Taniec i spacery ochronią Cię przed Alzheimerem
Taniec i regularne spacery nie tylko sprawią Ci wiele radości i utrzymają Twoje ciało w dobrej kondycji, ale także doskonale wpłyną na Twój mózg. Dlaczego? Dzieje się tak dlatego, że aktywności tego rodzaju pozwalają się zrelaksować. Wyzwalają substancje odpowiedzialne za nasze dobre samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Jak wynika z badań opublikowanych przez magazyn poświęcony w całości chorobie Alzheimera, każdy rodzaj aktywności fizycznej sprawiającej nam przyjemność, takiej jak taniec czy spacery, skutecznie chroni przed chorobami zwyrodnieniowymi układu nerwowego. Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej!
Taniec i spacery dla zdrowia mózgu
Każdy rodzaj aktywności, który nie tylko angażuje nasze ciało, ale i umysł, może zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera nawet o 50%. Możesz wybierać z niezliczonej liczby zajęć, takich jak ogrodnictwo, taniec, spacery czy jazda na rowerze.
Jeśli chodzi o spacerowanie, to nie raz wspominaliśmy już o korzyściach 20-30 minutowych spacerów każdego dnia. Jest to nie tylko prosty sposób na poprawienie wydolności krążeniowo-oddechowej, ale także na zwalczenie takich dolegliwości jak stres.
Czytaj także: Mózg a ćwiczenia – Jak reaguje na brak aktywności?
Podobnymi zaletami dla Twojego ciała i umysłu mogą pochwalić się również inne aktywności, takie jak taniec.
Badanie przeprowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu w Los Angeles (Kalifornia) z doktorem Cyrusem A. Rajim na czele, wykazało, że połączenie aktywności fizycznej z przyjemnością płynącą z jej uprawiania poprawia stan połączeń nerwowych.
Dzięki czemu jesteśmy bardziej odporni na wszelkie choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego, takie jak demencja.
Nie istnieje lekarstwo na Alzheimera, ale można mu zapobiec
Alzheimer to bardzo powszechna choroba i z pewnością nie raz spotkałaś się z osobą, w której rodzinie zdarzały się takie przypadki. Niewiele schorzeń jest tak przykrych dla najbliższych osoby chorej jak właśnie Alzheimer.
Obserwowanie jak bliska osoba traci powoli swoją tożsamość i wspomnienia, jest bardzo bolesne.
- Współczesna medycyna nie zna lekarstwa na Alzheimera, a jest to choroba ciężka nie tylko dla samego pacjenta, ale i dla całej jego rodziny.
- Mimo, że Alzheimera nie da się wyleczyć, można mu skutecznie zapobiegać. Warto wykorzystać każdą szansę na zmniejszenie ryzyka zachorowania na tę chorobę.
- U osób aktywnych fizycznie, regularnie spacerujących czy tańczących, ryzyko choroby jest nawet o 50% mniejsze.
- Ryzyko wzrasta za to u osób prowadzących siedzący tryb życia i mało aktywnych zarówno fizycznie, jak i umysłowo.
Wszelkie aktywności sprawiające Ci przyjemność wpływają pozytywnie na szare komórki mózgu. Właśnie dlatego regularny taniec czy spacery nie tylko zapewniają Ci sprawność fizyczną, ale także intelektualną.
Jest to doskonały sposób, by zapobiec degeneracji mózgu i uchronić się przed chorobami takimi jak Alzheimer.
Przeczytaj również: Spacerowanie – poznaj 6 korzyści dla zdrowia
Taniec, spacer i dobra zabawa kontra Alzheimer
Każda aktywność fizyczna, taka jak taniec czy spacer, dotlenia mózg, poprawia krążenie i usprawnia transport substancji odżywczych w organizmie. Co więcej, wysiłek pomaga się zrelaksować i zapobiega rutynie, która jest zabójcza dla Twojego mózgu.
- Monotonia, nuda i rutyna potrafią być bardzo szkodliwe dla kondycji Twojego mózgu. Powtarzalne czynności i brak zmian zaburzają równowagę chemiczną mózgu, co może wywoływać nawet depresję i wahania nastroju.
- Przez ciągłe wykonywanie tych samych czynności, mózg zaczyna pracować wolniej i działa automatycznie. Osłabia to pamięć i połączenia nerwowe.
- Taniec czy spacer uruchamiają nie tylko Twoje ciało, ale i umysł. Zapewniają stymulację mózgu, dostarczają nowych emocji. Jest to swego rodzaju paliwo dla Twojego mózgu.
Powtórzmy więc raz jeszcze za doktorem Cyrusem Rajim – choroby Alzheimera nie da się wyleczyć, ale można jej skutecznie zapobiec.
Musisz zdać sobie świadomość z jednej bardzo ważnej rzeczy: mózg, tak jak każdy mięsień, wymaga regularnych ćwiczeń, które zapewnią mu sprawność na długie lata.
Jeśli ograniczysz się do siedzenia na kanapie i oglądania telewizji, komórki mózgowe stopniowo zaczną się dezaktywować. Z kolei jeśli będziesz dbać o swoje relacje z innymi ludźmi i stawiać przed sobą każdego dnia nowe wyzwania, Twój mózg stanie się silniejszy, bardziej sprawny i wydajny.
Wybierz taką aktywność, która będzie sprawiać Ci najwięcej przyjemności – nieważne czy będzie to taniec, bieganie, spacer czy uprawianie ogródka. Nie pożałujesz!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Klimova, B., Valis, M., & Kuca, K. (2017). Dancing as an Intervention Tool for People with Dementia: A Mini-Review Dancing and Dementia. Current Alzheimer Research. https://doi.org/10.2174/1567205014666170713161422
- Venturelli, M., Scarsini, R., & Schena, F. (2011). Six-month walking program changes cognitive and ADL performance in patients with Alzheimer. American Journal of Alzheimer’s Disease and Other Dementias. https://doi.org/10.1177/1533317511418956