Poprawić koncentrację – 10 praktycznych wskazówek

Luty 11, 2018
Aby być w stanie w pełni wykorzystać czas, jakim dysponujemy, musimy ustalić, w jakich momentach jesteśmy najbardziej produktywni. Jeżeli uda nam się osiągnąć wyznaczone cele w możliwie jak najkrótszym czasie, warto zadbać o nagradzanie siebie. Dodatkowo zwiększy to motywację.

Czy czujesz, że musisz poprawić koncentrację? Czy bardzo trudno jest Ci skupić się na tym, co tu i teraz i wykonywać daną czynność z pełnym skupieniem? Czy często zdarza Ci się dekoncentrować i myśleć o rzeczach zupełnie niezwiązanych z tym, czym się w danym momencie zajmujesz, przez co tracisz dużo czasu i wykonujesz zadania mniej precyzyjnie?

Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, koniecznie jak najszybciej przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz tu szereg praktycznych wskazówek, dzięki którym zdołasz poprawić koncentrację. 

Eksperci w dziedzinie marketingu twierdzą, że produktywność sama w sobie nie ma nic wspólnego z liczbą godzin spędzanych na wykonywaniu danego zajęcia. Chodzi raczej o jakość tego czasu i o to, w jaki sposób go wykorzystamy. Nie ma sensu spędzanie na przykład 10 godzin na pisanie jakiegoś ważnego sprawozdania, jeżeli – przy włożeniu 100% wysiłku – zdołasz zrobić to w 3 godziny.

Czy nie warto włożyć nieco wysiłku i cieszyć się 7 wolnymi godzinami, które możesz wykorzystać na jakiś inny cel?

Brak koncentracji – wróg numer jeden naszej produktywności

Twojej produktywności szkodzi wszystko, co rozprasza Cię i ograbia Cię z czasu.

Czasami „przeszkadzaczami” tymi są czynniki zewnętrzne takie jak rozmowa telefoniczna, pukanie do drzwi, nowa wiadomość mailowa, telewizja czy internet.

Czasami jednak czynniki możemy określić mianem wewnętrznych, na przykład, kiedy myślimy o kwestiach w żaden sposób nie powiązanych z tym, czym się aktualnie zajmujemy. Może to być na przykład popuszczanie wodzów wyobraźni, myślenie o problemach osobistych, snucie obaw i wszystkie inne tego typu czynności.

Chcesz dowiedzieć się nieco więcej? Może zechcesz też przeczytać artykuł: Słodkie nieróbstwo – pozwolisz sobie?

Dobre wieści są jednak takie, że istnieją rozmaite techniki, dzięki którym zdołasz poprawić koncentrację i wykonywać swoje zadania skupiając na nich uwagę. Unikniesz dzięki temu bujania w obłokach i niepotrzebnego tracenia czasu.

Pamiętaj też, że tego typu zachowania mogą świadczyć o tym, że Twój mózg potrzebuje odpoczynku, relaksu, drzemki, lepszego śniadania, dnia wolnego na plaży lub innej formy regeneracji. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci poprawić koncentrację:

1. Aby poprawić koncentrację codziennie ustalaj cele

Gdy wstajesz rano lub docierasz do pracy, postaraj się ustalić, jakie obowiązki czekają na wykonanie w danym dniu. Chodzi zwłaszcza o ustalenie Twoich celów. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie Ci się skoncentrować na pracy.

Dobrym sposobem na to, aby nie zapomnieć o wystawionych sobie celach jest zapisanie ich i umieszczenie w widocznym dla Ciebie miejscu.

Zorganizowana kobieta, czyli jak poprawić koncentrację

2. Podziel zadania na mniejsze części

Dzięki temu uda Ci się poprawić koncentrację. Co więcej, podczas wykonywania zadań poczujesz spełnienie i zadowolenie. Jeżeli czeka Cię zadanie, które zajmie Ci na przykład cały dzień, ważne, żeby zaznaczać poszczególne etapy i kolejno wykonywane kroki. Gdy zamkniesz jakiś etap możesz zrobić sobie na przykład krótką przerwę bądź nagrodzić się w jakiś sposób.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Dziennik prowadzony regularnie to sposób na sprawny umysł na lata

3. Odkryj, kiedy jesteś najbardziej produktywny

Niektórzy ludzie twierdzą, że najproduktywniej pracują bardzo wcześnie rano. Inni z kolei lubią zabierać się do pracy po śniadaniu. Jeszcze inni najchętniej pracują w nocy (może to wynikać z ich osobowości, uwarunkowań lub zawodu).

Musisz odkryć, kiedy w Twoim przypadku jest najlepszy moment na pracę. Dowiedz się również, kiedy nie jesteś produktywny. Może to być na przykład czas po obiedzie bądź po południu.

Aby poprawić koncentrację, w najbardziej produktywnych chwilach dnia warto wykorzystać czas maksymalnie. Chwyć się wtedy zadań najtrudniejszych i wymagających największego skupienia. W chwilach, gdy pracujesz mniej wydajnie, możesz zająć się łatwiejszych zadań oraz tego, co nie wymaga zbyt dużo myślenia bądź robisz to już „automatycznie”.

4. Tryb „niedostępny”

Możesz to zrobić zarówno na drzwiach biura jak i w telefonie komórkowym, na Skype bądź w jakimkolwiek innym programie komputerowym, jaki używasz. Chodzi o to, żeby Twoi znajomi, rodzina, przyjaciele i współpracownicy wiedzieli, że nie należy Cię teraz rozpraszać ani Ci przeszkadzać.

Nie chodzi o to, że jesteś nieprzychylnie nastawionym człowiekiem ani że masz trudny charakter. Jeżeli jednak rozproszysz się w kluczowym momencie swojej skomplikowanej pracy, stracisz czas – może nawet cały dzień. Masz pełne prawo poprosić współmałżonka, rodziców czy przyjaciela, żeby nie dzwonili do Ciebie w pewnych godzinach dnia.

5. Pozbądź się rozpraszaczy uwagi

Jak już wspomnieliśmy na początku tego artykułu, istnieją dwa rodzaje czynników rozpraszających naszą uwagę i uniemożliwiających nam odpowiednie skoncentrowanie się na wykonywanym zadaniu – są to czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Czasami te pierwsze są znacznie trudniejsze do wyeliminowania.

Telefon komórkowy w dłoni, jak  poprawić koncentrację?

Telefon komórkowy i głośne powiadomienia o nowej wiadomości mailowej możesz wyciszyć lub całkowicie wyłączyć. Możesz wyłączyć telewizor, radio, komputer, muzykę. Możesz też wyeliminować z biurka wszystko, co mogłoby utrudniać Ci koncentrację.

Co jednak, jeśli mamy do czynienia z tym drugim rodzajem „rozpraszaczy”? Co jeśli to nasz własny umysł nie pozwala nam się odpowiednio skupić? Postaraj się odsunąć od siebie myśli, które nie mają nic wspólnego z tym, czym aktualnie się zajmujesz. Może Ci w tym pomóc pewna wizualizacja – wyobraź sobie, że są one jak chmury, które mogą zostać usunięte przez podmuch wiatru.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj też artykuł: Ciemne chmury – dzisiaj je przegonię aby mieć dobry dzień

Pamiętaj jednak o pewnej kwestii: jeżeli całą swoją energię włożysz w to, żeby usunąć te myśli ze swojego umysłu, ten spłata Ci figla i zrobi wszystko, co w jego mocy, by tam właśnie pozostały.

Najlepiej postarać się zrobić to naturalnie, płynnie i pośrednio. Aby odsunąć od siebie negatywne myśli, skup się na czymś pozytywnym, przyciągnij do siebie to, co wywołuje w Tobie miłe odczucia i dobre nastawienie.

6. Planuj przerwy i odpoczynek

Jeżeli wykonanie danego zadania wymaga od Ciebie dużo czasu i zaangażowania, dobrze byłoby zrobić sobie przerwę.

Uważaj jednak, nie chodzi o to, żeby teraz godzinami rozmawiać z zaprzyjaźnioną recepcjonistką w Twojej firmie ani bezmyślnie surfować po stronach internetowych przeglądając profile na portalach społecznościowych Twoich znajomych. Przerwa powinna być krótka i konkretna.

Wstań od stołu czy zza biurka, zamknij na chwilę oczy, popatrz przez okno, wypij herbatę, przekąś coś – pomysłów jest wiele. Ważne, aby przerwa nie trwała dłużej niż 20 minut. W przeciwnym razie rozproszysz się i spadnie Twoja produktywność.

7. Nagradzaj się za osiągnięcia

Czy udało Ci się szybciej zakończyć zadanie, o które poprosił Cię szef? Wynagródź to sobie! Może to być czekolada, kawa lub para nowych butów – wszystko zależy od tego, ile wysiłku kosztowała Cię dana czynność.

W taki sposób będziesz jeszcze chętniej zwiększać swoją wydajność. Udało Ci się osiągnąć wymarzony cel? Spraw sobie prezent i rozpieść się nieco.

8. Staraj się zdrowo odżywiać

Zdrowe odżywianie? Owszem! Jest ono bezpośrednio powiązane z tym, jak działa nasza pamięć i jak się ma zdolność koncentracji. Odpowiednio zbilansowana i zróżnicowana dieta jest dobra nie tylko dla Twojego zdrowia fizycznego, ale też dla umysłu.

Wśród produktów najskuteczniej poprawiających naszą koncentrację i najkorzystniej wpływających na pracę naszego umysłu znajduje się pieczywo pełnoziarniste i produkty na bazie mąki pełnoziarnistej.

Warto sięgać też po pełnoziarnisty makaron, jajka, kurczaka, chudy nabiał (zwłaszcza mleko i jogurt), orzechy i bakalie, oliwę z oliwek, awokado, łososia i sardynki.

Prawda jest taka, że kiedy odczuwasz głód, bardzo trudno będzie Ci się skoncentrować. Nie chodzi jednak wcale o to, by pobiec do lokalu z żywnością typu fast food, by jak najszybciej zaspokoić głód. Liczy się bowiem jakość, a niezdrowe przekąski – zwłaszcza w dużych ilościach – przynoszą odwrotne do oczekiwanych rezultaty.

Kobieta je zdrową sałatkę  jak poprawić koncentrację?

Jeżeli z kolei Twój żołądek będzie zbyt przepełniony, cała energia organizmu pójdzie w trawienie. Dlatego właśnie również nie będziesz w stanie skoncentrować się na niczym dostatecznie. Najlepiej byłoby przygotować zdrowe śniadanie złożone z soku pomarańczowego, płatków owsianych i naparu ziołowego.

Na obiad warto natomiast zjeść coś pożywnego ale lekkiego. Pomoże Ci to uniknąć konieczności spania po południu.

Postaraj się też unikać wypijania dużych ilości kawy w ciągu dnia. Nie pomoże Ci to w poprawieniu koncentracji. Może natomiast negatywnie wpłynąć na równowagę w Twoim organizmie.

Podobnie jak cukier biały i słodzone napoje, kawa daje Ci złudne poczucie kontroli i pobudzenia. Przynosi jednak poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia, co wcale nie przyczyni się do zwiększenia wydajności Twojego umysłu.

9. Stwórz sobie odpowiednie warunki do pracy

Jeżeli biurko czy stół, przy którym pracujesz, jest pełen przedmiotów, Twój mózg może się poczuć przytłoczony. Co więcej, znacznie zwiększa się prawdopodobieństwo, że się rozproszysz.

Dlatego właśnie aby poprawić koncentrację, musisz wyeliminować wszystko, co mogłoby Cię rozproszyć. Miej w zasięgu ręki jedynie to, co może Ci się przydać, utrzymuj porządek na biurku, zadbaj o dobrej jakości krzesło i postaraj się usunąć wszelkie potencjalne źródła zbędnych bodźców.

Jeżeli chcesz słuchać muzyki, niech będzie ona instrumentalna. Pomoże Ci to zrelaksować się. Chyba, że potrzebujesz dawki energii i motywacji, wtedy sięgnij po muzykę pop.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Może zainteresuje Cię również artykuł: Muzyka – jaki wpływ ma na nasz nastrój?

10. Aby poprawić koncentrację musisz się wysypiać

Kobieta śpi jak  poprawić koncentrację?

Jeżeli odczuwasz senność, z całą pewnością bardzo trudno będzie Ci się skoncentrować. Brak odpowiedniego odpoczynku negatywnie odbije się na Twoim zdrowiu. Pogorszy również Twoją zdolność jasnego myślenia. Z tego też powodu bardzo łatwo będzie Cię czymkolwiek rozproszyć.

WIĘCEJ DLA CIEBIE