Szkodliwa folia aluminiowa - pozbądź się jej z kuchni
Szkodliwa folia aluminiowa każdego dnia ma swoje zastosowanie przy przegotowaniu posiłków.. Odporna na wysokie temperatury, dzięki swoim właściwościom jest w stanie zatrzymać ciepło.
Pakujemy w nią kanapki i pozostałości po obiedzie. Często też stosujemy ją w procesie pieczenia mięs, ryb czy warzyw. Czy ma same zalety? Niestety nie.
Badania wykazują, że wykazuje dramatyczne skutki dla naszego zdrowia. Szkodliwa folia aluminiowa powinna opuścić Twoją kuchnię. Zaraz dowiesz się dlaczego.
Jakiś czas temu przedstawiono problem przenoszenia się aluminium na żywność. Okazuje się więc, że folia aluminiowa nie nadaje się do pieczenia, gotowania i podgrzewania. W tym artykule dowiesz się w jaki sposób używanie tego środka wpływa na Twój organizm.
Szkodliwa folia aluminiowa – dlaczego nie należy jej używać?
Czym właściwie jest folia aluminiowa? To bardzo cienkie arkusze materiału o grubości mniejszej niż 0,2 milimetra. Dzięki temu jest niezwykle elastyczna i może być łatwo formowana w zależności od naszych potrzeb.
W naszej kulturze często nazywana jest też sreberkiem. Wszyscy pamiętają znaną reklamę, w której świstak siedział i zawijał w sreberka.
Zarówno świstak jak i każdy z nas powinniśmy poznać toksyczne konsekwencje jakie niesie ze sobą zawijanie kanapek w folię.
Czym jest aluminium?
Aluminium, czyli inaczej glin – to jeden z najbardziej rozpowszechnionych pierwiastków na naszej Ziemi, stanowiący około 8% jej skorupy. Jest powszechny i szeroko stosowany w przemyśle, dzięki swoim charakterystycznym właściwościom. Oto niektóre z nich:
- Odporność. Czyli zdolność metalu do pochłaniania energii zanim ulegnie deformacji.
- Plastyczność. Cecha fizyczna, związana z formowaniem aluminium według potrzeb.
- Oznacza to też, że może zostać odkształcony bez załamania swojej struktury. Dlatego też wykorzystuje się aluminium w produkcji drutów lub nici.
- Swoim wyglądem przypomina srebro, to pozwala wykorzystywać je jako substytut w rzemiośle.
- Jest dobrym przewodnikiem prądu elektrycznego.
- Aluminium jest odporne na zużycie.
- Cechuje je też niezwykła ekonomiczność.
- Łatwo poddaje się recyklingowi.
Przeczytaj też: Owijanie ciała folią wyszczupla i oczyszcza
Gdzie znajdziemy pierwiastek aluminium?
Oczywiście szkodliwa folia aluminiowa to nie jedyne akcesorium, które wykorzystuje ten pierwiastek. Jest używany też jako materiał do robienia sztućców, garnków czy patelni. Ze względu na ekonomiczność jest masowo wytwarzany, często tworząc stopy z innymi metalami.
Ważne jest aby podkreślić, że stosowanie aluminiowych utensyliów nie powoduje żadnych uszkodzeń organizmu. Ale już gotowanie przy pomocy folii stanowi dla nas pewnego rodzaju zagrożenie. Szczególnie w połączeniu z wysokimi temperaturami.
Co więcej wyszczególniono, że jest bardziej niebezpieczna w przypadku niektórych rodzajów produktów żywnościowych. Aluminium nie powinno mieć kontaktu z potrawami kwaśnymi i mocno przyprawionymi.
Działanie aluminium w ludzkim organizmie
Mówi się, że ciągu tygodnia całkowita ekspozycja ludzkiego organizmu na działanie aluminium nie powinna przekraczać 280 mg.
Jest słabo wchłanialny, w 95% wydalamy go wraz z moczem. Co nie zmienia faktu, że małe spożycie glinu nie powoduje żadnych dolegliwości i potencjalnych problemów. Nie powinno się przekraczać 40 mg dziennie.
To, co należy podkreślić to wszechobecność aluminium w naszym otoczeniu. To sprawia, że każdego dnia jesteśmy coraz bardziej narażeni na jego szkodliwe działanie.
Można go znaleźć w różnych produktach spożywczych i otaczających nas rzeczach. To lista kilku produktów, w których jest szczególnie zauważalny.
- Kukurydza
- Żółty ser
- Sól
- Herbata
- Przyprawy aromatyczne
- Zioła
- Niektóre leki, np. leki zobojętniające.
- Woda pitna
Przeczytaj też: Metale ciężkie – Jak je usunąć z organizmu?
Jakie występują schorzenia, związane z wysoką zawartością glinu w organizmie?
- W niektórych przypadkach zbyt wysoki poziom tego pierwiastka w organizmie może prowadzić do nadmiernego drżenia mięśni, a nawet paraliżu.
- Istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera.
- Stanowi duże zagrożenie dla pacjentów z zaburzeniami nerek.
- Może wywoływać dolegliwości kostne.
- Zmniejsza tempo wzrostu ludzkich komórek mózgowych.
- Co za tym idzie, akumulowanie nadmiernych ilości glinu może zaburzać funkcje poznawcze mózgu, doprowadzać do kłopotów z pamięcią,
Szkodliwa folia aluminiowa – unikaj jej przy gotowaniu w wysokich temperaturach
Aby zmniejszyć ilość aluminium uwalnianego do naszego organizmu nie można mocno ścierać patelni czy garnuszka po przygotowaniu posiłku. Nie należy czyścić tych przyborów metalową gąbką.
Mają one bowiem tendencję do utleniania się co prowadzi do powstania obojętnej warstwy, która zapobiega mieszaniu się glinu z żywnością.
Większy problem napotykamy przy gotowaniu żywności owiniętej w folię aluminiową. Poprzez użycie jednorazowego materiału nie dopuszczamy do utworzenia się obojętnej warstwy i nie chronimy naszej żywności przed szkodliwym uwalnianiem się glinu.
To powoduje, że podczas gotowania aluminium trafia do naszej żywności w większym stopniu niż przewiduje limit przyjmowania tego metalu. Musisz wiedzieć też, że pierwiastek ten może oddziaływać na receptory estrogenowe obecne w komórkach raka piersi i przyczyniać się do rozwoju zmian nowotworowych.
Czym zatem zastąpić tak wygodny produkt jakim jest niestety szkodliwa folia aluminiowa?
Możesz zamienić ją na papier śniadaniowy do pakowania kanapek, podczas gotowania dań głównych użyj naczyń żaroodpornych lub tych ze stali nierdzewnej, szkła, żeliwa czy kamionki.
Ponadto pamiętaj o dobrym natłuszczeniu blaszek przed pieczeniem. Ciekawym narzędziem do gotowania mogą być też liście bananowca.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Crisponi, Guido & Fanni, Daniela & Gerosa, Clara & Nemolato, Sonia & Nurchi, Valeria & Crespo-Alonso, Miriam & Lachowicz, Joanna & Faa, Gavino. (2013). The meaning of aluminium exposure on human health and aluminium-related diseases. Biomolecular concepts. 4. 77-87. 10.1515/bmc-2012-0045.