Syrop na trawienie domowej roboty
Syrop domowej roboty to idealne rozwiązanie na wiele problemów zdrowotnych – od przeziębienia, przez ból gardła, alergie, aż po problemy trawienne. Właśnie tymi ostatnimi zajmiemy się w naszym dzisiejszym artykule.
Już za chwilę dowiesz się, jak krok po kroku przygotować domowy i w stu procentach naturalny syrop, który łączy w sobie działanie wielu skutecznych składników. Dzięki niemu uporasz się z takimi dolegliwościami jak wzdęcia, gazy, zgaga czy niestrawność. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przepis znajdziesz poniżej.
Jakie składniki będą Ci potrzebne, by przygotować ten syrop?
Do przygotowania domowego syropu potrzebne będą Ci następujące składniki:
- 2 cytryny
- 3 laseczki cynamonu cejlońskiego
- 5 łyżeczek nasion kopru włoskiego
- 2 i 1/2 łyżeczki liści melisy lekarskiej
- 2 i 1/2 łyżeczki liści mięty
- 1 łyżka stołowa mielonej kurkumy
- 1 łyżka stołowa mielonego imbiru
- 1/2 szklanki miodu
- 1 litr wody
Opisy właściwości wszystkich składników i ich wpływu na układ trawienia znajdziesz poniżej.
Cytryna
Cytryny to owoce doskonale działające na trawienie. Nie tylko przyspieszają one wchłanianie tłuszczów, ale także neutralizują nadmiar kwasów w żołądku. Właśnie dlatego sok z cytryny jest doskonałym naturalnym lekarstwem na zgagę i ciężkość w żołądku, a także wiele innych dolegliwości trawiennych.
Cynamon z Cejlonu na syrop
Cejloński cynamon to produkt o niezwykle wielu właściwościach zdrowotnych. Przede wszystkim pobudza on wydzielanie kwasów żołądkowych, reguluje poziom cukru we krwi, zwalcza wzdęcia i zapobiega tworzeniu się wrzodów żołądka, które także związane są nadmiernie kwaśnym środowiskiem.
Zobacz także: Zastosowanie cynamonu w ogrodzie
Koper włoski
Koper nie jest wprawdzie środkiem przeczyszczającym, ale doskonale zapobiega zaparciom. Wspomaga także eliminację gazów oraz łagodzi takie objawy jak wzdęcia czy nieżyt żołądka. Napar z kopru to smaczne lekarstwo na większość problemów trawiennych, nasz syrop musiał więc zawierać ten składnik.
Melisa
Melisa to roślina lecznicza wykorzystywana najczęściej jako naturalny środek uspokajający. Doskonale łagodzi ona wszelkie objawy psychosomatyczne, również te dotyczące układu trawienia.
Wiele problemów trawiennych jest wywoływanych właśnie przez problemy emocjonalne i nadmierne napięcie nerwowe. Dzięki melisie pozbędziesz się wzdęć, niestrawności i nieprzyjemnego oddechu.
Mięta
Mięta również działa skutecznie w walce z takimi dolegliwościami jak wzdęcia i gazy. Dodatkowo pomaga rozluźnić mięśnie i działa rozkurczowo. Jest niezastąpiona w leczeniu refluksu i zgagi.
Przeczytaj również: Mięta polej: cenne korzyści i inne właściwości
Kurkuma na syrop
Przyprawa ta wspomaga procesy trawienne, poprawia także funkcjonowanie wątroby i pęcherzyka żółciowego. Co więcej, kurkuma ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwutleniające, a także przeciwnowotworowe. Koniecznie musisz włączyć ten produkt do swojej diety oraz wzbogacić nią syrop!
Imbir
Ostatnim kluczowym składnikiem syropu jest imbir. Jego właściwości wspomagają wydzielanie soków żołądkowych, tym samym usprawniając procesy trawienne. Imbir można stosować także do walki z mdłościami.
Jak przygotować domowy syrop na trawienie?
Aby przygotować domowy syrop na problemy trawienne, podążaj za naszymi wskazówkami:
- Umieść laski cynamonu i ziarna kopru w garnuszku, zalej wodą. Doprowadź wodę do wrzenia i gotuj przez 10 minut.
- Po tym czasie zdejmij naczynie z palnika, dodaj melisę, miętę, kurkumę i imbir.
- Pozostaw do zaparzenia na 5 minut, a następnie odcedź.
- Do uzyskanego napoju dorzuć cytryny. Wykorzystaj całe cytryny – możesz wrzucić nawet umytą skórkę. Później jeszcze raz odcedź.
- Ponownie zagotuj, dodaj miód. Gotuj na wolnym ogniu, pozostaw na pół godziny.
- Pozostaw syrop do ostygnięcia, a następnie przelej go do szklanego naczynia, najlepiej słoika.
- Umieść syrop w lodówce. Jego termin przydatności to około 2 tygodnie.
Sposób zastosowania syropu
Aby skutecznie i szybko wyleczyć dolegliwości trawienne, należy stosować syrop w następujący sposób:
- 1 łyżka stołowa syropu rano na pusty żołądek
- Jedna łyżka stołowa syropu rozpuszczona w ciepłej wodzie lub sama, na pół godziny przed obiadem
- 1 łyżka stołowa po obiedzie
- Jedna łyżka stołowa (z wodą lub bez) na pół godziny przed kolacją
- 1 łyżka stołowa syropu po kolacji
Nawet jeśli nie cierpisz na przewlekłe dolegliwości trawienne, możesz sięgnąć po ten syrop zawsze, gdy dopadnie Cię niestrawność lub rozboli Cię żołądek z przejedzenia. To naprawdę skuteczny sposób bez skutków ubocznych!