Wrastające paznokcie – domowe leczenie
Kiedy skóra, która otacza nasze paznokcie, staje się zaczerwieniona, bolesna w dotyku i zainfekowana, prawdopodobnie dopadła Cię infekcja spowodowana przez wrastające paznokcie.
Dziś dostarczamy ci najważniejszych informacji dotyczących tego problemu. Dowiesz się, czym są wrastające paznokcie. A także co jest ich przyczyną oraz jak można je skutecznie wyleczyć za pomocą naturalnych środków.
Wrastające paznokcie – co to takiego?
Kiedy zauważamy zaczerwienienie wzdłuż krawędzi paznokcia, pojawia się infekcja lub ból przy dotyku, prawdopodobnie następuje wrastanie płytki paznokciowej w naskórek palców. Najczęściej wrastające paznokcie to problem dotyczący dużego palca u stóp. Jednak nie oznacza to, że nie może pojawić się na każdym innym z palców.
Dlaczego paznokcie wrastają w naskórek palców?
Nie ma jednej jedynej przyczyny wrastania paznokci w naskórek palców. Najczęściej jest to jednak:
- Noszenie nieodpowiedniego obuwia, które uciska lub nie jest odpowiednio dopasowane do stopy. Mamy tu na myśli zwłaszcza obuwie sportowe. A także te, w którym spęczamy wiele godzin z rzędu, bez możliwości częstego poruszania się.
- Nieodpowiednio obcięte paznokcie.
- Problemy fizyczne stopy, takie jak deformacje czy niecodzienny kształt palców, które dodatkowo wywierają presję na inne palce stopy. Warto również wiedzieć, że niektóre osoby po prostu rodzą się już z paznokciami, które są nadmiernie zaokrąglone, zbyt duże lub po prostu mają tendencję do wrastania.
Jak widać, wiele osób zmaga się z problemem wrastających paznokci, nawet jeśli przywiązuje dużą wagę do odpowiedniego obuwia i uważnie obcina paznokcie.
Zobacz także: Złuszczanie naskórka za pomocą ryżu
Kiedy należy pójść do lekarza?
W niektórych przypadkach stosowanie naturalnych środków na wrastające paznokcie nie jest wskazane i należy wówczas udać się do lekarza. Mowa tu przede wszystkim o osobach chorych na cukrzycę, z urazami stopy, kostki, nogi lub przy słabym krążeniu krwi w nogach.
Należy zasięgnąć fachowej porady również w sytuacji, gdy w miejscu wrastającego paznokcia pojawia się ropa. Pamiętaj, że wszelkiego rodzaju infekcje trzeba leczyć jak najszybciej.
Jeśli często występuje u Ciebie problem wrastających paznokci i dotąd nie potrafiłeś stwierdzić jego przyczyny, opinia lekarza na pewno okaże się pomocna.
Naturalne leczenie wrastających paznokci
Poniżej przedstawiamy prosty naturalny zabieg, który pozwoli ci zwalczyć wrastające paznokcie.
- Mocz stopę z wrastającym paznokciem w misce ciepłej wody kilka razy dziennie. Zanurz stopę na kilka minut, po czym dokładnie ją osusz.
- Masuj okolice podrażnionej skóry, wykorzystując do tego odrobinę oliwy z oliwek lub olejku migdałowego. Jeśli dodatkowo pojawiła się infekcja lub chcesz jej zapobiec, dodaj również kilka kropli olejku z drzewa herbacianego – ma on bowiem silne działanie antybiotyczne.
- Spróbuj umieścić pod paznokciem odrobinę waty lub nici dentystycznej. Często jednak czynność ta wymaga wiele cierpliwości.
- Powtarzaj powyższe czynności przez kila dni z rzędu. Kiedy odczujesz, że obszar wrastającego paznokcia stał się miękki, obetnij paznokieć odpowiednio odkażonymi cążkami.
- Zawsze obcinaj paznokcie na prosto, nadając im kwadratową formę. Jeśli obszar palca jest bardzo zainfekowany, przycinaj paznokieć stopniowo, aż do całkowitego usunięcia przyczyny podrażnienia i bólu.
Woda tymiankowa
Powyższa kuracja lecznicza okaże się jeszcze skuteczniejsza, jeśli zamiast wody zastosujesz wodę tymiankową.
Tymianek jest rośliną leczniczą o różnorodnych korzyściach dla naszego organizmu – pomaga zwalczyć stan zapalny, infekcje oraz łagodzi ból. Jest więc zatem idealnym naturalnym środkiem do leczenia wrastających paznokci.
Przygotuj wywar z tymianku: do szklanki wrzącej wody wrzuć dwie łyżki suszonego lub naturalnego tymianku, a następnie gotuj przez 5 minut, po czym odstaw na kolejne 5 minut do ostudzenia.
Przeczytaj również: Tymianek – poznaj jego dobroczynne właściwości i zastosowanie!
Naturalna kuracja na bazie cytryny i soli
Jeśli w twoim przypadku powyższa kuracja nie przyniosła ulgi, możesz wypróbować inny stosowany od wieków środek leczniczy na bazie cytryny i soli. Przekrój cytrynę na pół, wydrąż otwór w jej centralnej części i wsyp do niego odrobinę soli morskiej.
Następnie wciśnij zaczerwieniony palec w otwór cytryny. Pozostaw na 20 minut. Powtarzaj zabieg codziennie, aż palec całkowicie się wygoi.
Zarówno cytryna, jak i sól mają silne właściwości dezynfekujące oraz skutecznie usuwają stan zapalny.
Zdjęcia: mattsabo17 i devillibrarian
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Daniel, C. R., Iorizzo, M., Tosti, A., & Piraccini, B. M. (2006). Ingrown toenails. Cutis. https://doi.org/10.4103/0378-6323.95442
- Park, D. H., & Singh, D. (2012). The management of ingrowing toenails. BMJ (Online). https://doi.org/10.1136/bmj.e2089
- Haneke, E. (2012). Controversies in the treatment of ingrown nails. Dermatology Research and Practice. https://doi.org/10.1155/2012/783924