Żelatyna na poprawę kondycji włosów

Stosując tę kurację raz w tygodniu możesz liczyć na wyraźną poprawę kondycji włosów. Proteiny zawarte w żelatynie odżywią je i wspomogą ich odbudowę, zapewniając naturalny blask i objętość.
Żelatyna na poprawę kondycji włosów
Karla Henríquez

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W dzisiejszym artykule dzielimy się pewną niezastąpioną radą dla posiadaczek falowanych i kręconych włosów. Jeden z najpopularniejszych i najbardziej niepozornych produktów – żelatyna, może pomóc Twoim włosom odzyskać wyrazistość i blask.

Mówimy, w jaki sposób żelatyna może niewielkim kosztem poprawić kondycję włosów, bez konieczności kupowania drogich produktów do pielęgnacji włosów.

Posiadaczki falowanych i kręconych włosów wiedzą jak trudne bywa ich poskromienie.

Włosy kręcone mają tendencję do przesuszania się, co zwykle wymaga używania produktów takich jak żel, wosk, pianka czy spray. Często jest to jedyny sposób pozwalający na ich ułożenie – zwłaszcza jeśli naokoło panuje wilgoć.

Istnieje jednak pewien łatwo dostępny produkt, który pomoże Ci zapanować nad kręconymi włosami. Prosto, niedrogo i naturalnie. Jest to żelatyna.

Żelatyna na włosy – na czym polega kuracja?

Włosy zdrowe blask

Najlepsze efekty użycia żelatyny uzyska się przy zmieszaniu jej z naszą codziennie używaną odżywką.

Oto proporcje, jakich należy użyć dla jednego opakowania odżywki do włosów o pojemności 300 ml:

Składniki

 •  żelatyna: 1 łyżka stołowa (20 g)
 • wody w temperaturze pokojowej: 5 łyżek stołowych (75 g)

Sposób przygotowania

 • Do niewielkim garnku dodaj sobą wodę i żelatynę, mieszając aż do całkowitego rozpuszczenia. 
 • Podgrzewaj mieszankę przez około minutę, aż osiągnie letnią temperaturę.
 • Pozostaw do ostygnięcia po czym dodaj odżywki do włosów, której używasz na co dzień.

Maska żelatynowa

Naturalne środki na włosy aloes żelatyna żel

Być może jeszcze tego nie wiesz, ale żelatyna doskonale nadaje się na maskę, która skutecznie wzmocni słabe i łamliwe włosy. Do tego przepisu potrzeby Ci będzie także aloes.

Składniki

 • żelatyna: 1 łyżka stołowa (20 g)
 • woda: 1 szklanka (200 ml)
 • żelu z aloesu: 1 łyżka stołowa

Przygotowanie

 • Rozpuść żelatynę w wodzie zgodnie z instrukcjami podanymi w poprzednim przepisie.
 • Dodaj żel aloesowy.
 • Przechowuj maskę w lodówce i raz w tygodniu stosuj na mokre włosy spłukując po 10 minutach.

Polecamy też artykuł: Jak wyhodować aloes w domu?

W jaki sposób żelatyna wpływa na kondycję włosów

Żelatyna zawiera dużo białka, które przenika wgłąb włosów, sprawiając, że są przyjemne w dotyku, bardziej puszyste, lśniące i zdrowe.

Aby uzyskać możliwie najlepsze rezultaty, stosuj kurację przynajmniej dwa razy w tygodniu.

W miarę możliwości powinnaś unikać zbyt częstego używania suszarki do włosów, prostownicy i lokówki. Tego typu urządzenia przyczyniają się do przesuszania i zniszczenia włosów.

Inne przydatne wskazówki

Aby żelatyna przyniosła jak najlepsze rezultaty w pielęgnacji Twoich włosów, pamiętaj o poniższych wskazówkach:

 • Chroń włosy przed promieniowaniem słonecznym około południa, zwłaszcza gdy przebywasz na plaży bądź na dużych wysokościach.
 • O ile to możliwe, staraj się sięgać po naturalne produkty do pielęgnacji włosów: szampony i odżywki bez parafiny.
 • Nie myj włosów gorącą wodą – zamiast tego używaj wody letniej, a ostatnie spłukiwanie włosów przeprowadzaj przy użyciu wody całkiem zimnej.
 • Rozczesuj włosy używając grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami i rób to delikatnie, by uniknąć niepotrzebnego niszczenia włosów.
 • Po umyciu włosów pozostaw je, by wyschły naturalnie, a jeśli chcesz używać suszarki, korzystaj z zimnego strumienia powietrza.

Wzmacniaj swoje włosy od środka

By utrzymać swoje włosy w doskonałej kondycji należy pamiętać, że spożywane produkty również wpływają na ich stan.

Jeżeli masz włosy kręcone i są one bardzo przesuszone, może to być objawem złego odżywiania się. W takiej sytuacji korzystne może być dodanie do swojej diety poniższych produktów:

Drożdże piwowarskie

Drożdże piwowarskie na włosy

Drożdże piwowarskie to doskonały środek na skórę, włosy i paznokcie. Pomagają one również wyeliminować toksyny zgromadzone w skórze głowy, zwalczyć wypadanie włosów oraz poprawić ich kondycję.

Kiełki pszenicy

Ten niepozorny dodatek do diety ma bardzo dużą wartość odżywczą. Dobrym pomysłem jest spożywać odrobinę na śniadanie, mieszając w małej ilości soku kiełki i drożdże piwowarskie.

Olej lniany

Olej lniany jest bogaty w niezbędne kwasy tłuszczowe, pomagające zwalczać suchość skóry i włosów. Należy spożywać jedynie olej lniany tłoczony na zimno, w postaci surowej, nie smażąc go ani nie gotując.

Orzechy

Orzechy - źródło kwasów tłuszczowych

Orzechy mogą poszczycić się nie tylko wysoką wartością odżywczą – zawierają one również korzystne dla zdrowia tłuszcze. Staraj się codziennie jeść garść niesolonych, prażonych orzechów.

Awokado

Awokado to doskonałe źródło białka roślinnego. Zawiera ono również witaminy, minerały, niezbędne kwasy tłuszczowe oraz błonnik. Najbardziej korzystne jest zjadanie codziennie połowy awokado.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.