Swędzenie skóry - poznaj przyczyny i zaradź temu!
Czy słyszałeś kiedykolwiek o parestezji? Parastezja to swędzenie skóry lub wrażenie, że po skórze chodzi jakiś owad. Jeżeli odczuwasz takie uczucie dość często, udaj się do lekarza, ponieważ swędzenie może być oznaką poważniejszej choroby.
Swędzenie skóry może być objawem, na przykład stwardnienia rozsianego oraz różnych schorzeń związanych z systemem nerwowym.
Istnieją też inne, mniej groźne przyczyny tej dolegliwości, na które powinieneś także zwrócić uwagę. Chcesz dowiedzieć się o tym czegoś więcej? Zapraszamy do przeczytania artykułu!
Swędzenie skóry – przyczyny
Słabe krążenie
Jeżeli to jest przyczyną Twojego problemu, możesz uważać się za szczęśliwca, ponieważ swędzenie skóry w tym przypadku odgrywa rolę znaku ostrzegawczego. Jak wiesz, problemy z krążeniem to przyczyna poważniejszych schorzeń.
Dbaj bardziej o siebie. Do słabego krążenia dochodzi, kiedy krew jest za gęsta lub żyły są zablokowane. Sprawia to, że krew krąży z trudem. To coś podobnego do sytuacji, kiedy wąż ogrodowy się zapcha lub kiedy woda, która przez niego płynie zmiesza się z piaskiem.
Przeczytaj także artykuł: Poprawa zdrowia skóry – 8 produktów
Zespół niespokojnych nóg
Zazwyczaj za tą dolegliwością kryją się schorzenia związane z nerkami, anemią lub cukrzycą, co przejawia skutki w układzie nerwowym.
Twój mózg potrzebuje krwi do poprawnego funkcjonowania, zatem kiedy nie ma jej wystarczająco dużo, może przestać funkcjonować poprawnie. Jedną z oznak jest wrażenie zasypiających kończyn…
Brak witamin i minerałów
Witaminy i minerały są niezbędne do odżywiania mięśni i innych tkanek. Kiedy nie spożywasz ich w wystarczającej ilości, zaczynasz robić się coraz bardziej wrażliwy. Zaczyna brakować Ci energii. Zmęczenie zaczyna przejawiać się też poprzez swędzenie skóry.
W takich sytuacjach możesz zauważysz, w jaki sposób organizm walczy, kiedy brakuje mu czegoś ważnego.
Jak wyleczyć swędzenie skóry?
Pływanie
Pływanie to jedno z najlepszych ćwiczeń, jakie istnieje, szczególnie jeśli chodzi o krążenie. Wpływa korzystnie na całe ciało. To aktywność, która nie wymaga nadmiernego wysiłku, dlatego nadaje się niemal dla każdego.
Ponadto, pływanie zwiększa tętno oraz stymuluje przepływ krwi, pomagając tym samym przez długi czas utrzymać dobrą kondycję fizyczną. Aktywuje również układ krążenia oraz pomaga ciału w przyswajaniu składników odżywczych.
Joga
Grawitacja może utrudniać docieranie krwi do pewnych miejsc, szczególnie kiedy musi płynąć do góry lub horyzontalnie.
Pozycje jogi ułatwiają ten przepływ. Jest to również łagodna aktywność fizyczna, która nie stanowi dużego ryzyka, jeśli tylko będziesz stosować się do zaleceń instruktora.
Polecamy przeczytać również: Swędzenie skóry i skutki drapania
Zwiększ spożycie witamin i minerałów
Wszystkie naturalne produkty mogą podarować Ci coś dobrego. Oznacza to, że nie musisz uciekać się do zażywania suplementów diety.
Wszystko, czego potrzebujesz znajduje się w jedzeniu, które spożywasz. Musisz tylko wiedzieć, jak dobierać najlepsze składniki do swoich potraw. Chodzi między innymi o:
- warzywa,
- jaja,
- tłustą rybę,
- wątróbkę.
Istnieją produkty, które są podstawowym elementem każdej diety. Poza tym najbardziej upragniona dieta dostosowuje się do wymagań każdego organizmu.
Dobrze jest spojrzeć na swoje jedzenie jak na rodzaj lekarstwa i zadać sobie pytanie: “Czego potrzebuje moje ciało, aby poprawnie funkcjonować oraz jakie produkty żywnościowe to dostarczą?”
Jeżeli przyjmiesz takie nastawienie, jakość Twojego życia się poprawi. Będziesz jeść o wiele lepiej i zauważysz wyraźną poprawę samopoczucia. Jeżeli połączysz ćwiczenia fizyczne ze zdrową dietą, swędzenie skóry złagodnieje lub całkowicie zniknie. Zobaczysz.
Pamiętaj jednak, że jeżeli swędzenie skóry pojawia się bardzo często, warto odwiedzić lekarza. Wtedy możesz połączyć zalecenia specjalisty z powyższymi. Z pewnością szybko zauważysz ulgę. Dzięki temu Twoje ciało zachowa też zdrowie i młodość!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Espanol.ninds.nih.gov. (2018). Parestesia : National Institute of Neurological Disorders and Stroke (NINDS). https://espanol.ninds.nih.gov/trastornos/parestesia.htm
- Sharif-alhoseini, M., & Rahimi-movaghar, V. (2012). Underlying Causes of Paresthesia. Underlying Causes of Paresthesia, Paresthesia. https://doi.org/10.5772/32360
- Tekur, P., Nagarathna, R., Chametcha, S., Hankey, A., & Nagendra, H. R. (2012). A comprehensive yoga programs improves pain, anxiety and depression in chronic low back pain patients more than exercise: An RCT. Complementary Therapies in Medicine. https://doi.org/10.1016/j.ctim.2011.12.009