Orzechy włoskie, a korzyści dla żołądka

Orzechy włoskie są należą do wielkiej rodziny orzechów i są także bardzo popularnym składnikiem żywieniowym. Ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zapewniają także liczne korzyści zdrowotne.
Orzechy włoskie, a korzyści dla żołądka

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Ogólnie rzecz biorąc, kojarzymy spożycie orzechów z poprawą sprawności umysłowej lub dbaniem o zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Mimo tych właściwości mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że orzechy włoskie również są w stanie zapewnić wiele cennych korzyści Twojemu żołądkowi.

Zapraszamy do przeczytania dalszej części naszego dzisiejszego artykułu, dzięki czemu dowiesz się więcej o zaletach, jakimi cechują się orzechy włoskie!

Orzechy włoskie zawierają spore ilości białka o wysokiej wartości odżywczej, a także liczne przeciwutleniacze, węglowodany, kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę E i wiele innych rodzajów witamin.

Regularne spożywanie orzechów pomaga także w poprawieniu funkcjonowania układu pokarmowego i procesów trawienia pokarmu, ponieważ zawierają one także błonnik w dużych ilościach.

Spożywanie orzechów włoskich pomaga również zapobiegać występowaniu zgagi lub łagodzić jej dokuczliwe objawy. Pomaga także zrelaksować się i zmniejszyć ewentualny stan zapalny zwieracza. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej korzyści zapewnianych przez orzechy włoskie…

Orzechy włoskie, a korzyści dla żołądka wynikające z ich jedzenia

Wyniki przeprowadzonych licznych badań naukowych ujawniły mnóstwo korzyści, jakie orzechy włoskie mają do zaoferowania dla poprawy kondycji układu sercowo-naczyniowego. W rzeczywistości prawda jest taka, że specjaliści z dziedziny żywienia i medycyny zalecają codzienne spożywanie co najmniej garści tych orzechów.

Dlaczego mają one aż takie znaczenie?

Wynika to z tego, że udowodniono wielokrotnie, że orzechy włoskie zawierają największą ilość przeciwutleniaczy ze wszystkich innych rodzajów i odmian orzechów.

Kwasy omega-3 występujące w wysokich dawkach w orzechach włoskich są bardzo cenne dla Twojego organizmu. Związki te korzystnie wpływają na Twoje zdrowie pod wieloma różnymi względami.

Pomagają zoptymalizować krążenie krwi, podnieść poziom serotoniny w mózgu i sprawić, że poczujesz się syty. Oznacza to, że nie musisz jeść zbyt wiele, aby poczuć się pełnym i usatysfakcjonowanym spożytym posiłkiem.

Orzechy włoskie

Poza korzyściami płynącymi z kwasów tłuszczowych omega-3, jedno z badań wykazało, że ​​orzechy włoskie pomagają także spalać tłuszcz, szczególnie w okolicy brzucha. Z tego też powodu orzechy włoskie okazują się być idealnym wręcz składnikiem większości diet odchudzających. Mimo tego zaleca się jednak jeść je z umiarem.

Na przykład sałatka z orzechami jest doskonałą opcją na zdrowy i wartościowy posiłek. Jednak nie jest to jedyna opcja, pod jaką możesz spożywać te cenne produkty. Nie bój się eksperymentów, zacznij opracowywać własne receptury!

Możesz spożywać orzechy włoskie na tyle sposobów, jak tylko chcesz. Podczas gdy niektórzy ludzie lubią zjeść po prostu garść naturalnych orzechów włoskich bez żadnych dodatków, inni wolą je mieszać z owocami lub warzywami.

Można również delektować się nimi w licznych potrawach wzbogaconych dodatkowo w białko. Jednym z najlepszych przykładów jest mięso kurczaka z dodatkiem orzechów włoskich.

Garść najważniejszych informacji dotyczących jedzenia orzechów włoskich

W porządku, dotarłeś do tego punktu. Ale czy wiesz, jakie konkretnie zalety oferują dla Twojego organizmu orzechy włoskie? Jeśli nie, poniżej zamieszczamy krótkie streszczenie najważniejszych kwestii:

Orzechy włoskie
  • Jedzenie orzechów włoskich stymuluje koncentrację i poprawia sprawność umysłową oraz kreatywność. Dlatego też jedzenie orzechów włoskich już od najmłodszych lat to doskonały wybór.
  • Zaleca się również, aby ci, którzy pracują codziennie dłużej, niż 6 godzin, spożywali orzechy włoskie w ramach przekąski między standardowymi posiłkami.
  • Codzienne spożywanie orzechów włoskich zwiększa poziom serotoniny w mózgu. Ten hormon wiąże się z poczuciem szczęścia i przyjemności. Osoby cierpiące na depresję mają wskutek tej choroby niższy poziom serotoniny w swoim organizmie. Dlatego też jedzenie takich orzechów pomaga w walce z depresją.
  • Konsumpcja orzechów włoskich pozwoli Ci łatwiej poczuć się sytym. Oznacza to, że będziesz potrzebować mniejszych ilości jedzenia. W ten sposób łatwiej będzie spalać nadmiarowe kalorie i zapasy tłuszczu, co naturalnie przydaje się podczas zrzucania wagi.
  • Obecność kwasów omega-3 w orzechach włoskich stymuluje krążenie krwi. Dlatego też związek ten jest zdolny do zapobiegania chorobom układu sercowo-naczyniowego.
  • Jeśli natomiast chodzi o wygląd zewnętrzny, orzechy włoskie mogę zapewnić Ci doskonałe rezultaty w postaci zapobiegania pojawianiu się żylaków (które zwykle występują na Twoich nogach i stanowią zazwyczaj spory dyskomfort natury estetycznej).
  • Spożywanie orzechów włoskich jest zalecane dla osób chorujących na cukrzycę. Wynika to z faktu, że orzechy włoskie pomagają regulować poziom cukru we krwi.
  • Według ekspertów orzechy włoskie mają właściwości antyrakotwórcze. Dlatego też ich jedzenie może pomóc w zapobieganiu i walce z nowotworami piersi i prostaty.
  • Orzechy włoskie również pomagają w przypadku problemów z płodnością u mężczyzn. Jest to jedzenie, które jest także wysoce zalecane, aby stawić czoła tego typu problemom.
  • Orzechy włoskie są najpotężniejszymi i najbardziej cennymi przedstawicielami wszystkich rodzajów orzechów. Ich składniki odżywcze stanowią wyjątkowy i potężny wkład w Twoją codzienną dietę.

Jak uzupełnić swoją dietę o orzechy włoskie?

Dla tych, którzy chcą zrzucić nadmiar kilogramów, orzechy włoskie są świetnym pomysłem na umiarkowaną dietę. Z drugiej strony ci, którzy chcą zachować zdrową wagę na odpowiednim poziomie, mogą również dodawać orzechy włoskie do swoich przekąsek i posiłków.

Nie trzeba codziennie spożywać całej torebki z orzechami. Wystarczy zjeść ich tylko garść. Od 10 do 30 gramów to idealna dawka dzienna. Pamiętaj bowiem o tym, że zbyt wiele orzechów zjadanych na raz może w efekcie okazać się szkodliwą ilością dla Twojego organizmu.

Orzechy z miodem

Owszem, orzechy włoskie mogą nam pomóc spalić kalorie, ale nie możemy zapominać, że zawierają one dość sporo kwasów tłuszczowych. Z tego też powodu, jeśli chcesz schudnąć, powinieneś jeść mniejsze ilości tych orzechów i nie traktować ich jako remedium na wszystko.

Aby mieć pewność, że stosujesz optymalną, w pełni zdrową dietę, to jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania na ten temat, najlepszą opcją będzie skonsultowanie się z dietetykiem. Pozwoli Ci on ocenić, jaki byłby najlepszy dla Ciebie plan żywieniowy uwzględniający wszystkie potrzeby dotyczące metabolizmu i składników odżywczych optymalnych dla Twojego organizmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.