Stare koszulki - 9 sposobów na ich wykorzystanie

Istnieje wiele sposobów na ponowne wykorzystanie koszulek, których nie chcesz już nosić. Wszystko zależy od twoich potrzeb, fantazji i zdolności manualnych.
Stare koszulki - 9 sposobów na ich wykorzystanie

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Każdy z nas ma w domu jakieś stare koszulki, których już nie nosi. Często żal jest się ich pozbyć, nawet jeśli są nieco zużyte i nie najlepiej się prezentują.

Choćby koszulki były bardzo dobrej jakości, z czasem ich kolor blaknie, a sam materiał się zużywa, przez co ubrania te nie dodają nam uroku.

Jeśli jednak masz jakieś stare koszulki, do których czujesz sentyment i nie chcesz się ich pozbywać, możesz z nich zrobić praktyczne przedmioty codziennego użytku.

Chcesz wiedzieć jak zrobić z koszulek np. akcesoria, torby albo poduszki? Poniżej dowiesz się jak krok po kroku wykorzystać twoje ulubione, ale znoszone topy i nadać im nowe życie.

Jak wykorzystać stare koszulki

1. Torby na zakupy

Używanie plastikowych torebek na zakupy jest nieekologiczne i niemodne. Dużo lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z materiałowych toreb, które są bardziej trwałe i pojemne.

Co więcej, torby wielokrotnego użytku pomagają zredukować ilość tworzyw sztucznych, jakie wyrzucamy na co dzień do śmieci, dzięki czemu każdy z nas może regularnie obniżać poziom zanieczyszczenia środowiska.

Torby na zakupy

Nie musisz kupować torebek na zakupy. Jeśli masz w domu stare koszulki, w prosty sposób możesz z nich zrobić wygodne, praktyczne i oryginalne torby.

 • Obetnij rękawy koszulki, a następnie na maszynie zszyj spodnią część koszulki. Możesz pogłębić dekolt koszulki, żeby było wygodniej wkładać zakupy do twojej nowej torby.
 • Oczywiście możesz pociąć i zszyć materiał w dowolny sposób, a potem nadać mu kształt torby i odpowiednio go pozszywać. Wszystko zależy od twoich umiejętności i od kreatywności.

2.  Opaska na głowę

Opaski na głowę to bardzo praktyczne akcesoria, które nie tylko stanowią dodatek do naszego stroju, ale również utrzymują włosy, kiedy np. spędzasz dużo czasu w ruchu.

Opaskę z łatwością można kupić w sklepie, ale jeśli chcesz mieć coś oryginalnego, wystarczy, że poświęcisz kilka minut i przerobisz jakiś stary top na tego rodzaju dodatek.

Opaska na włosy ze starych koszulek
 • Z nienoszonej koszulki wytnij kilka pasków takiej samej długości i szerokości.
 • Zapleć paski w warkocz albo zawiąż na nich kilka węzłów, żeby paski trzymały się razem.
 • Przymierz opaskę i dopasuj jej długość do obwodu twojej głowy. Zszyj lub zwiąż jej końce.
 • Gotowe! Widzisz, zajęło to tylko kilka minut!

3. Poszewki na poduszki

Koszulki zazwyczaj są zrobione z przyjemnego w dotyku materiału, który świetnie się nadaje na poszewki na poduszki.

Wystarczy, że obetniesz stare koszulki od góry i od dołu, a następnie zszyjesz krawędzie na maszynie. Nie zajmie ci to więcej, niż 10 minut, a twoje poduszki nabiorą ciekawego wyglądu.

 • Znajdź stare koszulki i dobierz do nich odpowiednich rozmiarów poduszki.
 • Możesz również wypełnić poszewki z koszulek za pomocą skrawków materiału lub kawałków gąbki.
Poszewka na poduszkę

4. Chustka na szyję

Wszyscy kochamy chustki i apaszki ponieważ dodają koloru i stylu niemal każdej kreacji. Zamiast kupować chustkę w sklepie, spróbuj ją zrobić z koszulki, której już nie nosisz.

W Internecie znajdziesz liczne poradniki, które pomogą Ci wykorzystać stare koszulki i zrobić z nich ciekawe apaszki.

5. Dywanik

Dywanik zrobiony z koszulek doskonale się nadaje na podłogę tuż obok łóżka. Jest oryginalny i bardzo przyjemny w dotyku.

Dywanik

Z pewnością widziałaś już kiedyś, jak Twoja babcia albo mama robiły tego rodzaju dywaniki z nieużywanych już ubrań.

 • Potnij koszulki w różnych, ale harmonizujących ze sobą kolorach na małe kawałki, a następnie zwiąż te fragmenty po kolei, aż otrzymasz odpowiednich rozmiarów dywanik.

6. Pasek

Aby zrobić z koszulki pasek do spodni, najpierw musisz wyciąć kilka pasków materiału. Mogą być w jednym kolorze, ale też warto połączyć kilka odcieni i stworzyć bardziej oryginalny pasek, który doda twoim strojom charakteru.

 • Zapleć paski materiału w warkocz. Jeśli chcesz mieć grubszy pasek, będziesz potrzebować odpowiednio więcej materiału.
 • Przymocuj sprzączkę do paska. Możesz wykorzystać sprzączkę z paska, którego już nie używasz albo kupić nową w pasmanterii.

7. Fartuszek kuchenny

Chcesz ochronić swoje ubrania przed plamami kiedy gotujesz? Wykorzystaj stare koszulki i zrób z nich praktyczne fartuszki kuchenne.

 • Z przedniej części koszulki wytnij fragment materiału w kształcie fartuszka. Z pozostałych kawałków koszulki zrób paski i kieszonki, które przymocujesz do głównej części fartuszka.
 • Możesz dodać kolorowe guziki, kokardki albo naszywki.

8. Top sportowy

Jeśli potrafisz szyć na maszynie, możesz tak naprawdę zamienić każdą koszulkę w wygodny, sportowy top.

 • Wytnij w arkuszu papieru formę sportowego topu, a następnie przenieś formę na materiał.
 • Pamiętaj, żeby zostawić trochę dodatkowego materiału na obszycie topu oraz w miejscach, gdzie musisz połączyć szwami warstwy materiału.
 • Zszyj materiał po bokach, a następnie obszyj dekolt, ramiączka i spód topu. Gotowe!

9. Ściereczki

To z pewnością najprostsze zastosowanie starych koszulek. Jeśli chcesz je ponownie wykorzystać zamiast po prostu je wyrzucać, potnij je na kawałki i wykorzystaj jako ściereczki do sprzątania.

Materiał, z którego zrobione są koszulki, zazwyczaj jest miękki i chłonny, więc świetnie się nadaje np. do usuwania kurzu i mycia okien lub płytek w kuchni i łazience.

Ściereczka do sprzątania
 • Potnij stare koszulki na kwadratowe i prostokątne kawałki. Możesz obszyć ich brzegi, aby nie strzępiły się zbyt łatwo.

Przetestuj swoją kreatywność i wykorzystaj stare koszulki zamiast się ich pozbywać. Pamiętaj, że takie rozwiązanie nie tylko jest praktyczne, ale również pomaga chronić środowisko.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Pérez, Patricia Gudiño, and Arturo Sánchez Martínez. “Reciclar moda.” Órgano de difusión del Colegio de postgraduados del CIDE, AC (2017): 223.
 • Verdugo, Vtctor Corral, and Francisco Zaragoza. “Bases sociodemográficas y psicológicas de la conducta de reutilización: un modelo estructural.” Medio Ambiente y Comportamiento Humano 1.1 (2000): 9-29.
 • Vilnitzky, Mariana. “Mucho más que un reciclaje de ropa.” Alternativas económicas 51 (2017): 52.
 • L Chase N, Dominick GM, Trepal A, Bailey LS, Friedman DB. “This is public health: recycling counts!” Description of a pilot health communications campaign. Int J Environ Res Public Health. 2009;6(12):2980–2991. doi:10.3390/ijerph6122980

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.