Wątroba i 8 produktów, które poważnie jej szkodzą

Niewydolności wątroby mogą towarzyszyć takie objawy jak bóle głowy, wzdęcia i zmiany skórne.
Wątroba i 8 produktów, które poważnie jej szkodzą
Carlos Fabián Avila

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wątroba to organ niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Gdy organ ten jest przeciążony nadmiarem toksyn, nie może w pełni realizować swoich zadań, co odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu.

Koniecznie czytaj dalej i poznaj 8 produktów, których należy unikać, aby twoja wątroba była w dobrej kondycji na lata.

Dlaczego wątroba jest taka ważna?

Wątroba to organ odpowiedzialny za wydalanie z organizmu nadmiaru toksyn oraz filtrowanie krwi. Dodatkowo pełni takie funkcje jak:

 • magazynowanie witamin i minerałów
 • konwersja cukrów w energię
 • produkcja żółci i trawienie tłuszczów
 • utrzymywanie odpowiedniej masy ciała

Złe nawyki żywieniowe czy nałogi prowadzą do uszkodzenia wątroby lub poważnych zaburzeń jej pracy. Do najpowszechniejszych schorzeń tego organu można zaliczyć zapalenie wątroby, marskość wątroby, stłuszczenie wątroby czy choroby nowotworowe.

Jakie produkty szkodzą wątrobie?

1. Cukier

Desery, słodkie napoje, cukierki czy ciasta o ogromnej zawartości rafinowanych cukrów to ogromne obciążenie dla Twojej wątroby. Mogą one prowadzić do rozwoju takich schorzeń jak zwłóknienie wątroby.

Kostki cukru a wątroba

2. Sól

Nadmierne spożycie soli zwiększa ciśnienie krwi, a także ryzyko stłuszczenia wątroby. Bardzo ważne jest wyrobienie w sobie nawyku czytania etykiet na produktach – pozwala to ograniczyć spożycie sodu.

3. Alkohol

Wątroba bardzo cierpi, gdy nadużywamy napojów alkoholowych, znacznie zaburzają one bowiem jej normalne funkcjonowanie. Nadmiar alkoholu wywołuje zaburzenia równowagi chemicznej i niszczy komórki wątroby, co w konsekwencji może prowadzić do zapalenia lub marskości wątroby.

Szklanki z whisky. Wątroba nie przepada za alkoholoem

4. Tłuszcze nasycone

Tłuste potrawy to nie tylko bomba kaloryczna, ale i zagrożenie dla Twojej wątroby. Aby wątroba była zdrowa i mogła realizować swoje zadania, warto zrezygnować z nadmiernego spożycia takich produktów jak masło, majonez, śmietana czy przetwarzane produkty mięsne (np. kiełbasa).

5. Biała rafinowana mąka

Nadmierne spożycie węglowodanów ogranicza zdolność organizmu do wykorzystywania tłuszczów jako źródła energii. Zamiast spalania tłuszczu zaczynamy go odkładać.

 • Węglowodany podnoszą poziom insuliny, a insulinooporność to jedna z wiodących przyczyn schorzeń układu krążenia.
 • Ciało ludzkie nadmiar węglowodanów przetwarza w glikogen, a następnie przechowuje go w wątrobie.
 • Tam właśnie węglowodany są przetwarzane w tłuszcz, a ten trafia do tkanek.

Przyczyną takich wyborów żywieniowych jest więc na dłuższą metę przybieranie na wadze i otyłość.

Bułeczki surowe, a nasza wątroba

6. Bardzo pikantne potrawy

Wątroba nie zawsze reaguje dobrze na pikantne potrawy. Zbyt częste spożycie bardzo ostrych produktów może prowadzić do jej uszkodzenia i licznych zaburzeń trawiennych. W skrajnych przypadkach mogą być to problemy nieodwracalne.

7. Smażone produkty

Tłuszcze i lipidy to substancje odżywcze, które biorą udział w procesach tworzenia tkanek i błon komórkowych. Niestety, gdy spożywamy zbyt dużo produktów bogatych w tłuszcze może to odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. Nadwyżka tłuszczów, która nie bierze udziału w tworzeniu energii, zaczyna odkładać się jako tkanka tłuszczowa.

Nadmiar tkanki tłuszczowej to nie tylko problem estetyczny, ale także zwiększone ryzyko takich schorzeń jak:

 • cukrzyca typu II
 • choroba wieńcowa
 • nowotwory piersi i okrężnicy
  Smażone ziemniaki. Wątroba cierpi po spożycie dużych ilości tłuszczu

8. Zażywanie leków

Niektóre lekarstwa niosą za sobą skutki uboczne, szczególnie jeśli są zażywane niezgodnie z zaleceniami lub mieszane z alkoholem. Stosując lekarstwa na własną rękę warto być świadomym możliwych konsekwencji, na których ucierpieć może zwłaszcza Twoja wątroba.

Najbezpieczniej jest udać się do lekarza, który odpowiednio zdiagnozuje dany problem zdrowotny, a następnie zleci leczenie adekwatne do potrzeb i bezpieczne dla Twojego zdrowia i życia.

Jak zadbać o zdrowie wątroby?

Oto kilka kluczowych zaleceń, które pozwolą Ci zadbać o zdrowie i wydajność wątroby:

 • Zadbaj o zdrową dietę bogatą w witaminy, minerały i błonnik.
 • Zwiększ spożycie owoców, warzyw i roślin strączkowych.
 • Wybieraj chude mięso, ryby i drób bez skórki.
 • Pokochaj sałatki!
 • Pij 2-3 litry wody każdego dnia.
 • Zaprzyjaźnij się z herbatkami ziołowymi wspomagającymi trawienie (np. z rumiankiem).
 • Ogranicz spożycie alkoholu
 • Monitoruj swoją wagę – zarówno niedowaga, jak i nadwaga to powód do niepokoju, gdyż może świadczyć o zaburzeniach w pracy wątroby.
 • Ćwicz regularnie.
 • Wysypiaj się.
 • Rzuć palenie.
 • Zapanuj nad stresem.

Pamiętaj, że zdrowe odżywianie to nie tylko ile, ale i co. Odpowiedni jadłospis pozwala uniknąć niedoborów witamin i substancji odżywczych, dzięki czemu korzysta nie tylko Twoja wątroba, ale i całe ciało. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do tego, jak i kiedy jeść, udaj się do dietetyka, który oceni, co będzie najlepsze dla Ciebie i Twojej wątroby.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.