Cierpisz na wzdęcia? – Papaja przyniesie Ci ulgę

Dzięki zawartym w niej enzymom papaja może być pomocna w zmniejszeniu napięcia jamy brzusznej oraz ścian żołądka spowodowanego wzdęciami. Papaja pomoże Ci też skutecznie zredukować ilość produkowanych gazów.

Wzdęcia to jedna z przypadłości często występujących u kobiet. Wszystkie od czasu do czasu odczuwamy uciążliwą dolegliwość, jaką są wzdęcia. Zauważamy wtedy nabrzmiały, pełny brzuch, zupełnie jakbyśmy zbyt dużo zjadły.

Wiele z nas odczuwając po raz kolejny występowanie problemu jakim są wzdęcia, biegnie do najbliższej apteki i szuka jakiegoś medykamentu na ograniczenie i skuteczne usunięcie gazów.

Należy jednak pamiętać, że wzdęcia mogą mieć różne powody. Dlatego zanim same postanowimy dobierać farmaceutyki, powinnyśmy najpierw poznać pierwotne przyczyny występującej dolegliwości.

Inną ważną informacją jest fakt, że w większości przypadków spuchnięty i nabrzmiały brzuch można rozluźnić stosując odpowiednią dietę i proste rozwiązania. O jednym z nich dowiesz się czytając ten artykuł.

Wzdęcia przyczyny pojawiającej się dolegliwości

Ten uwydatniony brzuszek, który zauważamy zazwyczaj pod koniec dnia, to wcale nie nagromadzony tłuszcz, jak niektóre z nas przypuszczają. Nie oznacza on również, że przybieramy na wadze.

Poza tym, że mamy do czynienia z ogólnie spotykaną przypadłością, czasami wzdęcia znajdują swoją przyczynę w problemach spowodowanych przyjmowaniem określonych leków.

Dlatego jeżeli wzdęcia towarzyszą Ci stale, nie wahaj się skorzystać z konsultacji medycznej w celu wyjaśnienia problemu.

Przeczytaj również artykuł: Wzdęcia – koktajl na bazie gruszki oraz kiwi

Żeby było Ci łatwiej poznać niektóre z przyczyn występowania wzdęć, postanowiliśmy omówić je w dalszej części tego artykułu.

Brzuch

Zaparcia

Zaparcia to jedna z podstawowych przyczyn prowadzących do tego, że u kobiet występuje od czasu do czasu wydęty i nabrzmiały brzuch.

Wystarczy, że przez kilka dni nie zdołamy należycie się wypróżnić i problem gotowy. Zaczynamy odczuwać, że nasz brzuch staje się twardszy niż zazwyczaj, nabrzmiały i ociężały.

 • Jelita wypełniają się substancjami toksycznymi i fermentującymi drożdżami. Te wewnętrzne procesy powodowane są faktem, że nie wydalamy odpadów w należyty sposób. Zaczynają więc gromadzić się i szybko fermentować.
 • Omawiając problem, jaki dla wielu z nas stanowią wzdęcia, nie można przeoczyć faktu, że jelita wypełnione zalegającymi odpadami i gazami wytworzonymi w procesie fermentacji tych odpadów nie są w stanie poprawnie przyswajać wartości odżywczych dostarczanych do organizmu wraz z  posiłkami.
 • Co gorsza wraz ze zwykłymi składnikami odżywczymi, do krwiobiegu dostają się również substancje toksyczne mogące wywoływać rozmaite choroby.

Nigdy nie lekceważ więc, jeśli zaparcia występują u Ciebie przewlekle. Taki stan rzeczy zawsze wymaga odpowiedniego potraktowania, tak aby wyszło Ci na zdrowie.

Niestrawność

Według tego, co mówią specjaliści, na niestrawność cierpi prawie 30% społeczeństwa.

W wielu przypadkach dolegliwość ta znajduje swoje źródło w genach, a u innych osób spowodowana jest występowaniem bakterii takich jak Helicobacter pylori, która jest odpowiedzialna za powstawanie w naszym organizmie różnych zmian związanych z pracą układu trawiennego.

 • Procesy trawienne przebiegają wtedy wolniej niż zwykle. To samo dotyczy czasu opróżniania żołądka, który znacznie się wydłuża na niekorzyść organizmu.
 • Mamy do czynienia z procesem fermentacji, który jest odpowiedzialny za wytwarzanie w jelitach gazów produkowanych przez mikroflorę bakteryjną jelita grubego.
 • Odczuwamy sytość już po zjedzeniu lekkich przekąsek i już po tych kilku nie wiele znaczących kęsach odczuwamy napięcie części brzusznej i nawrót problemu, któremu często towarzyszy ból.
Niestrawność

Nietolerancja na niektóre produkty żywnościowe

Czasem zdarza się, że czyjś organizm wykazuje nietolerancję na wiele produktów żywnościowych, choć jak dotąd nie zdaje sobie z tego sprawy.

Dzieje się tak dlatego, że nietolerancja pokarmowa nie koniecznie musi oznaczać, że wystąpią tak poważne symptomy jak wymioty czy gorączka. Jednakże obciążony układ trawienny stanowi w tym przypadku pewną wskazówkę.

 • Zdarza się, że jelito nie jest w stanie rozłożyć danego składnika, który na co dzień mamy w zwyczaju jeść. Przykładem takiego produktu występującego w naszym pożywieniu jest laktoza, czy też produkty zawierające gluten.
 • Kiedy jakiś składnik pokarmowy nie ulega odpowiedniemu rozłożeniu, pozostaje w jelitach, a następnie fermentuje i staje się przyczyną biegunek lub zaparć, a także stanu zapalnego w podbrzuszu.

Zatrzymywanie płynów

Zatrzymywanie wody w organizmie znajduje swoją przyczynę w podwyższonej objętości płynów w tkankach, prawie zawsze spowodowanym problemami krążeniowymi lub związanymi z pracą nerek.

Nieodpowiednia dieta, a także siedzący tryb życia przyczyniają się do powstawania w tkankach stanów zapalnych. Dolegliwości, które z tego wynikają odczuwalne są najczęściej właśnie w okolicy brzucha, a czasem również w nogach. Zatrzymywanie płynów jest – wraz z zaparciami – jednym z czynników, od których zależy odprężenie okolic brzusznych.

Cierpisz na wzdęcia? Wypróbuj kurację z papai

Koktajl z papai

Papaja i enzymy trawienne w niej zawarte

Jednym z najlepszych rozwiązań problemu jakim są wzdęcia jest stosowanie papai. Dzięki papainie, niezwykłemu enzymowi trawiennemu zawartemu zarówno w miąższu papai, jak i w jej liściach, można skutecznie zredukować napięcie występujące w jelitach, a także na ścianach żołądka.

 • Innym ciekawym faktem dotyczącym owocu papai jest to, że zawarta w niej papaina pomaga w rozkładzie protein. Tak przetworzone do bardziej adekwatnej formy białka stymulują reakcje komórkowe odpowiedzialne za syntezę składników odżywczych.
 • Ponadto papaina i inne enzymy trawienne zawarte w papai mogą stanowić pomoc dla osób skarżących się na problemy z trzustką. Dzięki temu tropikalnemu smacznemu owocowi możemy więc znacznie poprawić pracę układu trawiennego, ograniczyć ilość wytwarzanych przez jelita gazów i pokonać uporczywy problem jakim są wzdęcia.

Zachęcamy Cię, żebyś w dalszej części artykułu przeczytała o tym jak ulepszyć pracę układu trawiennego. Co możesz zrobić?

Przeciwzapalny koktajl zwalczający wzdęcia

Składniki

 • 1 szklanka pokrojonej papai (140g)
 • 1 łyżka olejku aloesowego (15g)
 • 1 łyżka zielonej herbaty (10g)
 • 1 szklanka wody (200ml)

Sposób przygotowania

 • Koktajl jest bardzo łatwy w przygotowaniu. Przede wszystkim przygotuj napar z zielonej herbaty pozostawiając go na 20 minut.
 • W tym czasie pokrój papaję i przygotuj olejek z aloesu.
 • Umieść składniki w blenderze. Wlej przygotowaną herbatę, pokrojone kawałki papai i olejek z aloesu. Miksuj aż do uzyskania jednolitej konsystencji.
 • Tak przygotowany koktajl pij na rozpoczęcie dnia.

Kiedy nabierzesz zwyczaju regularnego picia koktajlu z papai, pod wieczór zauważysz, że Twój brzuch nie jest już tak nabrzmiały jak dawniej. Odczujesz też znaczny komfort i nie będą Cię już męczyły problemy takie jak ociężały, nabrzmiały brzuch czy wzdęcia.

Koniecznie wypróbuj więc koktajl z papai!

WIĘCEJ DLA CIEBIE