w przeżuwaniu. Szczególnie zalecamy wołowinę, kurczaka oraz indyka. Niektóre części zwierząt, takie jak kurze łapki, zawierają dużo kolagenu.

5. Wywar z kości

Jeżeli szukasz żywności szczególnie bogatej w kolagen, powinieneś spróbować bulionu z kości. Właściwie jest to tradycyjny przepis, który polega na gotowaniu mięsa z kośćmi na małym ogniu przez wiele godzin.

zupa kolagen

To w taki sposób przygotowywany jest od dekad. Ten proces pozwala jak najlepiej wykorzystać wartości odżywcze zawarte w kościach. 

6. Owoce jagodowe

Owoce takie jak czarna porzeczka, jagody, jeżyny czy truskawki są bogate w likopen. Ta substancja będąca przeciwutleniaczem, znajduje się również w czerwonych warzywach zwiększa wydzielanie kolagenu.

owoce jagodowe

7. Nabiał

Mleko oraz jego produkty pochodne zawierają dużą ilość proliny i lizyny. Te aminokwasy pobudzają produkcję kolagenu.  Jednakże, aby zwiększyć wchłanianie się substancji pokarmowych, radzimy spożywanie ich poza głównymi posiłkami.

sery

8. Herbata

Herbata jest napojem, który pija się od wieków ze względu na świetne właściwości zdrowotne. W tym przypadku podkreślamy jej zawartość katechiny. Te składniki są niezwykle silnymi antyoksydantami, które walczą z wolnymi rodnikami oraz zapobiegają zmniejszania się ilości kolagenu w wyniku starzenia się.

Możesz wybierać między różnymi odmianami herbat: czarnej, czerwonej, zielonej czy białej.