Zapobieganie osteoporozie za pomocą tych produktów

Zapobieganie osteoporozie stanowi podstawowy krok w utrzymywaniu organizmu w odpowiedniej kondycji. Czy poświęcasz temu uwagę?
Zapobieganie osteoporozie za pomocą tych produktów
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

To, co w życiu kochamy, to wolność. A z nią bezpośrednio wiąże się możliwość swobodnego przemieszczania się w dowolne miejsce. Może to jednak szybko ulec zmianie. Właśnie dlatego zapobieganie osteoporozie odgrywa tak istotną rolę w utrzymywaniu nas w dobrej formie.

Z pewnością doskonale rozumiesz jak ważne w tym kontekście jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wapnia. Ale czy rzeczywiście to robisz? Jak zapobieganie osteoporozie możliwe jest dzięki odpowiedniej diecie?

Być może odpowiedź na to pytanie nie będzie tak pozytywna, jak większość z nas by się spodziewała. Z tego powodu w tym artykule pragniemy podzielić się z Tobą kilkoma praktycznymi wskazówkami, które pomogą Ci na zapobieganie osteoporozie w możliwie najbardziej naturalny sposób.

1. Zapobieganie osteoporozie – liczy się czas

Ile lat sobie liczysz? Kiedy po raz pierwszy pojawiło się u Ciebie przypuszczenie, że w przyszłości możesz mieć do czynienia z tą znaną chorobą? Niewiele z nas realnie myśli o tym, by postawić na zapobieganie osteoporozie, zwłaszcza wtedy, gdy wciąż jesteśmy piękne i stosunkowo młode.

Kości nóg - rentgen

Jednakże właśnie to stanowi najlepsze rozwiązanie! Im prędzej zaczniesz przykładać do tego uwagę i rozpoczniesz praktyczne zapobieganie osteoporozie, tym większe rezultaty osiągniesz. W tym kontekście niezbędne jest rozpoczęcie od zbadania sytuacji rodzinnej, która występowała w poprzednich pokoleniach.

2. Nie tak dużo soli!

Innym krokiem umożliwiającym zapobieganie osteoporozie jest ograniczenie ilości spożywanej soli. Choć nie istnieją badanie, które potwierdzałyby bezpośredni negatywny wpływ soli na kości, to wiadomo, że sól w nadmiarze przyczynia się do powstawania nadciśnienia tętniczego krwi.

To z kolei powoduje szybsze obniżanie gęstości masy kostnej.

Bardzo ważne jest również żebyś wiedziała, że sól wpływa na zwiększenie ilości wapnia wydalanego wraz z moczem. Z czasem, jeśli nie zmienisz swoich zwyczajów, Twoje kości zaczną stawać się coraz bardziej kruche.

Alternatywą pomagającą unikać wyniszczania organizmu okazuje się przyjmowanie suplementów wapnia lub jedzenie produktów, które w niego obfitują.

3. Więcej orzechów

Doskonałą alternatywą pozwalającą zapobiegać osteoporozie jest regularne jedzenie orzechów i różnego rodzaju ziaren. Zaliczamy tu pistacje, orzechy ziemne, a także migdały. Warto się jednak upewnić, że pochodzą one z pewnego naturalnego źródła.

Orzechy

Produkty te stanowią bogate źródło minerałów, które wzmacniają kości. Są nimi między innymi fosfor, magnez, mangan i wapń. Wzmianka o tym, że powinny pochodzić one z naturalnego źródła znajduje swoje uzasadnienie w tym, że wiele partii orzechów zawiera zbyt dużą ilość sodu i tłuszczu.

Regularne ich jedzenie mogłoby się okazać zgubne dla zdrowia.

Idealnie by było, gdybyś mogła jeść dwie porcje orzechów każdego dnia. Możesz traktować je jako przekąskę na drugie śniadanie lub jako zdrowy podwieczorek.

4. Mniej napojów gazowanych!

Według badań przeprowadzonych w roku 2016 napoje gazowane znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia osteoporozy u kobiet. Wykazano, że szczególnie zgubny wpływ na kości wywierają napoje zawierające kofeinę i kwas fosforowy

W rezultacie znacznej obecności wspomnianych napojów w diecie u wielu kobiet doszło do redukcji rozmiaru kości w określonych częściach ciała w porównaniu z tymi, które takich napojów nie spożywały.

5. Spożywaj produkty mleczne

Bez wątpienia jednym z produktów obfitujących w wapń jest mleko i przetwory mleczne. Regularne spożywanie nabiału stanowi podstawową strategię usprawniającą zapobieganie osteoporozie.

Produkty mleczne - nabiał

Żeby jednak mleko Ci nie spowszedniało możesz je zastępować różnymi innymi produktami, takimi jak kefir, jogurt czy różnego rodzaju sery. Wystarczą trzy porcje nabiału dziennie, aby zaspokoić zapotrzebowanie na wapń występujące u przeciętnej dorosłej osoby.

6. Nie odmawiaj sobie łososia

Innym produktem, który wywiera zbawienny wpływ na kości jest łosoś. Najczęściej stanowi on element diety pozwalającej zrzucić nieco na wadze, choć wiele osób spożywa go również wyłącznie ze względu na jego doskonałe działanie zdrowotne.

Łosoś stanowi również bogate źródło witaminy D. Ta z kolei stanowi przepustkę do tego, aby nasz organizm zdolny był przyswoić dostarczany wapń.

Tak więc nawet jeśli dostarczasz organizmowi odpowiednią ilość wapnia każdego dnia, nie powiedziane, że unikniesz problemów dotyczących kości. Aby tak było koniecznie musisz dostarczać organizmowi również produkty stanowiące bogate źródło witaminy D. Znajduje się ona między innymi w tuńczyku, pieczarkach i żółtku jaja kurzego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carbone L., Johnson Karen C., Prentice R., Sodium intake and osteoporosis. Findings from the women’s health initiative. J Clin Endocrinol Metab, 2016.
  • Burt LA., Billington EO., Rose MS., Raymond DA., et al., Effect of high dose vitamin D supplementation on volumetric bone density and bone strenght: a randomized clinica trial. JAMA, 2019. 322 (8): 736-745.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.