Stare koszulki - 9 sposobów na ich wykorzystanie
Każdy z nas ma w domu jakieś stare koszulki, których już nie nosi. Często żal jest się ich pozbyć, nawet jeśli są nieco zużyte i nie najlepiej się prezentują.
Choćby koszulki były bardzo dobrej jakości, z czasem ich kolor blaknie, a sam materiał się zużywa, przez co ubrania te nie dodają nam uroku.
Jeśli jednak masz jakieś stare koszulki, do których czujesz sentyment i nie chcesz się ich pozbywać, możesz z nich zrobić praktyczne przedmioty codziennego użytku.
Chcesz wiedzieć jak zrobić z koszulek np. akcesoria, torby albo poduszki? Poniżej dowiesz się jak krok po kroku wykorzystać twoje ulubione, ale znoszone topy i nadać im nowe życie.
Jak wykorzystać stare koszulki
1. Torby na zakupy
Używanie plastikowych torebek na zakupy jest nieekologiczne i niemodne. Dużo lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z materiałowych toreb, które są bardziej trwałe i pojemne.
Co więcej, torby wielokrotnego użytku pomagają zredukować ilość tworzyw sztucznych, jakie wyrzucamy na co dzień do śmieci, dzięki czemu każdy z nas może regularnie obniżać poziom zanieczyszczenia środowiska.
Nie musisz kupować torebek na zakupy. Jeśli masz w domu stare koszulki, w prosty sposób możesz z nich zrobić wygodne, praktyczne i oryginalne torby.
- Obetnij rękawy koszulki, a następnie na maszynie zszyj spodnią część koszulki. Możesz pogłębić dekolt koszulki, żeby było wygodniej wkładać zakupy do twojej nowej torby.
- Oczywiście możesz pociąć i zszyć materiał w dowolny sposób, a potem nadać mu kształt torby i odpowiednio go pozszywać. Wszystko zależy od twoich umiejętności i od kreatywności.
2. Opaska na głowę
Opaski na głowę to bardzo praktyczne akcesoria, które nie tylko stanowią dodatek do naszego stroju, ale również utrzymują włosy, kiedy np. spędzasz dużo czasu w ruchu.
Opaskę z łatwością można kupić w sklepie, ale jeśli chcesz mieć coś oryginalnego, wystarczy, że poświęcisz kilka minut i przerobisz jakiś stary top na tego rodzaju dodatek.
- Z nienoszonej koszulki wytnij kilka pasków takiej samej długości i szerokości.
- Zapleć paski w warkocz albo zawiąż na nich kilka węzłów, żeby paski trzymały się razem.
- Przymierz opaskę i dopasuj jej długość do obwodu twojej głowy. Zszyj lub zwiąż jej końce.
- Gotowe! Widzisz, zajęło to tylko kilka minut!
Zobacz także: Proste warkocze – 5 pięknych fryzur na co dzień
3. Poszewki na poduszki
Koszulki zazwyczaj są zrobione z przyjemnego w dotyku materiału, który świetnie się nadaje na poszewki na poduszki.
Wystarczy, że obetniesz stare koszulki od góry i od dołu, a następnie zszyjesz krawędzie na maszynie. Nie zajmie ci to więcej, niż 10 minut, a twoje poduszki nabiorą ciekawego wyglądu.
- Znajdź stare koszulki i dobierz do nich odpowiednich rozmiarów poduszki.
- Możesz również wypełnić poszewki z koszulek za pomocą skrawków materiału lub kawałków gąbki.
4. Chustka na szyję
Wszyscy kochamy chustki i apaszki ponieważ dodają koloru i stylu niemal każdej kreacji. Zamiast kupować chustkę w sklepie, spróbuj ją zrobić z koszulki, której już nie nosisz.
W Internecie znajdziesz liczne poradniki, które pomogą Ci wykorzystać stare koszulki i zrobić z nich ciekawe apaszki.
5. Dywanik
Dywanik zrobiony z koszulek doskonale się nadaje na podłogę tuż obok łóżka. Jest oryginalny i bardzo przyjemny w dotyku.
Z pewnością widziałaś już kiedyś, jak Twoja babcia albo mama robiły tego rodzaju dywaniki z nieużywanych już ubrań.
- Potnij koszulki w różnych, ale harmonizujących ze sobą kolorach na małe kawałki, a następnie zwiąż te fragmenty po kolei, aż otrzymasz odpowiednich rozmiarów dywanik.
6. Pasek
Aby zrobić z koszulki pasek do spodni, najpierw musisz wyciąć kilka pasków materiału. Mogą być w jednym kolorze, ale też warto połączyć kilka odcieni i stworzyć bardziej oryginalny pasek, który doda twoim strojom charakteru.
- Zapleć paski materiału w warkocz. Jeśli chcesz mieć grubszy pasek, będziesz potrzebować odpowiednio więcej materiału.
- Przymocuj sprzączkę do paska. Możesz wykorzystać sprzączkę z paska, którego już nie używasz albo kupić nową w pasmanterii.
7. Fartuszek kuchenny
Chcesz ochronić swoje ubrania przed plamami kiedy gotujesz? Wykorzystaj stare koszulki i zrób z nich praktyczne fartuszki kuchenne.
- Z przedniej części koszulki wytnij fragment materiału w kształcie fartuszka. Z pozostałych kawałków koszulki zrób paski i kieszonki, które przymocujesz do głównej części fartuszka.
- Możesz dodać kolorowe guziki, kokardki albo naszywki.
Przeczytaj również: Stare dżinsy: 10 najlepszych pomysłów
8. Top sportowy
Jeśli potrafisz szyć na maszynie, możesz tak naprawdę zamienić każdą koszulkę w wygodny, sportowy top.
- Wytnij w arkuszu papieru formę sportowego topu, a następnie przenieś formę na materiał.
- Pamiętaj, żeby zostawić trochę dodatkowego materiału na obszycie topu oraz w miejscach, gdzie musisz połączyć szwami warstwy materiału.
- Zszyj materiał po bokach, a następnie obszyj dekolt, ramiączka i spód topu. Gotowe!
9. Ściereczki
To z pewnością najprostsze zastosowanie starych koszulek. Jeśli chcesz je ponownie wykorzystać zamiast po prostu je wyrzucać, potnij je na kawałki i wykorzystaj jako ściereczki do sprzątania.
Materiał, z którego zrobione są koszulki, zazwyczaj jest miękki i chłonny, więc świetnie się nadaje np. do usuwania kurzu i mycia okien lub płytek w kuchni i łazience.
- Potnij stare koszulki na kwadratowe i prostokątne kawałki. Możesz obszyć ich brzegi, aby nie strzępiły się zbyt łatwo.
Przetestuj swoją kreatywność i wykorzystaj stare koszulki zamiast się ich pozbywać. Pamiętaj, że takie rozwiązanie nie tylko jest praktyczne, ale również pomaga chronić środowisko.
To może Cię zainteresować ...Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Pérez, Patricia Gudiño, and Arturo Sánchez Martínez. “Reciclar moda.” Órgano de difusión del Colegio de postgraduados del CIDE, AC (2017): 223.
- Verdugo, Vtctor Corral, and Francisco Zaragoza. “Bases sociodemográficas y psicológicas de la conducta de reutilización: un modelo estructural.” Medio Ambiente y Comportamiento Humano 1.1 (2000): 9-29.
- Vilnitzky, Mariana. “Mucho más que un reciclaje de ropa.” Alternativas económicas 51 (2017): 52.
- L Chase N, Dominick GM, Trepal A, Bailey LS, Friedman DB. “This is public health: recycling counts!” Description of a pilot health communications campaign. Int J Environ Res Public Health. 2009;6(12):2980–2991. doi:10.3390/ijerph6122980