Samotnik – osoba, która nie boi się żyć sama

· Grudzień 4, 2017
Osoby nie bojące się samotności potrafią w pełni cieszyć się ze wszystkich aspektów życia bez żadnych oczekiwań ze strony innych ludzi. Ponieważ cechuje je wysokie przekonanie o swojej wartości, nie potrzebują ciągłego towarzystwa ani nie muszą nikomu niczego udowadniać.

Chociaż większości z nas może to wydawać absurdalne, istnieją ludzie, którzy lubią samotność i bardzo dobrze czują się we własnym towarzystwie. Co więcej, samotnik czerpie prawdziwą radość ze swoich zajęć i ma absolutnie żadnej potrzeby, by uczestniczyły w nich inne osoby.

Dlaczego samotnik wciąż jest negatywnie oceniany przez społeczeństwo? Otóż od najmłodszych lat otaczające nas społeczeństwo wbija nam do głowy stereotyp, że osoba samotna nie znalazła swojego towarzysza życia, a zatem jest osobą przegraną, dziwną, mającą problemy z nawiązywaniem kontaktów.

Dlaczego aż tak bardzo dziwi nas fakt, że ktoś wybiera się na kawę lub do kina sam, bez znajomych? Wielu z nas wciąż nie jest świadoma tego, że szczęście niektórych ludzi nie zależy do innych, że potrafią oni sami zadbać o interesujące zajęcia i czerpią z nich wielką radość.

Przekonanie o tym, że samotnik to dziwak, jest bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe. A czy nie jest wręcz odwrotnie? Nie jest przypadkiem patetyczny fakt, że większość z nas, aby wyjść z domu i robić interesujące rzeczy jest uzależniona od swoich przyjaciół? Dla nich życie bez towarzystwa traci cały sens.

Odkryj dziś z nami podstawowe cechy osobowości ludzi, którzy świadomie wybierają w życiu samotność.

Czy samotnik musi być nietowarzyski?

Przekonanie o tym, że osoby lubiące samotność są nietowarzyskie i nie lubią dzielić się swoimi przeżyciami z bliskimi, jest nieprawdziwe. To mit, który należy jak najszybciej obalić! Czy ktoś, kto lubi spędzać samotne chwile lub wybrać się w podróż bez towarzystwa od razu zasługuje na etykietkę „osoba aspołeczna”?

Podróżniczka a Samotnik

Prawda jest oczywista – osoby, które nie boją się samotności, nie potrzebują osób trzecich, aby czuć się szczęśliwymi. Nie oznacza to wcale, że nie mają oni przyjaciół, że nie lubią poznawać nowych ludzi ani że mają jakikolwiek problem z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi.

Wręcz przeciwnie, samotnik czerpie wiele radości ze spotkań z bliskimi. Nierzadko również przyjaźnie ze świadomie izolującymi się osobami są zdrowsze i trwalsze. Są to bowiem związki całkowicie bezinteresowne, wolne od zawiści, których strony wiedzą, że są dla siebie ważne i bardzo doceniane.

Ludzie lubiący samotne życie nie szukają w relacjach z innymi zaspokojenia własnej próżności. Ukazują siebie takimi, jacy są naprawdę. W tych związkach nie ma miejsca na sztuczność i pretensjonalność. Jedna strona nie warunkuje drugiej, obie są jednakowo ważne i wolne.

Ludzie lubiący samotność przyciągają uwagę

To właśnie bezpretensjonalność i naturalność samotników sprawia, że zamiast współczucia przyciągają oni uwagę innych. Są atrakcyjni, ponieważ wykazują się godnym podziwu poczuciem własnej wartości i nie wstydzą się swoich uczuć ani okazywanych emocji. Mogą być uśmiechnięci, dowcipni czy odrobinę gburowaci – bo dokładnie tacy są.

Co ciekawe, wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie potrafimy pokazywać się takimi, jakimi jesteśmy naprawdę, ponieważ nieustannie szukamy aprobaty ze strony otaczającego nas świata. Kiedy przestaniemy szukać wiecznego poklasku, to co inni myślą na nasz temat, już nie będzie takie ważne.

Przeczytaj koniecznie: Poczucie własnej wartości – autentyczny klucz do naszego szczęścia

Ludzie lubiący samotność są otwarci na nowe doświadczenia

Ludzie lubiący samotność wywalają się z jarzma nieustannego życia w parze. Nie mają oni potrzeby spędzania każdej wolnej chwili z partnerem, rodziną czy przyjaciółmi. Czują się więc wolni i wyjście poza strefę codziennego komfortu nie stanowi dla nich żadnego problemu. Wręcz przeciwnie – czerpią z nowych doświadczeń wiele radości.

Jeśli nasze własne szczęście uzależniamy od drugiej osoby lub nie wyobrażamy sobie życia bez bycia z kimś w stałym związku, nigdy nie będziemy w stanie zacząć żyć swoim własnym życiem. Stale będziemy bowiem kojarzyli poczucie bezpieczeństwa z osobą lub osobami, które powinny znajdować się w naszym najbliższym otoczeniu.

Stopy na piasku a samotność

Z kolei ludzie, którzy lubią samotność wiedzą, że bezpieczeństwo i prawdziwe szczęście leży w nich samych. Dlatego tez nie boją się opuścić spokojnego, rutynowego życia, by ruszyć w świat i doznawać nowych wyzwań i przeżyć.

Samotne wyprawy, troska i pielęgnacja swoich zamiłowań wzbogacają ludzką duszę w niesamowity sposób.

Pozwalają stale się rozwijać, czuć się dobrze we własnej skórze, walczyć z lękami oraz regularnie zaglądać w głąb swojego wnętrza. Nic więc dziwnego, że samotnik to osoba odpowiedzialna, która postanowiła wziąć swoje życie we własne ręce. Również i ty możesz zostać kapitanem swojego statku!

Samotnik nie dąży obsesyjnie do stworzenia związku

Dla wielu ludzi kwestia znalezienia odpowiedniego partnera bywa wielkim problemem. Nasze społeczeństwo wywiera ogromną presję na młodych ludzi, którym wmawia się, że po zakończeniu nauki należy zdobyć dobrą pracę i założyć rodzinę.

Jeśli w określonym wieku nie żyjemy w stałym związku, przyczepia się nam krzywdzącą etykietę „starego kawalera” lub „starej panny”, którzy bez wątpienia do końca życia będą skazani na życie w samotności. Wmawia się nam, że możemy być szczęśliwi tylko w związku. Wiadomo już, że takie przekonanie jest wielką bzdurą.

Kobieta i ptaki i samotnik

Samotnik także ceni miłość i wie, że udany związek to wspaniałe doświadczenie w życiu. Nie dąży jednak do niego za wszelką cenę ani nie próbuje idealizować kwestii zakładania rodziny. Zamiast desperacko szukać partnera, sam daje się znaleźć osobie, która w pełni zaakceptuje ich pustelniczy tryb życia.

W obecnych czasach samotność nie jest negatywnym pojęciem. Pozwala ona nam dotrzeć do najgłębszych pokładów naszej psychiki, uwalnia nas od zależności od innych oraz ułatwia osiągnięcie prawdziwego szczęścia i wewnętrznej harmonii.