Stare dżinsy: 9 sposobów na ich ponownie użycie
Chociaż czasem dobrym rozwiązaniem na to jak zutylizować stare dżinsy jest oddanie ich komuś, kto mógłby dalej je nosić, to jednak istnieje wiele innych pomysłów na wykorzystanie materiału, z którego zostały wykonane i który zazwyczaj zachowuje trwałość przez wiele lat. Czy chciałabyś dowiedzieć się, jak możesz ponownie wykorzystać swoje stare dżinsy? Jeśli tak, to zapraszamy do przeczytania dalszej części artykułu! Jesteś gotowa na sprawdzenie swojej kreatywności i talentu do robótek ręcznych? Jeśli tak, to zaprezentowane przez nas pomysły są świetną opcją, aby jeszcze raz wykorzystać te wszystkie stare dżinsy zalegające Ci w szafie.
Jedyne, czego potrzebujesz to podstawy szycia i gotowość na eksperymentowanie z nożyczkami, igłą oraz nićmi.
1. Stare dżinsy zamienione w szorty
Jest to jeden z najprostszych i najbardziej klasycznych sposobów, w jaki możesz przerobić swoje stare dżinsy. Użyj tego pomysłu, jeśli dżinsy wciąż na Ciebie pasują, ale wyszły już z mody lub ich nogawki są w kiepskim stanie.
Jedyne, co musisz zrobić, to zaznaczyć miejsce, w którym chcesz obciąć spodnie. Następnie odetnij nożyczkami nogawki tak, aby uzyskać pożądaną długość. Możesz obszyć krawędzie albo zostawić je w postaci postrzępionej dla uzyskania bardziej buntowniczego efektu.
2. Dżinsowa minispódniczka
Oprócz zrobienia jakichś fajnych szortów, możesz również zdecydować się na ładną minispódniczkę, idealną na lato lub nieformalne wyjścia. Jest to jeden z tych rodzajów odzieży, który nigdy nie wychodzi z mody, szczególnie w upalne dni.
Aby zrobić minispódniczkę, musisz mieć stare dżinsy o nieco większym rozmiarze. Dzięki temu w łatwy sposób połączysz odpowiednie fragmenty tak, aby powstała efektowna spódniczka mini, szczególnie jeśli masz wąską talię.
3. Torba lub portfel
Stare dżinsy można wykorzystać na naprawdę wiele sposobów. Jednym z bardziej popularnych jest zrobienie z nich ładnej torby lub portfela. Należy po prostu użyć całej swojej kreatywności i dodać do materiału z dżinsów, elementy które lubisz najbardziej.
Na przykład możesz zrobić torbę używając materiału ze starych spodni i dodać do niej ozdoby wykonane z kamieni, guzików, kolorowych fragmentów innych tkanin, zamków błyskawicznych lub jakichkolwiek innych elementów, jakie tylko przyjdą Ci do głowy.
Sprawdź także: Stare tkaniny – wykorzystaj je kreatywnie!
4. Stare dżinsy jako fartuszek kuchenny
Stare dżinsy przerobione na fartuszek kuchenny to jeden z łatwiejszych i popularniejszych sposobów wykorzystania starych spodni. Dodatkowo może być bardzo przydatny, bo uchroni Twoje ubranie przez zabrudzeniem podczas gotowania.
Jedyną rzeczą, którą musisz zrobić jest znoszenie swoich starych dżinsów do końca, dzięki czemu materiał stanie się znacznie słabszy. Następnie możesz wyciąć z nich fartuszek tak, aby na Ciebie pasował. Jeśli jedna z części okaże się zbyt mała, żeby owinąć ją wokół Twojego ciała, możesz doszyć do niej odpowiedniej długości fragment.
Gdy już wytniesz odpowiedniej wielkości fartuch, możesz przyozdobić go kolorową lamówką z innego materiału oraz doszyć do niego niezbędne paski pozwalające na zawiązanie go na plecach.
Jak już wspomnieliśmy powyżej przy opisywaniu torby, możesz wykorzystać swoją kreatywność dodając inne ozdoby, takie jak guziki, kamyczki lub próbki lub kolorowe cekiny.
5. Zmień stare dżinsy w portmonetkę
Masz już dość walających się wszędzie monet? W takim razie możesz wykorzystać swoje stare dżinsy do zrobienia efektownej portmonetki na monety.
Całe zadanie polega na wycięciu oczekiwanego kształtu Twojej portmonetki z materiału spodni (może być ona kwadratowa, okrągła, owalna, w kształcie półksiężyca itp.). Następnie zszyj krawędzi i przyszyj zamek błyskawiczny, zatrzask lub guziki.
6. Terminarz
Może chcesz sprawić sobie bardzo oryginalną okładkę do swojego standardowego terminarza? W takim razie weź trochę materiału ze swoich starych spodni i owiń nim zewnętrzną część terminarza.
Wystarczy dokładnie wymierzyć materiał, przyciąć go i użyć niewielkiej ilości kleju do przymocowania materiału do okładki terminarza. Inną godną uwagi opcją jest przyszycie materiału, chociaż potrwa to znacznie dłużej i może okazać się dużo bardziej skomplikowane.
7. Futerał na telefon komórkowy
W sklepach z akcesoriami dla telefonów komórkowych możesz znaleźć niezliczone wręcz rodzaje i wzory futerałów chroniących Twój telefon przed zadrapaniami. Ale czemu nie pokusić się o zrobienie sobie futerału na własną rękę?
Jest to naprawdę proste zadanie, które można zrobić przy okazji wykonywania torby lub portmonetki – w końcu stare dżinsy zapewniają spory zapas materiału.
Przytnij materiał tak, aby jego rozmiar był o jeden lub dwa centymetry większy od rozmiaru telefonu. Następnie zszyj trzy krawędzie pozostawiając jedną stronę otwartą, tak żeby można było włożyć tam telefon. Możesz dodać do futerału różne elementy dekoracyjne, jak kolorowe cekiny, ozdoby z innych tkanin, guziki, itp.
8. Ubranko dla zwierzaka
Stare dżinsy przerobione na ubranko dla Twojego zwierzaka to doskonały pomysł na zyskanie sobie wdzięczności zwierzęcia. Będzie przydatne szczególnie w chłodniejsze dni – niezależnie od tego, czy jest to pies, czy kot.
Dlaczego więc nie spróbować samodzielnie uszyć mu takiego ubranka? Sprawdź swoją kreatywność wykorzystując zalegające Ci w szafie stare dżinsy. Uszyj swemu psu lub kotu kombinezon bazując na czymś, co już masz lub po prostu popuść wodze fantazji.
9. Poduszki
Jeśli chcesz odnowić swoje stare poduszki i nadać im wyjątkowy styl, po prostu weź swoje stare dżinsy, których już nie będziesz nosić i wykorzystaj ich materiał do uszycia pokrowców na poduszki – dzięki temu zyskają one nowy wygląd i bardzo szczególny styl.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Giler Choez, J. Y. (2015). Reciclaje de tela en la elaboración de bolsos su incidencia en el aprendizaje de las estudiantes del décimo año básica de Corte y Confección, del Centro de Formación Artesanal “Armando Coronel Dreshner” del Cantón El Empalme Provincia del Guayas (Bachelor’s thesis, Babahoyo: UTB, 2015).
- Chumbi Rivera, K. V. (2016). Guía de procesos para la fabricación de objetos textiles para generar fuentes de trabajo desde una conciencia social y medioambiental (Bachelor’s thesis, Universidad del Azuay).
- Soto Marín, C. (2015). Sostenibilidad y reciclaje: elaboración de ropa hogar usando muestras sobrantes y residuos de lavandería, procesos y acabados del Dením de las empresas textilera de Medellín (Bachelor’s thesis, Escuela Arquitectura y Diseño).