Tarczyca - 8 produktów bogatych w jod
Jod jest podstawowym minerałem niezbędnym do tego, aby Twoja tarczyca mogła funkcjonować prawidłowo. To bardzo ważne, żeby tarczyca pracowała bez żadnych nieprawidłowości. Gdy już do nich dochodzi, wpływają one negatywnie na całe ciało. Tarczyca spełnia bardzo ważną rolę w organizmie.
Jest to gruczoł odpowiedzialny za magazynowanie podstawowych minerałów potrzebnych do syntezy hormonów produkowanych właśnie przez narząd, jakim jest tarczyca.
Od jej prawidłowego funkcjonowania zależy nasz metabolizm, usuwanie toksycznych odpadów z naszego organizmu, czy chociażby wzrost.
Brak odpowiedniej zawartości jodu prowadzi do rozwoju tak zwanej niedoczynności tarczycy, która skutkuje wytwarzaniem niedostatecznej ilości hormonów odpowiedzialnych za prawidłowe działanie naszego ciała.
Takie rozstrojenie prowadzi do poważnych konsekwencji w organizmie, takich jak gwałtowne przybieranie na wadze, uczucie zmęczenia, a także nieprawidłowości w cyklu menstruacyjnym.
Na szczęście istnieje wiele naturalnych produktów spożywczych, które zawierają dużą ilość jodu. Jedząc je regularnie możemy skutecznie wspomóc pracę tego ważnego organu, jakim jest tarczyca, dbając o dostarczanie odpowiedniej ilości jodu do organizmu.
Czytając ten artykuł dowiesz się, które produkty mogłabyś jeść nieco częściej, aby osiągnąć pożądane rezultaty.
1. Aby tarczyca była zdrowa – borówki
Ze względu na wyjątkowo wysoką zawartość antyoksydantów, borówka zalecana jest jako jeden z owoców, które mają duży wpływ na nasze zdrowie.
Uważa się, że w czterech porcjach tych owoców, czyli w około 110g, zawartych jest aż 400 mikrogramów jodu.
Regularne jedzenie borówek wzmocni Twój metabolizm i zdecydowanie przyczyni się do odpowiedniego wyregulowania pracy gruczołu, jakim jest tarczyca.
Borówki możesz jeść w wielu interesujących formach, od naturalnych nie przetworzonych owoców, przez sałatki owocowe, aż do smakowitych koktajli, które można przygotować łącząc z innymi owocami.
2. Jogurt naturalny
Jogurt naturalny bądź organiczny zaliczany jest do grupy tak zwanych naturalnych probiotyków. Właśnie te produkty wykazują najsilniejsze działanie probiotyczne, spośród wszystkich produktów, które można by wprowadzić do naszej diety.
Jogurt dostarcza nieco więcej, niż połowę dziennego zapotrzebowania naszego organizmu na jod.
Mniej więcej 90 mikrogramów na jedną szklankę produktu. Ponadto zawarte w nim żywe kultury bakterii wspomagają pracę jelit i pomagają w regenerowaniu flory bakteryjnej. Służy to w profilaktyce chorób wirusowych.
3. Krystaliczna sól himalajska
Wiele z nas stara się jak najbardziej ograniczyć użycie soli stołowej. Trzeba jednak pamiętać, że w takiej sytuacji należy w inny sposób dostarczyć organizmowi niezbędny do poprawnego funkcjonowania jod.
Bardzo zdrową alternatywę i rozwiązanie wspomnianego problemu stanowi krystaliczna sól himalajska.
Ten rodzaj soli jest bogatym źródłem jodu – zawiera aż 250 mikrogramów, czyli 150 procent codziennej zalecanej dawki. Jednak jak w przypadku każdego innego rodzaju soli, należy ją stosować w ilościach umiarkowanych.
4. Dorsz
Dorsz to jedna z ryb stanowiących bogate źródło kwasów omega 3, witaminy E i minerałów, takich jak potas, wapń magnez i jod. Dorsz jest rybą o stosunkowo niewielkiej zawartości tłuszczu i o niskim bilansie kalorycznym. Ponadto znajduje zastosowanie w wielu rodzajach zdrowej diety.
Przeczytaj również artykuł: Ryby, które mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu!
Ryba ta jest bardzo dobrym elementem diety zwłaszcza dla osób mających problemy z tarczycą.W 85 gramach rybiego mięsa znajduje się aż 99 mikrogramów tak cennego jodu. Warto zauważyć, że stanowi to 66 procent codziennego zapotrzebowania organizmu na ten pierwiastek.
5. Truskawki
Truskawki nie dość, że uchodzą za bardzo smaczne, to również zawierają podstawowe składniki odżywcze, które znakomicie wzmacniają pracę układu odpornościowego naszego organizmu.
Przeczytaj również artykuł: Truskawki oczyszczą twój organizm
Chociaż truskawki bywają czasem bardzo słodkie, to ich regularne jedzenie jest bardzo wskazane ze względu na znaczną zawartość jodu.
Regularne dostarczanie do organizmu tego cennego pierwiastka sprawi, że Twoja tarczyca będzie zawsze odpowiednio zadbana.
Jedna szklanka świeżych truskawek zawiera jakieś 13 mikrogramów jodu, co stanowi około 10 procent codziennego zapotrzebowania organizmu na ten pierwiastek.
6. Fasolka szparagowa
Fasolka szparagowa to bardzo zdrowe warzywo, które ze względu na swoje właściwości nadaje się do uzupełniania wielu rodzajów diet.
Regularne jedzenie fasolki szparagowej wśród wielu witamin i pierwiastków dostarcza do organizmu również jod, który jest potrzebny, by tarczyca działała poprawnie.
Odpowiednik pół szklanki tego znakomitego warzywa zawiera około 3 mikrogramy jodu, co stanowi jakieś 2 procent dziennego rekomendowanego zapotrzebowania organizmu na ten pierwiastek.
7. Biała fasola
Fasola niezależnie od tego w jakiej postaci ją przyrządzamy, stanowi bardzo odżywczy składnik naszej codziennej diety.
Jednak szczególnie biała fasola znana jest z tego, że może być bardzo pomocna w regulowaniu prawidłowej pracy tarczycy, właśnie dzięki znacznej zawartości jodu.
Pół szklanki białej fasoli zawiera około 32 mikrogramów jodu i naprawdę niewiele kalorii.
Ponadto regularne jedzenie fasoli korzystnie wpływa na prawidłową pracę układu trawiennego, ze względu na to, że stanowi ona bogate źródło błonnika.
8. Ziemniaki
Ziemniak. Czasem wydaje się naprawdę pospolity, ale to właśnie ziemniak króluje wśród warzyw pod względem zawartości jodu. Być może o tym nie wiedziałaś, ale jeden średniej wielkości ziemniak, przygotowany w piekarniku, zawiera około 60 mikrogramów jodu.
Przeczytaj również artykuł: Purée ziemniaczane — jak je udoskonalić?
Włączając wyżej omówione produkty do Twojej codziennej diety, pozwoli Ci osiągnąć cel.
Całe Twoje ciało będzie zaopatrzone w cenne składniki odżywcze, a Twoja tarczyca będzie mogła wykorzystać pierwiastek niezbędny do jej właściwego funkcjonowania – jod.
Niezwykle ciekawy jest fakt, że jod nie jest produkowany w naszym organizmie. To zatem bardzo ważne byś w odpowiedni sposób dostarczała odpowiednie jego ilości. Pomoże Ci w tym dobre wykorzystanie wymienionych w tym artykule produktów żywnościowych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Zimmermann, M. B., & Köhrle, J. (2002). The Impact of Iron and Selenium Deficiencies on Iodine and Thyroid Metabolism: Biochemistry and Relevance to Public Health. Thyroid. https://doi.org/10.1089/105072502761016494
- Haldimann, M., Alt, A., Blanc, A., & Blondeau, K. (2005). Iodine content of food groups. Journal of Food Composition and Analysis. https://doi.org/10.1016/j.jfca.2004.06.003
- Kapil, U. (2007). Health consequences of iodine deficiency. Sultan Qaboos University Medical Journal. https://doi.org/10.1097/00019616-199305000-00007