Twoja wątroba a bóle głowy
Bóle głowy są wywoływane przez wiele różnych czynników: może być to efekt napięcia, migrena lub sygnał, który wysyła nam przeciążona i zmęczona wątroba.
W tym artykule wyjaśnimy przede wszystkim, jaki związek ma Twoja wątroba i jej kondycja z nawracającymi bólami głowy, a także jak poprawić jej funkcjonowanie, by cieszyć się lepszym samopoczuciem.
Wątroba a bóle głowy – co je łączy?
Kiedy nasza wątroba jest zdrowa i nie daje nam żadnych niepokojących sygnałów, raczej nie przejmujemy się zbytnio funkcjonowaniem tego organu. Dopiero gdy zaczynają dopadać nas problemy trawienne, przemęczenie czy bóle głowy zaczynamy zastanawiać się, co jest nie tak.
Powyższe objawy mogą sygnalizować zarówno lekkie jak i poważniejsze zaburzenia w pracy wątroby, pod żadnym pozorem nie wolno ich więc ignorować.
Być może zastanawiasz się teraz, co ma wspólnego Twoja wątroba z bólem głowy i jak rozpoznać, że to właśnie ona jest przyczyną?
Ból ten będzie nawracał i stopniowo zwiększał swoją intensywność, promieniując do skroni lub pojawiając się w tyle głowy. Bardzo łatwo pomylić go z napięciowym bólem głowy, warto więc zwrócić uwagę, czy towarzyszą mu takie objawy jak ból brzucha, uczucie ciężkości, dyskomfort trawienny, gorzkawy posmak w ustach, mdłości czy biały lub żółty osad na języku.
Specjaliści wskazują także na dość częste w takich przypadkach bezsenność i problemy ze wstawaniem rano. Dodatkowo u kobiet mogą nasilić się objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Bóle głowy tego typu dopadają nas, gdy wątroba jest zbyt przeciążona i zanieczyszczona, by realizować swoje zadania. W związku z tym nasz mózg i kończyny również tracą energię potrzebną do normalnego funkcjonowania, co możemy odbierać jako ból i przemęczenie.
Jak zadbać o wątrobę i uniknąć bólu głowy?
1. Dieta
- Unikaj dużych porcji. Nie musisz chodzić głodny, jednak pamiętaj, aby jeść więcej mniejszych posiłków w ciągu dnia. Nigdy nie rezygnuj ze śniadania, ponieważ jest ono niezbędne dla prawidłowej przemiany materii.
- Ogranicz spożycie tłuszczów. Unikaj smażonych potraw, przetworzonych cukrów, alkoholu, soli i nabiału.
- Zwiększ spożycie świeżych owoców i warzyw. Te drugie najlepiej gotować na parze, aby nie traciły one swoich wartości odżywczych.
- Wybieraj warzywa ,,odświeżające” Twój organizm, takie jak zielone liściaste warzywa o lekko gorzkim smaku, na przykład karczochy. Dlaczego? Pomagają one ukoić wątrobę – działają przeciwzapalnie i poprawiają jej funkcjonowanie.
- Pomóc mogą Ci także niektóre zioła i rośliny lecznicze, na przykład ostropest, imbir, mniszek czy Pelona herbata. Mają one właściwości oczyszczające, które odciążą Twoją wątrobę i usprawnią jej pracę.
2. Zachowanie i emocje
Jak już zapewne wiesz, Twoje codzienne nawyki znacznie wpływają na stan Twojego zdrowia, warto więc zadbać, by był to wpływ pozytywny. Zaleca się co najmniej pół godziny wysiłku fizycznego dziennie – możesz wybrać dowolną aktywność, byle przyspieszyć swoją akcję serca; jeśli masz ochotę pobiegać, wystarczy nawet 15 minut.
Co więcej, należy zwracać szczególną uwagę na swoją kondycję emocjonalną. Postaraj się ograniczyć poziom stresu i pamiętaj, że najważniejsze dla Ciebie są Twoje zdrowie, szczęście i zadowolenie z życia.
Wygospodaruj czas tylko dla siebie, który poświęcisz na zaspokajanie własnych potrzeb – możesz iść na samotny spacer albo spotkać się na kawę z przyjaciółmi (będzie to podwójna korzyść, bo kawa pozytywnie wpływa na zdrowie wątroby).
Otaczaj się ludźmi, którzy Cię kochają, szanują i chcą dla Ciebie jak najlepiej. Jeśli czujesz, że czyjaś obecność źle na Ciebie wpływa, najlepiej jest ograniczyć lub zerwać taką znajomość, zanim ucierpi na tym Twoje zdrowie i wątroba.
Te wszystkie małe zmiany pozwolą Ci przywrócić równowagę i uniknąć szkodliwego wpływu emocji na Twoje zdrowie. Staraj się zawsze o tym pamiętać.
Przykładowa dieta przeciwko bólom głowy
Poniżej znajdziesz przykładowy jadłospis, który możesz wypróbować w najbliższych dniach. Dzięki zawartych w nim produktach Twoja wątroba poczuje się lepiej i pozwoli Ci to uniknąć bólu głowy.
1. Śniadanie
- szklanka ciepłej wody z sokiem z połowy cytryny
- kromka pełnoziarnistego pieczywa z niesłodzonym dżemem jagodowym
- pół jabłka i orzechy
2. Drugie śniadanie
- jabłko lub gruszka
- kubek zielonej herbaty
- tost z pełnoziarnistego pieczywa z kilkoma kroplami oliwy z oliwek
3. Lunch
- grillowane warzywa (na przykład brokuły czy brukselka)
- grillowana ryba
- miseczka pokrojonej w kostkę papai
4. Przekąska
- szklanka wody
- miseczka owsianki z truskawkami
5. Obiad
- gotowane karczochy z oliwą z oliwek i octem
- gotowany brązowy ryż z oliwą z oliwek, odrobiną soli i liściem laurowym
- kiwi
Pamiętaj: sałatka nie jest najlepszym wyborem na obiad, gdyż potrzeba dużo energii, by ją strawić – sałatkę zostaw sobie na lunch
6. Pół godziny przed pójściem spać
- wypij napar z melisy, mięty lub tymianku – pomoże Ci to lepiej wypocząć
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ghaus N, Bohlega S, Rezeig M. Neurological complications in liver transplantation. Journal of Neurology. 2001;248(12):1042-1048.
- Rizzoli P. Tension-Type Headache. Pain Medicine. 2017;:525-526.
- Hay J. Acute liver failure. Current Treatment Options in Gastroenterology. 2004;7(6):459-468.
- Marí Silva Mª Carolina, Alonso Gordo José María, González Praetorius Alejandro, Sánchez González María del Carmen. Síndrome febril prolongado y alteraciones hepáticas. Rev Clin Med Fam [Internet]. 2011 Jun [citado 2022 Dic 21] ; 4( 2 ): 180-183. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1699-695X2011000200017&lng=es.
- Osna NA, Donohue TM Jr, Kharbanda KK. Alcoholic Liver Disease: Pathogenesis and Current Management. Alcohol Res. 2017;38(2):147-161. PMID: 28988570; PMCID: PMC5513682.
- Macías-Rodríguez R, et al. Prescripción de ejercicio en pacientes con cirrosis: recomendaciones para la atención clínica. Revista de Gastroenterología de México 2019;84(3):326-343. Disponible en: http://www.revistagastroenterologiamexico.org/es-prescripcion-ejercicio-pacientes-con-cirrosis-articulo-S0375090619300667.
- Copa COVAP. 10 beneficios de consumir verduras y hortalizas en verano. Disponible en: https://www.copacovap.es/2020/06/24/10-beneficios-de-consumir-verduras-y-hortalizas-en-verano/.