Anemia - sprawdź jak wpływa na emocje

Anemia wpływa nie tylko na poziom energii, ale również na twoje emocje i relacje z bliskimi. Dowiedz się jaki wpływ ma anemia na twój stan psychiczny.
Anemia - sprawdź jak wpływa na emocje

Ostatnia aktualizacja: 10 marca, 2019

Każda choroba, w tym również anemia, wpływa nie tylko na nasze samopoczucie pod względem fizycznym ale również psychicznym. Kiedy nie czujemy się w pełni sił lub doskwiera nam ból, trudno jest zachować pozytywne nastawienie do świata, co przekłada się niekorzystnie na wiele aspektów życia.

Niektórzy mogą obniżać swoją wydajność w pracy, a inni zachowywać się w sposób, który jest trudny do zrozumienia lub do zniesienia dla ich bliskich.

Zobacz, jak anemia wpływa na Twoje emocje.

Co to jest anemia i skąd się bierze?

Zanim powiemy o tym, jaki wpływ ma anemia na nasz stan psychiczny, przyjrzyjmy się przyczynom tej choroby. Anemia jest wywoływana niedoborem żelaza w organizmie. Medyczna definicja tej choroby to: ‘niskie stężenie hemoglobiny we krwi’.

Do jej wykrycia konieczne jest wykonanie badań krwi, dzięki którym dowiesz się również między innymi czy twój poziom czerwonych krwinek i hematokrytu jest w normie.

Niedobór żelaza może być wynikiem wcześniejszej utraty krwi (np. podczas wypadku lub obfitej menstruacji) albo nieodpowiedniej diety bądź choroby układu trawiennego.

Anemia a spadek poziomu energii

Jednym z pierwszych objawów anemii jest znaczny spadek energii w organizmie.

Osoby, które dotknęła anemia są apatyczne i mają bardzo duże trudności z wykonaniem jakiejkolwiek czynności, począwszy od wstania z łóżka.

Kiedy już to zrobią, każde zajęcie zdaje się być dla nich ogromnym wysiłkiem i jeśli je w ogóle wykonają, to tylko dlatego, że się to tego zmuszą.

Po prostu brakuje im siły do załatwienia codziennych, prostych spraw.

Anemia a stan psychiczny

Pośród innych objawów anemii znajdują się:

Aby stwierdzić, czy masz anemię, możesz również przyjrzeć się wewnętrznej stronie swojej dolnej powieki. U chorych osób zazwyczaj przybiera ona białawy kolor.

Nie można oczywiście na tej podstawie wydać wiążącej diagnozy, ale oznaka ta może być jedną z pierwszych wskazówek, że w twoim organizmie występuje niedobór żelaza.

Anemia jest przyczyną takich zaburzeń, jak problemy ze wzrokiem, zawroty głowy, bezsenność i nieregularne miesiączki.

Jak anemia wpływa na stan psychiczny?

Oprócz tego, że anemia wpływa na twój organizm, na niedoborze żelaza cierpi również twój stan emocjonalny, o czym lekarze niezbyt często wspominają.

Człowiek, który nie czuje się w pełni zdrowy, ma obniżony nastrój, co wpływa na jego relacje z otoczeniem. Osoby takie często maja problemy z podejmowaniem decyzji – zarówno tych ważnych, jak i tych mniej istotnych.

Anemia często jest przyczyną osłabienia motywacji do działania. Jeśli dotknie cię to schorzenie, możesz mieć trudności ze znalezieniem powodu, żeby w ogóle wstać rano z łóżka.

Nic ci się nie chce, ale nie widzisz też objawów żadnej innej choroby. Po prostu nie masz siły kiwnąć palcem.

Kobieta ziewa

Zazwyczaj trudno jest od razu znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy, co tylko pogarsza Twój nastrój. Niektórzy złoszczą się na samych siebie za brak chęci do podejmowania jakichkolwiek działań.

Zniechęcenie i apatia to dwa nieodłączne elementy anemii i wpływają one, niestety, na niemal wszystkie aspekty życia. Zmienia się twój sposób postrzegania rzeczy i otoczenia, przez co wszystko staje się problemem.

Coś, co wcześniej cię napędzało, teraz zdaje się być dwa razy trudniejsze. Coś, co dawało ci poczucie stabilizacji, nagle jawi się jako ciężar lub trudne zobowiązanie.

Anemia a problemy w pracy

Każdemu zdarza się dzień, kiedy z trudnością idzie do pracy, wykonuje swoje obowiązki czy przeprowadza kolejną rozmowę z szefem. U osób cierpiących na anemię każdy dzień wygląda właśnie tak – każdy krok zdaje się być krokiem pod górę.

rozdrażnione, nie potrafią się skupić, mają problemy z komunikacją i podejmowaniem inicjatywy. Są to oznaki, których nie wolno ignorować.

Jeśli widzisz, że łatwo się rozpraszasz, nie możesz się wysłowić, zrobić w pamięci prostego rachunku albo zapominasz za co właśnie się miałeś zabrać, może to oznaczać, że masz anemię.

Anemia a życie osobiste

Obniżony poziom żelaza wpływa na twój stan nie tylko w pracy, ale również w domu. Wszelkie obowiązki domowe, jak sprzątanie, gotowanie, spotkania rodzinne itp. stają się niezwykle męczące.

Z każdym dniem może ci być coraz trudniej podnieść się z kanapy i znaleźć chęć do wyjścia z domu, nawet w wolny, słoneczny weekend.

Kobieta na kanapie - apatia

Jeśli zauważysz, że ktoś z twoich bliskich zachowuje się w taki sposób, namów go do wykonania badań krwi.

Zanim otrzyma diagnozę, postaraj się wyciągnąć go na krótki spacer i zadbaj o jego zdrową dietę. Krok po kroku, odzyska dawny poziom energii i będzie w stanie na nowo działać i cieszyć się życiem jak przedtem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.