Jajniki — czynniki, które mogą im zaszkodzić

· Grudzień 1, 2015

Jajniki, część naszej kobiecości i symbol płodności. Te parzyście występujące narządy regulują wiele procesów, między innymi występowanie miesiączki, wytwarzają komórki jajowe czy też odpowiedzialne są za wydzielanie żeńskich hormonów płciowych  takich jak estrogen i progesteron.

Niestety jajniki niejednokrotnie narażone są na choroby, których bardzo ciężko uniknąć. Torbiele, nowotwory, a nawet przedwczesne zaprzestanie spełniania swojej funkcji — na to wszystko każda z kobiet na świecie jest narażona.

Dlatego tak istotne jest regularne badanie kontrolne oraz odpowiedni tryb życia.

W tym artykule skoncentrujemy się na głównych zagrożeniach i czynnikach, które im szkodzą, a którym często nie przypisujemy większego znaczenia. Nie przegap tych informacji i dbaj o swoje jajniki!

Czynniki negatywnie wpływające na jajniki

1. Otyłość

Porównanie szczupła z nadwagą

Jak wiadomo, nadwaga i otyłość niesie ze sobą wiele ryzyka dla naszego organizmu i zwiększa prawdopodobieństwo zapadnięcia na wiele chorób, których można uniknąć. Jak natomiast wpływa to na jajniki i ich zdrowie?

  • należy wiedzieć, że otyłość nie tylko zmienia nasz metabolizm, ale również wpływa na produkowane przez organizm hormony.
  • Oznacza to, że w momencie, gdy zaczynamy przybierać na wadze, w naszym układzie endokrynologicznym zaczynają zachodzić zmiany, które mogą zakończyć się rozregulowaniem cyklu miesiączkowego
  • wielu ekspertów ostrzega, że owe zmiany hormonalne mogą być przyczyną policystycznych jajników (zespół wielotorbielowatych jajników), ale i powstawania guzów. Często niepłodność u kobiet jest spowodowana właśnie otyłością

2. Genetyka

Nowotwór jajników

Czynnik genetyczny odgrywa bardzo istotną rolę. Jeżeli nasze babcie, ciocie lub mama cierpiały na choroby, które bezpośrednio dotykały jajniki, ryzyko tego, że nasz układ rozrodczy też to, spotka wzrasta.

Jeżeli w rodzinie zdarzyły się zachorowania na raka jajników, należy mieć to na uwadze i wykonywać regularne badania, ponieważ istnieje wysokie prawdopodobieństwo zachorowania.

Dziś wiadomo, że drobne mutacje zachodzące w genach BRCA1 i BRCA2 często są dziedziczone. Dlatego też wiele kobiet wykonuje pełną analizę genetyczną, aby sprawdzić, jakie jest prawdopodobieństwo tego, że zachorują.

W naszej przestrzeni wyjaśnialiśmy przypadek sławnej aktorki Angeliny Jolie, która zdecydowała się na to, aby jej obydwa jajniki zostały usunięte, prowokując w ten sposób przedwczesną menopauzę.

3. Późne macierzyństwo

W obecnych czasach nie wszystkie kobiety decydują się na macierzyństwo w tym samym wieku, co ich babcie czy matki.

Trudności związane ze środowiskiem pracy, chęć niezależności czy kariera, które nie zawsze pozwalają dysponować odpowiednią ilością czasu, powodują, że macierzyństwo jest odkładane i coraz częściej kobiety decydują się zostać mamami po 30-stce.

Czy jest to zagrożeniem dla zdrowia? Eksperci twierdzą, że z każdą następną owulacją w naszym życiu wzrasta ryzyko zapadnięcia na choroby dotykające jajniki.

Macierzyństwo

W związku z tym według statystyk najlepiej zdecydować się na dziecko przed 26. rokiem życia, co pozwoli zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka jajników, które później niebezpiecznie wzrasta.

Ten sposób ochrony jest całkowicie nieskuteczny w momencie, gdy pierwsze dziecko pojawia się po 35 roku życia.

4. Niebezpieczne talki

Talki do skóry

Już wcześniej wspominaliśmy o tym w naszej przestrzeni jaki jest związek talków do skóry z zachorowaniem na raka jajników:

  • w składzie talków znajdziemy krzemian magnezu, którego składnikiem jest toksyczny azbest. Wpływa on na powstawanie wielu nowotworów, nie tylko jajników. Może również być przyczyną powstawania raka piersi,  ponieważ często stosowany jest jako dezodorant
  • w Stanach Zjednoczonych dzięki prawu federalnemu od 1970 roku produkowane są talki bez dodatku azbestu. Niestety nie wszystkie kraje mają tę sprawę uregulowaną
  • powodem, dla którego to częściej kobiety cierpią na zachorowania spowodowane talkami i są na nie narażone w większym stopniu, jest to, że przez pierwszy okres życia niemowląt często używają kosmetyku do pielęgnacji skóry dziecka.
  • W momencie aplikacji nie zdając sobie z tego sprawy, zostaje on wdychany wraz z niebezpiecznymi dla zdrowia substancjami

Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać skład talków i zwróć uwagę na to, by nie zawierały szkodliwego azbestu.

5. Tłuste jedzenie

Tłuste jedzenie

Zawsze zalecamy zdrowy styl życia, w którym nie powinno zabraknąć czasu na ruch i ćwiczenia, a przede wszystkim by dieta była jak najbardziej zrównoważona i bogata w niezbędne składniki, a przy tym uboga w niezdrowe tłuszcze.

Cudownie jest po południu zasiąść z przepyszną babeczką, czy ciastkiem na deser jednak pamiętajmy, że produkty te są wyrabiane z rafinowanej mąki i soli, które jak wiemy, sprzyjają powstawaniu wszelkiego rodzaju guzów.

My kobiety dbając o zdrowe jajniki, również powinniśmy ograniczyć tego typu dania.

Zatem do dzieła! Zwiększ dzienne spożycie wody, soków, owoców i warzyw w przeciwnym wypadku posiłki bogate w tłuszcze w końcu zmienią aktywność estrogenów. Nie wahaj się ani chwili i już dziś zadbaj o siebie i swoje jajniki!