Jogurt grecki i jego właściwości zdrowotne

Pierwsze jogurty zrobiono przez przypadek. Stało się to w wyniku spontanicznej fermentacji, spowodowanej przez bakterie obecne w koziej skórze, z której zrobione były pojemniki na mleko.
Jogurt grecki i jego właściwości zdrowotne
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Nie ma informacji o tym, skąd dokładnie pochodzi jogurt grecki. Istnieją teorie, które sugerują, że powstał około 4500 lat temu w Europie Wschodniej. W sklepach możemy dziś znaleźć mnóstwo różnych rodzajów jogurtów, w tym jogurt grecki. Dzięki jego wartościom odżywczym stał się ważnym składnikiem diety.

Jogurt grecki zawiera między innymi:

 • Białko
 • Tłuszcze
 • Węglowodany
 • Witaminy
 • Minerały

Duża ilości białka zawartego w jogurcie sprawia, że jest on dość sycący. Jaki jest jogurt grecki? Jest koloru lekko kremowego, gładki i kremowy o specyficznym kwaskowym smaku, trochę jak mieszanka śmietany z serkiem wiejskim.

Jogurt grecki powstaje w wyniku usuwania serwatki z jogurtu naturalnego. Powstały w ten sposób jogurt zawiera mniej cukru, jest bardziej gęsty i gładki.

Mogą go spożywać osoby z nietolerancją laktozy

Jogurt grecki ma niski poziom laktozy w porównaniu z innymi produktami mlecznymi.

Dlaczego? Proces fermentacji sprzyja rozwojowi bakterii mlekowych, przerabiających laktozę na kwas mlekowy, który jest znacznie lepiej przyswajalny.

Należy jednak zaznaczyć, że każdy powinien znać swój indywidualny poziom nietolerancji laktozy, gdyż spożywanie jakichkolwiek produktów mlecznych (jak jogurt grecki) może wywoływać efekty uboczne.

nietolerancja laktozy, Kobieta trzyma rękę na szklance mleka

Jogurt grecki pomaga w trawieniu

Jogurt grecki jest bardzo lekkostrawny, ponieważ zawiera mniej węglowodanów niż zwykły jogurt. Zawiera także probiotyki i korzystne dla zdrowia bakterie, które pomagają usuwać resztki pożywienia, oblepiającego błony śluzowe jelit.

Jest źródłem wapnia

Podobnie jak inne produkty mleczne, jogurt grecki zawiera duże ilości wapnia.

 • W ten sposób pomaga zapobiegać chorobom takim jak osteoporoza i innym chorobom kości, gdyż wzmacnia je i pomaga w lepszym przyswajaniu składników odżywczych.
 • Wapń reguluje także pracę układu nerwowego i układu mięśniowego. Dlatego też w przypadku deficytu wapnia w organizmie, pojawiają się skurcze mięśni i drętwienie palców, a także palpitacje serca.
maliny z jogurtem

Jogurt grecki na utratę wagi

Jogurt grecki ma z reguły niższą zawartość tłuszczu niż normalny jogurt, jednocześnie zawiera duże ilości białka.

 • Dlatego też jogurt ten ma mniej cukru i mniej kalorii.
 • Należy dodać również, że białka są sycące i dzięki nim nie sięgamy po przekąski z wysoką zawartością węglowodanów.
jogurt grecki

Spożywanie jogurtu greckiego zwiększa ilość białych krwinek, które są odpowiedzialne za zwalczanie infekcji bakteryjnych i wirusowych.

Pomagają w tym również probiotyki zawarte w jogurcie, gdyż wspomagają proces rozwoju przyjaznych kultur bakterii w jelitach, zapobiegając rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów.

Obniża poziom cholesterolu

Jogurt grecki to naturalny sposób na obniżenie cholesterolu.

 • Zawiera Lactobacillus Acidophilusprzyjazne bakterie, które przeciwdziałają syntezie złego cholesterolu (LDL).
 • Bakterie te wyłapują w krwiobiegu substancje, które są używane do syntezy cholesterolu. Dlatego też, kiedy oczyszczona z nich krew dostaje się do wątroby, cholesterol nie może być przez nią wyprodukowany.

Jogurt grecki czy naturalny?

Następnym razem przy wyborze jogurtów, pomyśl o zaletach jogurtu greckiego:

 • Jogurt grecki zawiera więcej białka, powyżej 6 gram na 100 gramów jogurtu. To dwa razy więcej niż jogurt naturalny.
 • Zawarte w nim bakterie probiotyczne zamieniają cukier na kwas mlekowy, zawiera on więc mniej węglowodanów.
 • Jest idealny jako dodatek do dań jako zamiennik bardziej kalorycznych produktów, gdyż nie ścina się w wysokich temperaturach.
 • Ma naturalnie niski poziom laktozy.
 • Jest produktem wegetariańskim (oprócz tych zawierających żelatynę – kolagen pochodzenia zwierzęcego).
jogurt grecki

Można powiedzieć, że oba typy jogurtu są korzystne dla organizmu. Warto jednak wybierać jogurty organiczne, które nie zostały poddane procesom konserwacji i nie zawierają sztucznych barwników i wzmacniaczy smaku.

Należy także podkreślić, że 220 g jogurtu dostarcza 25% więcej wapnia niż szklanka mleka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.