Kolagen i jego utrata – jak zwiększyć jego produkcję?
Zauważyłaś na swej cerze pierwsze zmarszczki? A może już od dawna twoja twarz pokryła się siateczką niewielkich bruzd, które uwidaczniają się zwłaszcza wówczas, kiedy się uśmiechasz? Pojawianie się zmarszczek jest związane z utratą białka kolagenowego z organizmu. Na szczęście istnieją naturalne produkty pomagające uzupełnić kolagen.
Zamiast sięgać po tabletki i suplementy diety, postaraj się wzbogacić swoją codzienną dietę o produkty, które naturalnie stymulują produkcję tego ważnego białka, jakim jest kolagen przez nasz organizm.
Funkcje, jakie spełnia kolagen w organizmie
Kolagen to główne białko tworzące tkankę łączną. Pełni on wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Stanowi on podstawowy budulec:
- Skóry
- Kości
- Mięśni
- Ścięgien
- Naczyń krwionośnych
- Zębów
- Ścian jelit
To właśnie kolagen nadaje jędrność i elastyczność skórze oraz stymuluje proces regeneracji komórek skóry, zastępując martwe komórki nowymi. Niestety im jesteśmy starsi, poziom produkcji kolagenu przez nasz organizm stopniowo zaczyna się obniżać.
Coraz częściej zaczynają pojawiać się zmarszczki, skóra traci swą jędrność, a stawy zaczynają boleć.
Idealny scenariusz zakłada, by wszystkie osoby po 30. roku życia zwiększyły codzienne spożycie produktów o wysokiej zawartości kolagenu. Im wcześniej wyrobisz w sobie ten nawyk, tym większe szanse na opóźnienie nieuniknionego procesu starzenia się komórek organizmu.
Oczywiście jeśli to tylko założenie. W każdym wieku powinniśmy zadbać o regularne dostarczanie organizmowi tego cennego składnika odżywczego.
Kolagen w tabletkach czy ukryty w żywności?
Kiedy jesteśmy młodzi, nie martwią nas zmarszczki, starzenie się czy jakiś tam kolagen. Ba, większość z nas nawet nie przykłada należytej uwagi do codziennej diety ani do odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych skóry. Myśląc, że wiecznie będziemy młodzi, nie zaprzątamy sobie głowy wieloma kluczowymi dla zdrowia organizmu czynnikami.
Problem pojawia się nagle, około 30. roku życia, gdy nagle odkrywamy pierwsze zmarszczki mimiczne oraz stopniową utratę jędrności skóry.
Zanim rozważać poddanie się kosztownym i szkodliwym dla zdrowia zabiegom odmładzającym, czym prędzej sięgnij po kolagen – jak najszybciej włącz do swojej codziennej diety produkty bogate w to cenne dla organizmu białko!
Nie daj się również zwieść popularnym kremom odmładzającym cerę, które rzekomo zawierają kolagen. Te najtańsze zwyczajnie nie działają, a na te droższe niestety nie wszyscy możemy sobie pozwolić.
Na szczęście istnieją produkty żywnościowe, które pozwalają na naturalną stymulację produkcji kolagenu przez nasz organizm. Jest to najtańsza, najłatwiejsza i najskuteczniejsza metoda na zachowanie pięknej, zdrowej i młodzieńczej cery.
Warto zaznaczyć, że na rezultaty trzeba trochę poczekać, lecz nasz wysiłek i cierpliwość zostaną hojnie wynagrodzone.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Ujędrnianie twarzy za pomocą kawy – jak to zrobić?
Które produkty żywnościowe stymulują produkcję kolagenu?
Najlepszym sposobem na naturalną stymulację produkcji kolagenu jest urozmaicenie codziennej diety, wzbogacając ją o produkty o wysokiej zawartości tego typu białka. Pamiętajmy, że zdrowa i zbilansowana dieta pozwoli nam dłużej cieszyć się zdrowiem oraz piękną i jędrną skórą.
Od dziś w twojej codziennej diecie nie powinno zabraknąć poniższych produktów. Ich regularne spożywanie bardzo korzystnie wpłynie na wygląd twojej skóry oraz poprawi kondycję między innymi kości i stawów.
Jagody
Jagody są naturalnym źródłem cennych dla naszego organizmu fitoskładników, które wzmacniają włókna kolagenowe. Regularne spożywanie jagód pomaga więc zapobiec utracie kolagenu oraz przyczynia się do utrzymania jędrnej i elastycznej skóry na dłużej.
Lekarze i specjaliści zalecają spożywanie przynajmniej jednej szklanki jagód tygodniowo. Forma ich przygotowania jest dowolna, chociaż najzdrowsze zawsze są te w naturalnej postaci, czyli pod postacią soku, koktajlu lub owocowej sałatki.
Zielone warzywa liściaste
Wszystkie warzywa o zielonych liściach charakteryzują się bardzo wysoką zawartością witamin C i A. Co więcej, stymulują one produkcję kolagenu przez nasz organizm i jednocześnie stanowią znakomitą prewencję wszelkiego rodzaju chorób nowotworowych.
W celu maksymalnego wykorzystania wszystkich cennych właściwości zielonych warzyw liściastych, należy spożywać je zawsze na świeżo, bez stosowania obróbki termicznej oraz niezdrowych dodatków. Staraj się je dodawać do obiadu i kolacji.
Czosnek
Jednym z wartościowych składników czosnku jest siarka. Minerał ten stymuluje naturalną produkcję kolagenu przez nasz organizm. Nie bez powodu więc wiele kuracji leczniczych bolące stawy opiera się właśnie na czosnku.
Innym, zasługującym na naszą uwagę, składnikiem czosnku jest substancja o nazwie tauryna, która wspomaga proces regeneracji uszkodzonych włókien kolagenowych. Oznacza to, że dzięki regularnemu spożywaniu czosnku jesteśmy w stanie naprawić uszkodzone włókna i przywrócić skórze jędrność i elastyczność.
Jaką ilość czosnku należy spożywać w celu uzupełnienia ilości kolagenu w organizmie?
- Spożywaj przynajmniej ząbek czosnku dziennie. Jeśli nie lubisz tej przyprawy, postaraj się przełamać – rozpocznij od jego ćwiartki dziennie i stopniowo zwiększaj dawkę. Połykaj go niczym tabletkę – nawet nie poczujesz ostrego smaku!
- Możesz również przygotować napar z czosnku i spożywać go każdego dnia. Dodawaj ząbek czosnku do swojej ulubionej cynamonowej lub miętowej herbaty, która nieco ukryje niezbyt przyjemny smak tej przyprawy.
Jajka
Jajka stanowią naturalne źródło aminokwasów – pierwiastków niezbędnych do przeprowadzania procesów formowania nowych włókien kolagenowych oraz regeneracji tych, które wraz z wiekiem uległy uszkodzeniu.
Mimo wielu różnych opinii na temat spożywania jajek, pod żadnym pozorem nie wykluczaj ich ze swojej codziennej diety. Dwa lub trzy jajka w tygodniu w zupełności wystarczą do utrzymania prawidłowej produkcji kolagenu. Pamiętaj, by w trakcie ich przygotowania nie nadużywać soli ani tłuszczu do ich smażenia. Najzdrowsze jest klasyczne jajko na twardo.
Witamina C
Bez udziału witaminy C proces produkcji kolagenu nie jest w stanie zajść – włókna kolagenowe nie potrafią się bez niej samoistnie utworzyć. Zaleca się więc wzbogacenie diety o tę witaminę, która nie tylko wspomoże kondycję skóry, ale także poprawi ogólną odporność organizmu oraz dostarczy nam wielu cennych przeciwutleniaczy.
Jeśli zamiast produktów bogatych w witaminę C zdecydujesz się na suplement diety, postaraj się wybrać naturalną witaminę C, bez sztucznych dodatków, którą można dostać w większości aptek oraz sklepów ze zdrową żywnością i ziołami.
Terapia światłem podczerwonym
Obok zdrowej i bogatej w pewne produkty diety warto również stosować terapię światłem podczerwonym, która znakomicie stymuluje produkcję kolagenu oraz wspomaga proces formowania nowych włókien kolagenowych. Zabieg ten możesz przeprowadzać samodzielnie w domowym zaciszu.
Terapia światłem podczerwonym (nie ultrafioletowym!) w naturalny sposób stymuluje krążenia krwi, zwiększając tym samym zawartość kolagenu w organizmie oraz ułatwiając jego wchłanianie przez komórki naskórka.
Specjalne urządzenie do terapii światłem podczerwonym można znaleźć w supermarketach i sklepach ze sprzętem elektronicznym lub kosmetycznym. Jego cena nie jest wygórowana, a rezultaty bardzo dobre. Korzystaj z urządzenia dwa razy w tygodniu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Collagen – What Is It and What Is It Good For?
healthline.com/nutrition/collagen