Zastosowanie cynamonu w... ogrodzie

Ze względu na swoją zdolność do ochrony przed grzybami oraz do odżywiania gleby, cynamon jest doskonałym naturalnym środkiem, który może być stosowany w ogrodnictwie.
Zastosowanie cynamonu w... ogrodzie

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Cynamon to składnik stosowany od czasów starożytnych zarówno w gastronomii, jak i w medycynie naturalnej. Jednak niewiele osób wie, że zastosowanie cynamonu w ogrodzie pozwala utrzymać zdrowe rośliny ogrodowe bez potrzeby stosowania szkodliwych chemikaliów.

Chociaż obecnie istnieją nawozy i pestycydy, które utrzymują ogród w doskonałym stanie, wiele osób zdecydowało się na zastosowanie cynamonu jako substytutu. Jest nie tylko tańszy od opcji konwencjonalnych, ale także w 100% ekologiczny i bezpieczny.

Najlepsze jest to, że cynamon spełnia kilka różnych funkcji, co pozwoli uniknąć kupowania osobnych środków do rozwiązania każdego problemu.

Nie stosowałaś go jeszcze w ogrodzie? W tym artykule dokładnie Ci powiemy, w jaki sposób można przekształcić go w najlepszy środek ogrodniczy. Przeczytaj uważnie!

Utrzymanie zdrowych roślin ogrodowych poprzez zastosowanie cynamonu

Proszek z cynamonu ma ciekawe zastosowanie w utrzymaniu roślin. Chociaż przyzwyczailiśmy się używać go wyłącznie w kuchni, jest on bardzo uniwersalny w innych pracach domowych.

Czy chcesz, aby Twoje rośliny w ogrodzie były piękne i zdrowe? Odkryj poniżej, jak możesz korzystać z cynamonu.

1. Zastosowanie cynamonu do kontroli szkodników

Zamiast kupować drogie chemiczne pestycydy do ogrodu, możesz użyć trochę cynamonu, a jego zastosowanie zaskoczy Cię. Ze względu na swój przenikający aromat i właściwości, składnik ten utrzymuje muszki i mrówki z daleka od Twoich roślin.

Sadzenie roślin

Sposób zastosowania

 • Weź ilość proszku cynamonowego, którą uznasz za konieczną i rozprowadź na roślinach lub w innym miejscu, w którym skupiają się owady.
 • Powtarzaj jego stosowanie co 2 lub 3 tygodnie.

2. Eliminacja grzybów

Aby utrzymać zdrowe rośliny ogrodowe, konieczne jest posiadanie produktu, który nie pozwoli na rozwój grzybów. Na szczęście, dzięki związkom przeciwgrzybiczym i dezynfekującym, zastosowanie cynamonu może chronić rośliny przed tymi mikroorganizmami.

Sposób zastosowania

 • Posyp trochę cynamonu na te miejsca rośliny, które wykazują wyraźne oznaki pleśni lub grzybów.
 • Powtórz aplikację, jeśli nie znikną po kilku dniach.

3. Ochrona warzyw jadalnych

Nikt nie chce, aby na własnoręcznie wyhodowanych warzywach rozwinęły się choroby, zwłaszcza gdy wciąż jeszcze rosną. Problem polega na tym, że warunki glebowe i rozprzestrzenianie się grzybów mogą w każdej chwili zaszkodzić Twoim roślinom.

Jednak cudowny cynamon może być użyty, jako opcja zdrowego nawozu.

Zastosowanie cynamonu chroni warzywa.

Sposób zastosowania

 • Rozprowadź trochę cynamonowego proszku na ziemi, tuż wokół podstawy rośliny.
 • Używaj go raz w tygodniu.

4. Hodowla sadzonek

Obecnie istnieje kilka komercyjnych produktów, które pomagają w udanej produkcji sadzonek. Jednak, aby nie wydawać na to pieniędzy, warto spróbować prostej sztuczki: nałóż cynamon na łodygę przed jej zasadzeniem.

Jeśli masz w ogrodzie problemy, które uniemożliwiają osiągnięcie dobrego wyniku, inną opcją jest zastosowanie cynamonu jako środka przeciwgrzybiczego. W tym celu trzeba połączyć cynamon z aspiryną. Poniżej wyjaśnimy Ci, jak to zrobić w kilku prostych krokach.

Składniki

 • 1 łyżka cynamonu w proszku (10 g)
 • 2 szklanki wody (500 ml)
 • 2 zmielone aspiryny

Przygotowanie

 • Włóż wszystkie składniki do pojemnika i wymieszaj, aż się dobrze połączą.
 • Zostaw środek na 12 godzin a następnie przecedź go, aby oddzielić niepotrzebne grudki.

Sposób zastosowania

 • Namocz sadzonki w cieczy przez 2 godziny.
 • Następnie posadź rośliny jak zwykle.

5. Leczenie zranionych roślin

Po nadmiernym przycinaniu, rośliny mogą mieć nacięcia lub rany, które są potencjalną pożywką dla grzybów i szkodliwych mikroorganizmów. Na szczęście, zastosowanie cynamonu pozwala uniknąć tego problemu, tworząc warstwę ochronną na nacięciach.

Zastosowanie cynamonu do leczenia roślin.

Sposób zastosowania

 • Posyp cynamonem dotkniętą część, aby przyspieszyć proces gojenia.

6. Rośliny domowe

Oczywiście cynamon może być również stosowany, jako alternatywa dla utrzymania zdrowych roślin w pomieszczeniach. Dzięki swoim właściwościom i składnikom odżywczym może zapobiec ich wysuszeniu lub zachorowaniu.

Ponadto zastosowanie cynamonu zapobiega pojawianiu się mszyc lub innych szkodników.

Sposób zastosowania

 • Posyp ziemię w doniczce rośliny niewielką ilością proszku cynamonowego.
 • Po 2 lub 3 tygodniach powtórz aplikację, aby utrzymać efekt.

Jak widać, cynamon ma interesujące właściwości dla utrzymania zdrowych roślin ogrodowych. Jeśli jeszcze go nie wypróbowałaś, użyj go, aby zastąpić chemiczne substancje, które nie są tak przyjazne dla środowiska.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • American Chemical Society. “Cinnamon Oil Kills Mosquitoes.” ScienceDaily. ScienceDaily, 16 July 2004. www.sciencedaily.com/releases/2004/07/040716081706.htm

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.