Szpinak - 7 powodów by jeść go codziennie

Czy wiesz, że szpinak pomaga obniżyć poziom cholesterolu i zapobiegać chorobom serca i układu krążenia? Dowiedz się jakie jeszcze korzyści przynosi regularne jedzenie szpinaku.
Szpinak - 7 powodów by jeść go codziennie
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Wszyscy wiemy, że szpinak jest zdrowy, ale mało kto tak naprawdę zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści zdrowotnych przynosi jego regularne spożywanie. Nie każdy lubi smak szpinaku, jednak coraz więcej osób chętnie wykorzystuje go do przygotowywania zdrowych sałatek i koktajli. Warzywo to wpływa korzystnie na nasze zdrowie na bardzo wielu poziomach.

Tak naprawdę niewiele produktów spożywczych może się równać ze szpinakiem pod względem wartości odżywczych. Zawiera on mnóstwo witamin i minerałów, przez co jest zalecany w niemal każdej diecie.

Dzieciom szpinak dostarcza niezbędnych składników odżywczych, dorosłym dodaje energii, a osobom starszym pomaga wzmocnić wiele narządów i usprawnić funkcje poznawcze.

Szpinak i jego właściwości

Jedną z największych zalet szpinaku jest jego ogromna wszechstronność. Nie tylko można go przygotowywać na wiele sposobów, ale również jest to warzywo dostępne przez cały rok.

Choć szpinak może być wykorzystany do różnych potraw, najlepiej jest go spożywać w naturalnej postaci, na surowo, np. w sałatkach lub koktajlach. Warto go łączyć z produktami o wysokiej zawartości witaminy C.

Przy odrobinie wyobraźni możesz każdego dnia włączać szpinak do swojego jadłospisu, aby regularnie wykorzystywać wszystkie jego zalety. Poniżej przedstawiamy jedynie 7 spośród najważniejszych korzyści płynących z jedzenia szpinaku.

1. Szpinak poprawia pamięć

Szpinak ma bardzo korzystny wpływ na pracę mózgu. Zawiera on kwas foliowy, witaminy A, B6 i C oraz mnóstwo przeciwutleniaczy, które zapobiegają obumieraniu neuronów i poprawiają funkcje poznawcze.

Zawarty w szpinaku potas pomaga natomiast usprawnić dopływ krwi do mózgu, dzięki czemu jesteśmy w stanie lepiej się skoncentrować i zapamiętywać informacje.

Szpinak

2. Lepszy wzrok dzięki szpinakowi

Szpinak jest bogatym źródłem beta-karotenu, luteiny i ksantyny. Są to trzy przeciwutleniacze, które mają bardzo korzystny wpływ na wzrok.

Dodatkowo, w szpinaku znajdziemy mnóstwo witaminy A, której zwiększone spożycie jest wskazane u osób mających podrażnione oczy ze względu na stany zapalne lub alergie.

3. Wzmacnia mięśnie

Jeśli jesteś na diecie odchudzającej i obawiasz się, że po utracie zbędnych kilogramów twoje mięśnie będą wiotkie, koniecznie jedz szpinak 7 razy w tygodniu.

W szpinaku znajduje się duża ilość koenzymu CO-Q102, który wzmacnia mięśnie, ponieważ stymuluje krążenie krwi, która doprowadza cenne witaminy i minerały oraz tlen.

pompki ćwiczenia

4. Szpinak pozwoli Ci zawalczyć z osteoporozą

Szpinak zawiera mnóstwo witaminy K, która jest niezbędna do zatrzymywania wapnia w kościach. Dzięki tej witaminie mamy mocne kości, zęby i paznokcie.

Co więcej, szpinak dostarcza dużej ilości magnezu, miedzi, manganu, cynku i fosforu.

5. Przyspiesza metabolizm

Niemal każdy dietetyk zaleca spożywanie szpinaku, ponieważ warzywo to zawiera ogromną ilość białka. Jest również produktem lekkostrawnym i pomaga przyspieszyć procesy przemiany materii.

  • Dzięki spożywaniu szpinaku mamy więcej energii i szybszy metabolizm, co sprawia że zaczynają sprawniej funkcjonować niemal wszystkie układy w naszym organizmie.
  • Jedzenie szpinaku pomaga na długo zaspokoić głód, dlatego jest to idealny produkt dla osób, które próbują zrzucić zbędne kilogramy.
Waga a szpinak

6. Szpinak zapobiega miażdżycy

Miażdżyca to choroba wynikająca ze stwardnienia ścianek tętnic. Jest to problem, który zaczyna dotykać coraz większą liczbę osób ze względu na niezdrową dietę i siedzący tryb życia.

Jeśli chcesz zapobiegać miażdżycy, zacznij jeść więcej szpinaku. Zawiera on bowiem składnik zwany luteiną, który wzmacnia naczynia krwionośne.

Dzięki luteinie zmniejszysz prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy, zawału serca i problemów z układem krążenia. Dodatkowo, składnik ten pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu i usunąć nadmiar tłuszczu nagromadzonego w naczyniach krwionośnych.

7. Działa przeciwzapalnie

Szpinak zawiera składniki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. Pomagają one chronić organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, wirusów i bakterii.

Przewlekłe stany zapalne mogą prowadzić do pojawienia się dny moczanowej, artretyzmu, a nawet chorób serca. Dużo lepiej jest zapobiegać tym problemom niż potem podejmować długotrwałe leczenie.

Zielony koktajl a szpinak

Podsumowując, szpinak ma tak wszechstronne działanie, że każdy z nas powinien włączyć go do swojej diety i poszukać ciekawych sposobów na jego wykorzystanie w codziennych daniach.

Wystarczy garść szpinaku dziennie, aby zauważyć poprawę zdrowia. Nie zwlekaj zatem i zacznij korzystać z jego dobrodziejstw już dziś.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Akbari S, Rasouli-Ghahroudi A. A. Vitamin K and bone metabolism: a review of the latest evidence in preclinical studies. BioMed Research International. Junio 2018. 4629383.
  • Bamji JE, Bamji NS. Spinach. British Medical Journal. Marzo 1953. 1 (4811): 674-675.
  • Buscemi S, Coréelo D, et al. The effect of lutein on eye and extra-eye health. Nutrients. Septiembre 2018. 10 (9): 1321.
  • Chang C-H, Wang Y-W, et al. A practical approach to minimize the interaction of dietary vitamin K and warfarin. Journal of Clinical Pharmacy and Therapeutics. Febrero 2014. 39 (1): 56:60.
  • Dwyer JH, Navab M, Dwyer KM, Hassan K, Sun P, Shircore A, et al. Oxygenated carotenoid lutein and progression of early atherosclerosis: The Los Angeles atherosclerosis study. Circulation. 2001. 103 (24): 2922-7.
  • Gilbert C. The eye signs of vitamin A deficiency. Community Eye Health Journal. 2013. 26 (84): 66-67.
  • Koushan K, Rusovici R, et al. The role of lutein in eye-related disease. Nutrients. Mayo 2013. 5 (5): 1823-1839.
  • Lewis Roberts J, Moreau R. Funcional properties of spinach (Spinacia oleracea L) phytochemicals and bioactives. Food & Function. Junio 2016. 7 (8).
  • Massey L. K, Roman-Smith H, Sutton R. A. Effect of dietary oxalate and calcium on urinary oxalate and risk of formation of calcium oxalate kidney stones. Journal of the American Dietetic Association. Agosto 1993. 93 (8): 901-6.
  • Mataix Albert, B. Efecto de los ácidos grasos de la dieta y la suplementación con coenzima Q10 sobre el estrés oxidativo cerebral durante el envejecimiento. 2005.
  • Skough K, Krossén C, Heiwe S, Theorell H, Borg K. Effects of resistance training in combination with coenzyme Q10 supplementation in patients with post-polio: A pilot study. Journal of Rehabilitation Medicine. Octubre 2008. 40 (9): 773-5.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.