Mięta polej: cenne korzyści i inne właściwości

Roślina o nazwie „mięta polej” cechuje się wręcz niezwykłymi właściwościami, które są bardzo korzystne dla naszego organizmu. Można ją stosować miejscowo, na potrzeby odchudzania, podczas relaksowania się, a także stworzyć sobie na jej bazie napar o naprawdę pysznym smaku.
Mięta polej: cenne korzyści i inne właściwości

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Mięta polej to aromatyczna roślina z rodziny jasnotowatych, której najbardziej znanym członkiem jest mięta pieprzowa. Mięta polej wywodzi się z zachodniej Azji, a w Europie najpowszechniej występuje w basenie Morza Śródziemnego.

Roślina ta może osiągnąć od 30 do 40 centymetrów wysokości. Jej liście są ciemnozielone, a małe kwiaty mają charakterystyczny fioletowy kolor.

Obecnie mięta polej to zioło powszechnie stosowane w naparach i różnych specyfikach domowej roboty. Zawiera liczne minerały i pierwiastki śladowe, takie jak potas i fosfor. Ale roślina ta ma także właściwości lecznicze, które są bardzo korzystne dla naszego organizmu.

Jej wyjątkowy smak można wzmocnić kilkoma kroplami cytryny, odrobiną miodu i innymi składnikami. W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy nieco bliżej jej cenne zalety dla naszego zdrowia.

Korzyści, jakie oferuje nam mięta polej

 • Napar, którego bazą jest mięta polej, to idealny środek na łagodzenie problemów z funkcjonowaniem układu pokarmowego.
 • Roślina ta jest powszechnie używana do zapewnienia uczucia odprężenia, a także ułatwienia wypróżniania. Ale to nie wszystko. Mięta polej zapewnia także skuteczną ochronę przed grypą i pomaga Ci zrzucić nadmiar kilogramów.
 • Możesz jej użyć do leczenia ran.
 • Używanie tej rośliny w postaci naparu pomaga rozpocząć cykl menstruacyjny, co jest szczególnie przydatne wtedy, gdy masz nieregularne miesiączki.

Najczęstsze metody zastosowania mięty polej

Mięta polej jest często stosowanym środkiem w celu łagodzenia bólu i problemów ze strony żołądka i ogólnie układu pokarmowego. Napar z tej rośliny jest skutecznym sposobem na tego typu dolegliwości dzięki swoim właściwościom przeciwskurczowym. Pomaga także kontrolować skurcze jelit i wzdęcia.

Szklanka naparu z mięty polej jest także idealnym środkiem zapewniającym uczucie odprężenia i relaksu. Nie tylko uspokoi Twój żołądek i układ pokarmowy, ale także zapewni obniżenie poziomu stresu.

Pyszny aromat i smak tej mięty może pomóc Ci zmniejszyć stopień podenerwowania. Ogólnie rzecz biorąc jest to idealne rozwiązanie na chwilę przed snem, które zapewni Ci jak najlepszy odpoczynek.

Mięta

Ten napar z mięty działa także jako naturalny środek wykrztuśny. Zaleca się picie go profilaktycznie w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusów w układzie oddechowym. Mięta polej pomaga także w dezynfekcji i łagodzeniu odkrztuszania wydzieliny, która gromadzi się w płucach. Dlatego też napar z tej rośliny to wręcz idealny środek, jeśli chorujesz na zapalenie oskrzeli.

Mięta polej pomaga także w naturalny sposób zwalczać przeziębienia. Jest doskonałym substytutem każdego leku przeciw grypie, ale jest przede wszystkim o wiele bardziej naturalnym produktem.

Dzięki cennym właściwościom tej rośliny napar z niej może także złagodzić różne inne dolegliwości. Należą do nich między innymi ogólny dyskomfort, ból stawów, bóle całego ciała. Jest także doskonały na potrzeby obniżania gorączki.

Efekty uspokajające, wyszczuplające i leczące zapewniane przez miętę polej

Jedną z najbardziej znanych cech tej rośliny jest to, że pomaga ona w żmudnym procesie odchudzania się. Zaleca się regularnie pić napary z mięty polej, jeśli chcesz schudnąć lub jeśli stosujesz rygorystyczną dietę. To idealny pomocnik do spalania tłuszczu. Oczywiście bez odpowiedniej diety i wymagającego planu treningowego napar z mięty polej nie będzie jakość szczególnie pomocny.

Liść mięty

Możesz stosować tę roślinę także miejscowo. Jest ona w stanie skutecznie oczyszczać skaleczenia i rany, aby zapobiec infekcjom i umożliwić ich prawidłowe leczenie zranionych miejsc.

Ponadto może pomóc złagodzić bóle menstruacyjne i zwalczać infekcje pochwy.

Mięta polej – jak przygotować sobie z niej napar?

Mięta polej doskonale nadaje się do naparów, a ich przygotowanie jest zadaniem banalnie wręcz łatwym. Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć, jest to, że możesz go przygotować na dwa sposoby.

Napar z mięty

Albo możesz po prostu użyć torebek zakupionych w sklepie lub użyć do tego celu dostępnych luzem naturalnych liści. Ta druga opcja pozwoli Ci jednak lepiej zmaksymalizować korzyści płynące ze stosowania tej rośliny.

Sposób przygotowania opisywanego naparu:

 • Zagotuj wodę w czajniku lub garnku. Oczywiście pamiętaj o tym, by zastosować do tego celu wodę pitną.
 • Włóż do naczynia torebkę z miętą polej, albo wrzuć do wrzątku 4 lub 5 liści tej rośliny.
 • Wyłącz palnik, zdejmij naczynie z ognia i poczekaj 5 minut, aż temperatura obniży się na tyle by można było wypić napar.
 • Dodaj do niego trochę cukru i zamieszaj. Jeśli jednak Twoim celem jest utrata wagi, lepiej będzie unikać dodawania kalorycznych substancji słodzących.
 • Teraz pozostaje tylko wypić go rozkoszując się smakiem i aromatem.

Ważne jest przy tym to, aby pamiętać, że spożywanie tego naparu w nadmiarze może powodować niepożądane skutki uboczne. Należy pić go z umiarem, ponieważ może on powodować bóle gardła, nadmierne pocenie się, pragnienie, bóle głowy i biegunkę. W przypadku zauważenia któregokolwiek z tych objawów, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Allama, S., Kruegera, D., Demirb, I. E., Ceyhanb, G., Zellerc, F., & Schemanna, M. (2015, November 15). “Extracts from peppermint leaves, lemon balm leaves and in particular angelica roots mimic the pro-secretory action of the herbal preparation STW 5 in the human intestine”,  Phytomedicine, 22(12), 1063-1070
 • McKay DL, Blumberg JB., “A review of the bioactivity and potential health benefits of peppermint tea (Mentha piperita L.)”, Phytother Res. 2006 Aug;20(8):619-33.
 • Masoumi SZ, et al., “Evaluation of mint efficacy regarding dysmenorrhea in comparison with mefenamic acid: A double blinded randomized crossover study”, Iran J Nurs Midwifery Res. 2016 Jul-Aug;21(4):363-7. doi: 10.4103/1735-9066.185574.
 • Requena, J. (1908) Estudio de la menta pulegium Boliviana. Disponible: https://repositorio.umsa.bo/xmlui/bitstream/handle/123456789/17859/BC-F-1908-52.pdf?sequence=1
 • Torossi Baudino, F. D. (2021). Reacciones destinadas a disminuir el contenido de (R)-(+)-Pulegona en aceites esenciales de menta de uso alimenticio. Disponible en: http://e-spacio.uned.es/fez/eserv/bibliuned:master-Ciencias-CyTQ-Fdtorossi/Torossi_Baudino_FavioDaniel_TFM.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.