Taniec - cztery powody, by o nim nie zapominać

Taniec nie tylko cechuje się niezwykle korzystnym wpływem na kondycję fizyczną, ale jest także świetnym sposobem na zachowanie dobrej pamięci, a także na stymulację niektórych procesów hormonalnych zachodzących w Twoim organizmie.
Taniec - cztery powody, by o nim nie zapominać

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Taniec jest jedną z rzeczy, która sprawia, że czujemy się jakbyśmy żyli pełnią życia. Kto nie doświadczył tego ogromnego pokładu szczęścia płynącego ze wspaniałych pląsów na parkiecie czy w klubie? A dokładnie to samo wrażenie może zapewnić taniec w domu lub w łazience!

Nie ma znaczenia, czy tańczysz w całkowitej samotności, czy też z kimś innym. Taniec jest naprawdę synonimem zabawy i harmonii pomiędzy naszymi ciałami a miejscami, które wybieramy do jego uprawiania.

Ogólnie rzecz biorąc, taniec stanowi absolutną esencję istoty ludzkiej w jej pełnym lśnieniu. I nie trzeba być przy tym ekspertem, aby regularnie tańczyć.

Najważniejszą cechą tego rodzaju aktywności jest to, że dosłownie każdy może to zrobić. Nie ma znaczenia, w której części świata się znajdujesz, zawsze będziesz mógł cieszyć się tańcem w taki czy inny sposób.

Nauka - taniec a zdrowie

Taniec jest uważany za aktywność kulturalną i społeczną, która została wręcz instynktownie zakorzeniona w każdym z nas, zanim ktokolwiek zdążył o niej pomyśleć. Faktem jest, że pierwsze, jeszcze prymitywne ludy i plemiona na świecie używały tańca jako sposobu na przeprowadzanie pewnych określonych rytuałów.

Wraz z upływem lat i stuleci znaczenie tańca zmieniało się tak, by stać się tym, czym jest on teraz.

Godne uwagi jest bez wątpienia to, że taniec tak naprawdę dzieli się na różne typy i odmiany. Na dodatek większość z nich wywodzi się z różnych części świata. Jednak dzięki globalizacji i innym wydarzeniom kulturalnym każdy może ćwiczyć te rodzaje tańca, które mu lub jej najbardziej się podobają i sprawiają najwięcej radości.

Dlaczego taniec powinien być nieodłączną częścią Twojego życia?

Dość nudnych opowieści. Atrakcyjna strona tańca polega na tym, aby regularnie ćwiczyć i uprawiać go samemu. I nie ma się co temu dziwić. Każdy z nas lubi tańczyć głównie z uwagi na zabawę i radość, jaką nam to daje.

Opierając się na tej podstawie zaprezentujemy Ci także dodatkowy zestaw powodów, dla których nigdy nie powinieneś przestać tańczyć. Nie przegap żadnej okazji do zatańczenia z tej, czy innej okazji!

1. Twoje serce staje się zdrowsze i silniejsze

Jedną z aktywności fizycznych zalecanych przez lekarzy jest taniec. Aktywność fizyczna jest tak ważna dla dobrego samopoczucia i kondycji Twojego organizmu, ponieważ stymuluje ona Twoje tętno i ogólnie funkcjonowanie układu krążenia.

I tu właśnie przychodzi z pomocą taniec. Jest on niezwykle zalecaną formą aktywności fizycznej ze względu na nieskończone wręcz korzyści, jakie oferuje on dla układu sercowo-naczyniowego.

Regularne uprawianie tego typu aktywności pomoże zapobiec chorobie wieńcowej i chorobom obwodowego układu krążenia. Pomaga on również wzmocnić tętnice i żyły.

I wreszcie, aby poprawić obecną kondycję Twojego organizmu proces zaopatrzenia komórek ciała w tlen zostanie znacznie usprawniony, właśnie dzięki wysiłkowi fizycznemu, jakim jest taniec.

2. Twoja pamięć ulega znaczącej poprawie

Problemy ze skutecznością naszej pamięci zaczynają się pojawiać wraz z upływem lat i niezdrowymi nawykami dotyczącymi sposobu odżywiania się i trybu życia.

Z tego też powodu powinieneś włączyć do swojej codziennej aktywności wszelkie działania skutecznie eliminujące niebezpieczne efekty tego zjawiska. Jednym ze sposobów na to są odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, a taniec jest jednym z najlepszych sposobów, aby uzyskać pożądane efekty.

Słaba pamięć a taniec

Nie tylko dlatego, że zwiększa on natlenienie mózgu, ale także (albo może nawet głównie) z powodu przyjemności, jakich dostarcza. Taniec to doskonały sposób na ochronę zdrowia i dobrej kondycji Twojego mózgu.

Podsumowując, doskonałym powodem ku temu, aby nigdy nie przestawać uprawiać tego wspaniałego rodzaju aktywności fizycznej, jaką jest taniec jest to, że poprawia on pamięć, a jednocześnie pomaga w uzyskaniu wielu innych korzystnych efektów.

Przeczytaj również: Zaburzenia pamięci – domowe sposoby na dobrą pamięć

3. Taniec skutecznie zwalcza stres

Radość, którą można poczuć i zabawę, jaką można uzyskać poprzez taniec pojawiają się w wielu podpunktach naszego dzisiejszego artykułu. Aby pozbyć się wszelkich wątpliwości co do tej kwestii, zatrzymaj się na moment i poświęć chwilę, by zwrócić uwagę na nastroje i spojrzeć na twarze tych osób, którzy regularnie tańczą.

Muzyka, która jest nieodłączną częścią każdego tańca, zaprasza ludzi do poruszania się wraz z nią. Rytm pozwala na wykonywanie określonych ruchów (ich natężenie zależy oczywiście głównie od tego, jakiego rodzaju muzykę lubisz, każdy ma swój własny typ).

Poza tym każdy rodzaj aktywności fizycznej pomaga stymulować funkcjonowanie procesów hormonalnych, szczególnie wydzielania endorfiny i serotoniny, które poprawiają ogólny poziom zadowolenia.

Pomaga to tym samym zmniejszyć lęk, niepokój, obawy, a w rezultacie także redukuje poziom stresu.

4. Taniec poprawia Twoje możliwości fizyczne

Zdolności fizyczne są ważnym filarem rozwoju każdego człowieka, pozostają niezwykle ważne na każdym etapie jego życia, począwszy od momentu urodzenia, na śmierci skończywszy. Problem polega na tym, że niektóre z nich wraz z upływem czasu ulegają redukcji i ograniczeniu. Być może nawet wszystkie.

Ćwiczenia fizyczne

Dlatego też tak ważne jest, aby regularnie pracować nad nimi i ulepszać je tak, aby mogły trwać dłużej. Jakie są te wspomniane powyżej zdolności fizyczne? Ogólnie rzecz biorąc można podzielić je na dwie duże grupy:

Warunkowe zdolności fizyczne:

  • Siła
  • Szybkość
  • Wytrzymałość
  • Elastyczność

Skoordynowane zdolności fizyczne:

  • Poczucie rytmu
  • Adaptacja
  • Równowaga
  • Orientacja
  • Synchronizacja
  • Czas reakcji
  • Koordynacja ruchowa

Taniec uprawiany regularnie pomaga poprawić wszystkie wymienione powyżej zdolności fizyczne. Największy wpływ ma jednak, ale przede wszystkim na równowagę, koordynację, orientację i elastyczność. Wszystko zależy oczywiście od także rodzaju tańca, który preferujesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Keogh, J. W. L., Kilding, A., Pidgeon, P., Ashley, L., & Gillis, D. (2009). Physical benefits of dancing for healthy older adults: A review. Journal of Aging and Physical Activity. Human Kinetics Publishers Inc. https://doi.org/10.1123/japa.17.4.479
  • Quiroga Murcia, C., Kreutz, G., Clift, S., & Bongard, S. (2010). Shall we dance? An exploration of the perceived benefits of dancing on well-being. Arts & Health, 2(2), 149–163. https://doi.org/10.1080/17533010903488582
  • Merom, D., Grunseit, A., Eramudugolla, R., Jefferis, B., Mcneill, J., & Anstey, K. J. (2016). Cognitive benefits of social dancing and walking in old age: The dancing mind randomized controlled trial. Frontiers in Aging Neuroscience, 8(FEB). https://doi.org/10.3389/fnagi.2016.00026
  • Marich, J., & Howell, T. (2015). Dancing mindfulness: A phenomenological investigation of the emerging practice. Explore, 11(5), 346–356. https://doi.org/10.1016/j.explore.2015.07.001
  • Keogh, Justin & Kilding, Andrew & Pidgeon, Philippa & Ashley, Linda & Gillis, Dawn. (2009). Physical Benefits of Dancing for Healthy Older Adults: A Review. Journal of aging and physical activity. 17. 479-500. 10.1123/japa.17.4.479.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.