Spuchnięte nogi? Są na to sposoby!

Brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia mogą powodować dolegliwości układu krążenia, a co za tym idzie, być przyczyną puchnięcia nóg. Na szczęście istnieją napary ziołowe, które pomagają pozbyć się tej nieprzyjemnej dolegliwości.
Spuchnięte nogi? Są na to sposoby!

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Coraz częściej zauważasz, że Twoje nogi są ciężkie i obolałe? Powodów może być kilka, na przykład nadwaga, nieodpowiednie krążenie krwi i gromadzenie się wody w organizmie. Spuchnięte nogi mogą również sygnalizować problemy w pracy niektórych narządów wewnętrznych. Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg ziół i naparów, dzięki którym pozbędziesz się tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Spuchnięte nogi: co należy wiedzieć?

Masz wrażenie, że skurczyły Ci się skarpetki i buty albo Twoje łydki zaraz wybuchną? W takim razie masz obrzęk. Występuje najczęściej w nogach, kostkach i stopach. Dotyczy przede wszystkim starszych kobiet, ale coraz częściej pojawia się także u kobiet w średnim wieku.

Obrzęk wiąże się ze zwiększeniem przestrzeni wodnej śródnaczyniowej, której następstwem jest zwolnienie przepływu krwi. Powstaje także na skutek zaburzenia równowagi między czynnikami zatrzymującymi płyn w naczyniach oraz prowadzącymi do przedostania się go poza ich światło.

Inne możliwe symptomy:

  • zmęczenie
  • mrowienie
  • bóle

Obrzęki pojawiają się głównie u kobiet, ponieważ płeć żeńska bardziej narażona jest na stałe zmiany hormonalne. Przez całe życie kobiece ciało dostosowuje się do ciągłych przemian. Bardzo duży wpływ ma również styl życia, nawyki żywieniowe oraz uwarunkowania genetyczne.

Dlaczego masz spuchnięte nogi?

Nosisz nieodpowiednie obuwie

Chociaż obcasy wyglądają pięknie, ich noszenie niesie za sobą wiele konsekwencji. To samo ze zbyt obcisłymi butami, które czasami nosisz przez wiele godzin, gdy jesteś poza domem.

Jesteś cały dzień na nogach

Jeżeli pracujesz w sklepie, recepcji lub miejscu, w którym musisz stać lub chodzić przez dłuższy czas, również możesz nabawić się spuchniętych nóg i stóp.

Spuchnięte stopy wynikiem złego stylu życia

Prowadzisz siedzący tryb życia

Pracujesz w biurze, przez wiele godzin podróżujesz samolotem, a po pracy nie uprawiasz żadnego sportu? Brak ruchu powoduje gromadzenie się płynu w strefie kostek. Ponadto, wywołuje problemy z układem krążenia i obrzęki kończyn.

Masz nadwagę

Otyłość ma wiele wspólnego z zatrzymywaniem wody w organizmie, co z kolei powoduje obrzęki stóp i kostek.

Jesteś przed okresem

U niektórych kobiet to całkowicie normalne, że w trakcie okresu lub kilka dni przed czują się bardziej nabrzmiałe.

cykl miesiączkowy może powodować obrzęki

Spożywasz za dużo soli

Spożywasz posiłki z dużą zawartością soli? W takim razie w niektórych częściach Twojego ciała mogą gromadzić się płyny.

Bierzesz pigułki antykoncepcyjne

Wiele kobiet korzystających z tabletek antykoncepcyjnych także narzeka na spuchnięte nogi, jednakże obrzęk nie zawsze znika od razu po ich odstawieniu.

Jesteś w ciąży

W czasie ciąży w organizmie matki dochodzi do wielkich zmian. Pod wpływem wzrostu ciężaru ciała mogą puchnąć kończyny.

Zmagasz się ze zmianami hormonalnymi

Przechodzisz właśnie przez menopauzę, która prowadzi do wielu zaburzeń hormonalnych? W takim razie spuchnięte nogi w Twoim przypadku to wynik zmian zachodzących w Twoim organizmie.

Możesz być chora

Obrzęki są często wynikiem dolegliwości sercowych, problemów układu krążenianiewydolności nerek, żylaków lub artretyzmu, czyli dny moczanowej.

Prowadzisz niezrównoważoną dietę

Nie tylko nadmiar soli powoduje obrzęki, lecz także niedobór niektórych składników odżywczych oraz niewystarczająca ilość wypijanej wody.

Sposoby na spuchnięte nogi

ból nogi

Koniecznie zastosuj się do poniższych wskazówek, aby zapobiec pojawianiu się obrzęków.

  • Od czasu do czasu unoś nogi. Staraj się to robić w każdej wolnej chwili.
  • Podczas długiej podróży zmieniaj pozycje. Wstawaj, aby pójść do łazienki lub sklepu.
  • Ćwicz przynajmniej 2 – 3 razy dziennie.
  • Ogranicz spożycie soli. Jako zamiennik wybieraj sól morską oraz używaj octu lub cytryny.
  • Noś wygodne obuwie, aby nie blokować przepływu krwi. Jeżeli musisz założyć obcasy, nie spędzaj w nich całego dnia.
  • Zakładaj specjalne skarpetki, aby poprawić krążenie krwi.
  • Zmień metodę antykoncepcyjną.
  • Staraj się zdrowo odżywiać. Pamiętaj, aby częściej jeść warzywa i owoce. Koniecznie pij 2 – 3 litry wody dziennie.
  • Nie zakładaj zbyt obcisłych ubrań. Unikaj przede wszystkim jeansów.
  • Podczas ciąży staraj się za bardzo nie przytyć i uważaj na to co jesz.

Zioła i napary na spuchnięte nogi

Wiesz już jak zapobiegać, więc teraz powiemy Ci, jak możesz je leczyć za pomocą naturalnych sposobów.

Skrzyp polny

Skrzyp polny jako środek na spuchnięte nogi

Skrzyp polny to jeden z najlepszych diuretyków, ponieważ pomaga pozbyć się nadmiaru płynów i łagodzi uczucie obrzęku. Poprawia też krążenie krwi i pobudza działanie nerek. Spożywaj go w formie naparu.

Składniki

  • 1 łyżka stołowa liści skrzypu polnego (15 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przygotowania

Liście i wodę gotuj przez kilka minut. Następnie zdejmij z ognia i przykryj. Po 10 minutach odcedź. Potem dodaj miodu lub stewi. Możesz pić maksymalnie 3 szklanki naparu dziennie.

Mniszek lekarski

To roślina o działaniu oczyszczającym. Mniszek lekarski oczyszcza krew i poprawia jej krążenie, dlatego jest dobrym lekarstwem na spuchnięte nogi. Przygotuj i spożywaj go w taki sam sposób jak skrzyp polny.

Zielona herbata

Zielona herbata znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości odchudzających i detoksykujących. Możesz kupić ją w torebkach lub w formie naturalnej dostępnej w sklepach zielarskich. Pij jedną filiżankę tuż po wstaniu z łóżka, drugą po obiedzie, a trzecią przed pójściem spać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Klingelhoefer, L., Bhattacharya, K., & Reichmann, H. (2016). Restless legs syndrome. Clinical Medicine, Journal of the Royal College of Physicians of London. https://doi.org/10.7861/clinmedicine.16-4-379
  • Allen, R. P., Picchietti, D., Hening, W. A., Trenkwalder, C., Walters, A. S., Montplaisi, J., … Zucconi, M. (2003). Restless legs syndrome: Diagnostic criteria, special considerations, and epidemiology. A report from the restless legs syndrome diagnosis and epidemiology workshop at the National Institutes of Health. Sleep Medicine. https://doi.org/10.1016/S1389-9457(03)00010-8
  • Comella, C. L. (2014). Treatment of Restless Legs Syndrome. Neurotherapeutics. https://doi.org/10.1007/s13311-013-0247-9

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.