Toksyczne substancje - 7 najczęściej spożywanych
Toksyczne substancje. Obecnie w wielu produktach wykryto ich tak wiele, że zapewnienie sobie zdrowych posiłków dla wielu staje się prawdziwym wyzwaniem. Słysząc wiele zaprzeczających sobie opinii, wiele osób dało za wygraną i je to, na co przyjdzie im ochota, nie zważając na to czy dany posiłek zawiera toksyczne substancje, czy też nie.
Nie chcielibyśmy nikogo straszyć ani zniechęcać do spożywania pewnych produktów dostępnych na rynku, jednak trzeba przyznać, że większość z nich zawiera toksyczne substancje zdecydowanie szkodliwe dla zdrowia. Obecnie są one zawarte w wielu produktach, takich jak przetworzona żywność, które są ogólnodostępne na rynku.
Chociaż spożywanie ich w niewielkich ilościach, nie oznacza, że natychmiast rozwinie się u kogoś choroba, to wielu specjalistów uważa, że właśnie one spożywane regularnie, mogą stanowić potencjalną przyczynę chorób, które rozwijają się w późniejszych latach.
Z tego powodu w dzisiejszym artykule dzielimy się z Tobą listą kilku z tych szkodliwych składników, które mogą się znaleźć w spożywanych przez Ciebie produktach spożywczych.
1. Olestra
Pod handlową nazwą znana również jako “Olean”, Olestra jest substytutem tłuszczu, który nie zawiera trójglicerydów, cholesterolu i kalorii. Wydaje się to bardzo korzystne, prawda?
Zobacz też: Olej kokosowy na stłuszczenie wątroby
Jednak w rzeczywistości tak nie jest. Kiedy dostaje się ona do organizmu może znacznie zmniejszyć zdolność wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i karotenów które odgrywają istotną rolę w ochronie naszego zdrowia.
W niektórych krajach toksyczne substancje, takie jak olestra są zakazane, ale w większości nadal pozostaje jednym z głównych składników smacznych, tak zwanych “beztłuszczowych” frytek.
2. Bromowane oleje roślinne
Brom to substancja, która działa jako emulgator sprawiający, że substancje nadające smak napojom nie unoszą się na ich powierzchni. Problemem jest to, że spożywanie bromu w dużych ilościach może powodować zaburzenia tarczycy, choroby autoimmunologiczne, a nawet raka .
Każdy powinien wziąć pod uwagę, że brom jest toksyczny, trujący i żrący. Powoduje między innymi wady wrodzone, problemy ze wzrostem i schizofrenię. Toksyczne substancje, takie jak ta wciąż znajdują się w niektórych rodzajów napojów sportowych i gazowanych o smaku cytrusowym.
3. Toksyczne substancje – azodikarbonamid
Jest to syntetyczny składnik chemiczny stosowany głównie w Stanach Zjednoczonych. Używa się go, aby udoskonalić proces wybielania mąki. Ponadto, stosuje się go często w przemyśle jako środek rozszerzający do wytwarzania spienionych tworzyw sztucznych.
Toksyczne substancje takie jak azodikarbonamid przyczyniają się do powstawania astmy i wielu innych chorób układu oddechowego.
W kilku krajach europejskich jest już zakazany, a osoby lub firmy nadal go używające mogą pójść do więzienia.
Substancja ta może być obecna między innymi w:
- Pieczywie i ciastkach
- Mrożonych posiłkach
- Sosach do makaronu w szklanych opakowaniach i słoikach.
4. Syntetyczne hormony
Niestety, wiele przetworów mlecznych, które są dziś ogólnodostępne na rynku zawierają w sobie jakiś ślad hormonów takich jak rBST rBGH, które podaje się krowom w formie zastrzyków, aby zwiększyć ilość wytwarzanego przez nie mleka.
W chwili, gdy takie mleko trafia na stoły konsumentów, pozostaje w nim tak zwany IGF-1, czyli insulinowy czynnik wzrostu. Stanowi to jedną z wielu przyczyn, dla których u ludzi rozwija się wiele rodzajów nowotworów i przewlekłych chorób.
W jakich produktach możemy go znaleźć? Przede wszystkim w mleku i przetworach mlecznych.
5. Chlorek sodu
Czasem toksyczne substancje znajdują się w kuchni tuż przed naszymi oczami. Jedną z nich jest powszechnie stosowana przez nas sól, która wśród produktów szkodliwych dla organizmu zajmuje miejsce numer jeden. Niestety składnik ten jest obecny w diecie większości ludzi na całym świecie.
W małych dawkach substancja ta jest wymagana do poprawnego funkcjonowania naszego organizmu. Jednak dużym problemem jest to, że w wielu produktach przetworzonych, jest ona zawarta w zbyt dużej ilości.
Nie zapomnij przeczytać: Zdrowie nerek: jak pozbyć się nadmiaru soli?
Spożywanie zbyt dużej ilości soli w następstwie jest związane z nadciśnieniem i zatrzymywaniem płynów w organizmie, a także stanowi przyczynę różnych chorób zapalnych.
6. Azotyny i azotany sodu
To te substancje, które sprawiają, że przetworzone mięso wygląda zawsze świeżo i apetycznie pomimo upływu czasu. Problemem polega na tym, że jego regularne jedzenie powoduje zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, a także na zespół metaboliczny.
Azotyny i azotany sodu mogą być zawarte w produktach spożywczych, takich jak:
- Kiełbasy
- Mortadela
- Boczek
- Salceson
- Szynka
7. BHA i BHT
Co oznaczają te tajemnicze litery? Nic innego jak toksyczne substancje, dodatki pochodzenia naftowego stosowane w przemyśle spożywczym, których wiele firm często używa jako środki konserwujące. Według Narodowego Instytutu Zdrowia w USA BHA może być czynnikiem rakotwórczym jeżeli nadmiernie nagromadzi się w organizmie.
W jakich produktach można je znaleźć? Między innymi w takich, jak:
- Płatki zbożowe
- Orzechy
- Guma do żucia
- Masło.
Podsumowanie
Jako osoby zainteresowane dbałością o zdrowie powinnyśmy zwracać większą uwagę na etykiety widniejące na opakowaniach produktów spożywczych ogólnie dostępnych na rynku.
Choć czasem trudno jest określić, czy mogą być szkodliwe, dobrze jest identyfikować takie substancje, abyśmy w miarę możliwości mogły ograniczyć ich konsumpcję.
Najpewniejszym sposobem jest wybieranie produktów ekologicznych oraz organicznych źródeł kupowanego przez nas pożywienia. Przede wszystkim staraj się wykluczyć z diety stosowanie produktów przetworzonych obfitujących w toksyczne substancje.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Morales, J., Marrugo, Y. y Severiche, C. (2014). Tóxicos en el ambiente y la seguridad alimentaria. Publicación de los grupos de investigación SimuAndo y EcoEnergy. Cap&Cua Ciencia, Tecnología y Cultura.
- Bello, E. Contaminantes químicos de los alimentos. Residuos de plaguicidas. Contaminantes físicos. Instituto Aragonés de Ciencias de la Salud. 1-13. [En línea] Disponible en:
www.ics-aragon.com/cursos/salud-publica/2014/pdf/M5T14.pdf
- Los antioxidante BHT, BHA y TBHQ. Corporativo Químico Global S.A. de C.V. 2013. [En línea] Disponible en: https://quimicoglobal.mx/antioxidante-bht-bha-tbhq/
- ”Si uno no lo puede decir, entonces no lo coma”. Food News LATAM.com 2016. [En línea] Disponible en: https://www.foodnewslatam.com/sectores/33-ingredientes/5958-aditivos-alimentarios-bha-bht.html
- Top ten toxic food ingredients in processed food. Better Health Store. [Online] Avaiable at: https://www.thebetterhealthstore.com/043011_top-ten-toxic-ingredients-in-processed-food_01.html