Olej kokosowy na stłuszczenie wątroby

Czy wiedziałaś, że olej kokosowy jest korzystny dla zdrowia naszej wątroby? Również może okazać się pomocny przy próbach redukcji masy ciała i w walce z problemami trawiennymi.
Olej kokosowy na stłuszczenie wątroby
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Olej kokosowy często nazywany jest olejem życia. Pozwala zadbać o ciało zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz i choć przez chwilę uważano, że kryje się za nim zagrożenie dla zdrowia, dziś dzięki różnym badaniom udało się potwierdzić, że kwasy tłuszczowe, które w nim znajdziemy, są prawdziwym balsamem  dla zdrowia i samopoczucia.

Dziś w artykule dowiesz się, jak olej kokosowy pomoże Ci w walce z wieloma problemami zdrowotnymi, a przede wszystkim może okazać się skuteczny przy dolegliwościach związanych z wątrobą głównie przy jej stłuszczeniu.

Olej kokosowy, a zdrowa wątroba

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że aby w pełni móc korzystać z dobroczynnych właściwości oleju kokosowego, powinien być on nabywany w zaufanym miejscu z naturalnymi produktami lub w centrach zdrowego odżywiania. Najważniejsze byś miała pewność, że jest on w pełni naturalny i organiczny.

Olej kokosowy był stosowany już w czasach starożytnych w rejonach Azji i u wybrzeży Pacyfiku. Wykorzystywano go przy leczeniu wielu chorób, ale i służył do pielęgnacji włosów i skóry.

Dziś jest używany we wszystkich krajach, choć zanim go zaakceptowano był czas, kiedy to odnoszono się do niego dość sceptycznie i uważano, że może być niebezpieczny dla serca.

Ten epizod mamy jednak już za sobą i dziś można korzystać z jego dobroczynnych właściwości, pamiętając jednak o odpowiednim dawkowaniu i zachowaniu równowagi.

  • olej kokosowy to zdrowy rodzaj tłuszczu nasyconego, który korzystnie wpływa na wiele wewnętrznych procesów organizmu. Choć jest tłuszczem spożywany w odpowiednich ilościach, nie zaszkodzi naszemu ciału, a wręcz przeciwnie.
  • organizm również potrzebuje tego rodzaju kwasów tłuszczowych  do spełniania odpowiednio swoich funkcji.
  • olej kokosowy składa się z kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha. Większość tłuszczów jest długołańcuchowa, co ma negatywny wpływ na poziom cholesterolu we krwi. W przypadku oleju z orzecha kokosowego tak nie jest. Poprawia on natomiast zdrowie serca i wątroby.
  • znajdziemy w nim kwas laurynowy rodzaj związku, który pomaga w obniżeniu złego cholesterolu we krwi, wyrównuje poziom ciśnienia tętniczego i wspomaga układ immunologiczny
  • w oleju kokosowym znajdziemy wysoki poziom przeciwutleniaczy, które chronią wątrobę przed działaniem wolnych rodników jednocześnie usprawniając procesy oczyszczania organu z nagromadzonych toksyn

Olej kokosowy sposobem na stłuszczenie wątroby

Kokos

Dzięki właściwościom oleju kokosowego możliwe jest zmniejszenie stanu zapalnego wątroby, co ma miejsce przy stłuszczeniu tego narządu. Również pomaga w zmniejszeniu obciążenia wątroby, jednocześnie usprawniając walkę z gromadzącym się tam tłuszczem.

Jako że produkt ten ma właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze ułatwia wątrobie zwalczyć wiele problemów, które może napotkać, a przy tym przyspiesza jej funkcje metaboliczne.

Inne badania dowodzą, że regularne spożywanie oleju kokosowego (jedna łyżka dziennie) zapobiega uszkodzeniom tego narządu spowodowanym spożywaniem alkoholu. Pielęgnuje ją, leczy, łagodzi podrażnienia i dostarcza niezbędnego zastrzyku energii.

Olej kokosowy i energia

To jedna z jego niesamowitych korzyści! Produkt jest w stanie dostarczyć nam mnóstwo energii, a przy tym wzmocnić nasz układ odpornościowy. Osoby cierpiące z powodu wątroby szczególnie powinny zwrócić uwagę na tę właściwość, ponieważ właśnie przy problemach z tym narządem odczuwa się silne zmęczenie, apatię i zniechęcenie.

Gdy wątroba zaczyna gromadzić tłuszcze ogólne złe samopoczucie i wyczerpanie jest całkowicie zrozumiałe. Jednak przy regularnym spożyciu niewielkiej ilości oleju kokosowego (jedna łyżka) tłuszcze te zaczynają być dużo szybciej rozkładane i przekształcane są w energię.

  • z tego powodu produkt ten powinien zostać włączony do diet osób aktywnych fizycznie i regularnie uprawiających sport. Może być dodawany do naturalnych koktajli i napojów dla sportowców
  • uwzględnienie go w zdrowej i zbilansowanej diecie również pomoże w utracie kilku zbędnych kilogramów
  • im więcej energii nasz organizm będzie miał do dyspozycji, tym szybciej przeprowadzane będą procesy metaboliczne, a Ty z większym optymizmem i werwą będziesz rozpoczynała nowy dzień. Wszystko to sprowokuję większą chęć do aktywności fizycznej przy jednoczesnym utrzymaniu diety odchudzającej

Olej kokosowy na poprawę trawienia

Poprawa trawienia

Olej z orzecha kokosowego również usprawnia przebieg procesów trawiennych i tym samym potęguje właściwe wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Związki mineralne i aminokwasy, które znajdziemy w tym naturalnym tłuszczu, pozwalają zwalczyć wiele problemów związanych z trawieniem takich jak wrzody lub uciążliwe objawy jelita drażliwego.

Innym ciekawym aspektem jest fakt, że nasycone kwasy tłuszczowe, które w nim znajdziemy, mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, które pomogą wyeliminować ewentualne drobnoustroje, grzyby, a nawet pasożyty, które to niejednokrotnie są przyczyną niestrawności i innych chorób przewodu pokarmowego.

Dawkowanie oleju kokosowego i możliwe skutki uboczne

Zalecana dzienna ilość produktu to jedna łyżka przyjmowana na czczo (około 15 g dziennie). Można dodawać go do koktajli czy soków owocowych. Przy spożywaniu oleju kokosowego głównym niepożądanym skutkiem mogą być odczuwane nudności i dolegliwości żołądkowe.

Ciało każdego z nas jest inne i nie wszyscy na dane substancje reagują w ten sam sposób, dlatego ważne jest, by obserwować zachowania organizmu i na to, jak się czujemy.

Dawkę można podzielić na mniejsze porcje (5 g) i przyjmować trzy razy dziennie. Wszystko zależy od indywidualnej tolerancji produktu, a o czym należy szczególnie pamiętać to regularność i nieprzekraczanie zalecanej dziennej ilości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.