Odchudzające herbaty, które pomogą Ci zrzucić wagę

Włączenie herbaty do diety odchudzającej może być bardzo pomocne, ponieważ zmniejsza retencję płynów.
Odchudzające herbaty, które pomogą Ci zrzucić wagę
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Niektóre herbaty i napary pomagają organizmowi usuwać płyny i toksyny. Jednocześnie zapewniają mu błonnik. Właśnie dlatego są świetnym sposobem na zrzucenie kilogramów oraz obniżenie poziomu cholesterolu i dlatego znamy je jako “odchudzające herbaty”.

Niemniej jednak, ważne jest, aby podkreślić, że te zioła lecznicze nie są cudownymi lekami i nie działają same. Aby uzyskać efekty, muszą być częścią zdrowej, zbilansowanej diety.

Jest to sposób na wykorzystanie herbat, które nie tylko pomogą Ci schudnąć, ale także utrzymają w dobrym stanie ważne narządy, takie jak wątroba i trzustka. W tym artykule opiszemy herbaty, które wyróżniają się na tle reszty.

Odchudzające herbaty – Zielona herbata

Zielona herbata to ziele bogate w przeciwutleniacze, takie jak katechiny i izoflawony. Związki te pomagają organizmowi zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się komórek. Pozwalają również na poprawę krążenia i przemiany materii, co zapobiega stwardnieniu ścian tętnic.

Zielona herbata

Dodatkowo, dzięki zawartości potasu i magnezu, zielona herbata pomaga usunąć nadmiar płynów z organizmu. Możesz spożywać zieloną herbatę w różnych postaciach:

 • herbata: jest świetna na gorąco, mrożona lub zmieszana z innymi składnikami.
 • proszek: można go stosować we wszystkich rodzajach przepisów.
 • kapsułki: należy pamiętać, że jakość zależy od przetwarzania i ich pochodzenia. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie zalecanej dawki.

Karczoch

Karczoch ma właściwości, dzięki którym dobrze usuwa nadmiar płynów z organizmu. W postaci herbaty jest moczopędny, co również pomaga usunąć toksyny. Inne właściwości:

 • Zawiera wysokie poziomy minerałów, które są bardzo ważne dla twojego metabolizmu: magnezu, wapnia, żelaza i potasu.
 • Pomaga regulować trawienie i przyspiesza metabolizm, dzięki czemu poczujesz się pełniejszy dłużej. W ten sposób można łatwiej kontrolować spożycie żywności i jeść bardziej zrównoważoną dietę.

Morszczyn

Morszczyn to rodzaj brązowych alg i występuje w wielu różnych typach. Zawiera wysoki poziom potasu i magnezu, dzięki czemu pomaga usunąć nadmiar płynów z organizmu. Morszczyn jest również bogaty w algin, substancję, która może wchłonąć do 100 razy większą ilość wody niż sam waży. To dodatkowo zwiększa jego zdolność do zapobiegania retencji płynów.

Ponadto morszczyn zapewnia węglowodany i ma dobre właściwości przeczyszczające oraz moczopędne. Wyróżnia się także wysoką zawartością jodu, co oznacza, że stymuluje tarczycę.

Morszczyn

Jednak poza jego korzystnymi skutkami w odniesieniu do retencji płynów, nie ma wyraźnych dowodów na jego udział w utracie wagi.

Pieprz kajeński

Picie herbaty z pieprzem kajeńskim pomaga spożywać mniej kalorii. Podobnie jak pozostałe odchudzające herbaty, ma działanie profilaktyczne w zatrzymywaniu płynów. Poprzez regularne spożywanie pieprzu kajeńskiego można stymulować metabolizm nawet o 25%.

 • Zaleca się spożywać łyżeczkę dziennie, w czasie od obiadu do kolacji.
 • Pieprz kajeński może pomóc w utracie wagi, o ile jest częścią zrównoważonej i zdrowej diety.

Anyż gwiazdkowy

Napary z anyżu gwiazdkowego pomagają zrzucić wagę. Jest to również doskonały środek moczopędny, pomagający organizmowi właściwie wyeliminować toksyny i płyny.

Anyż gwiazdkowy

Składniki

 • 1 filiżanka wody (250 ml)
 • 2 lub 3 ziarna anyżu gwiazdkowego

Przygotowanie

 • Dodaj 2 lub 3 ziarenka anyżu gwiazdkowego do kubku z zaparzoną wodą i spożywaj raz dziennie.

Herbata miętowa

Herbata miętowa pomaga zaspokoić apetyt, dzięki czemu możesz jeść mniej i spalać więcej kalorii. Podobnie jak inne odchudzające herbaty, jest również dobra w przeciwdziałaniu retencji płynów, a tym samym do utraty wagi.

Składniki

 • 1 filiżanka wody (250 ml)
 • 1 łyżka liści mięty (15 g)

Przygotowanie

 • Zalej liście mięty wrzątkiem
 • Parz przez kilka minut.
 • Odcedź i wypij.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Fei T., Fei J., Huang F., Xie T., et al., The anti aging and anti oxidation effects of tea water extract in caenorhabditis elegans. Exp Gerontol, 2017. 97: 89-96.
 • Rothenberg DO., Zhou C., Zhang L., A review on the weight loss effects of oxidized tea polyphenols. Molecules, 2018. 23 (5): 1176.
 • Ludy MJ., Moore GE., Mattes RD., The effects of capsaicin and capsiate on energy balance: critical review and meta analyses of studies in humans. Chemical Senses, 2012.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.