Opuchnięte kostki? Jak ich uniknąć?

Napełnij miskę zimną wodą tak, aby sięgała powyżej kostek. Następnie umieść w niej nogi na kilka minut, a od razu poczujesz jak opuchnięte kostki wracają do normalnego stanu.
Opuchnięte kostki? Jak ich uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 19 października, 2021

Opuchnięte kostki można skutecznie leczyć i z powodzeniem zapobiegać obrzękom. Przyczyn problemu może być naprawdę wiele. Generalnie jednak obrzęki w tej części ciała przytrafiają się między innymi z powodu słabej cyrkulacji krwi, zatrzymania płynów w organizmie, nieprawidłowej pozycji lub ciąży.

Co zrobić, aby opuchnięte kostki już więcej Ci nie dokuczały? Dowiesz się tego z dalszej części artykułu!

Opuchnięte kostki – gdzie leży źródło problemu?

Gdy po stresującym dniu wracasz do domu i siadasz na kanapie, czujesz, że stan Twoich kostek jest zdecydowanie inny niż rano, gdy wychodziłeś do pracy.

Jeżeli przesiedziałeś wiele godzin przed komputerem lub masz za sobą podróż i unieruchomiłeś nogi na dłuższy czas, najprawdopodobniej masz już odpowiedź. Na skutek braku ruchu w tych partiach ciała, takich jak marsz lub bieg, mięśnie i ścięgna stają się sztywne i obolałe.

Opuchnięte kostki i stopy

Na problem ten najczęściej uskarżają się osoby z nadwagą i w podeszłym wieku. Spowodowane jest to tym, że serce nie jest na tyle silne, aby pompować dostateczną ilość krwi, która dotlenia tkanki.

Skutkiem nieprawidłowej cyrkulacji krwi jest podwyższone ciśnienie i zatrzymanie krwi właśnie w naczyniach krwionośnych w okolicach kostek. Aby moc pomieścić tę nadmierną ilość krwi, żyły rozciągają się, a zastawki nie domykają, dając efekt obrzęku.

Co jeszcze ma wpływ na pojawienie się opuchlizny kostek?

  • Palenie papierosów
  • Wysoki poziom cholesterolu
  • Nadwaga
  • Cukrzyca
  • Nadciśnienie
  • Problemy z nerkami
  • Ciąża
  • Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych
  • Niektóre leki

Powyższe czynniki stanowią najpopularniejsze przyczyny obrzęku. Istnieje jeszcze kilka innych powodów, wywołujących opuchnięte kostki. Oto one:

  • Nieprawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych, takich jak nerki czy jelita
  • Dieta o wysokiej zawartości tłuszczu
  • Osłabione żyły, które zaburzają prawidłowe krążenie krwi po organizmie
  • Depresja i inne powiązane z nią stany emocjonalne
  • Niedożywienie
  • Niedrożność w węzłach chłonnych

Opuchnięte kostki – jak zwalczyć problem i zapobiec mu w przyszłości?

Poruszaj nogami raz na godzinę

Jeżeli praca wymaga od Ciebie całodniowego siedzenia przy biurku, to co godzinę lub dwie wstań i przespaceruj się po biurze. W ten sposób uaktywnisz i usprawnisz przepływ krwi w nogach.

Jeżeli dużo podróżujesz i przez długi czas pozostajesz w niewygodnej pozycji, rób to samo. Idź do łazienki, postój chwilę i rozciągnij nogi. Spacerować powinieneś nie tylko w pracy lub w czasie podróży, ale i w chwilach wolnych. Usprawnia to krążenie i zapobiega powstawaniu zakrzepów.

Utrzymaj odpowiednią wagę

Jeżeli masz kilka zbędnych kilogramów to nic strasznego do momentu, aż nie odbija się to niekorzystnie na Twoim zdrowiu. Opuchnięte kostki mogą być objawem poważnych problemów zdrowotnych.

Pamiętajmy, że otyłość zmienia funkcjonowanie serca i innych organów wewnętrznych. Na skutek stresu wywołanego przez zatrzymanie płynów w dolnej partii ciała dochodzi do obrzęków i opuchnięć kostek. Dlatego kontroluj swoją wagę, a gdy zachodzi potrzeba, stosuj diety.

Opuchlizna na kostce

Ogranicz spożycie soli

Duża zawartość soli w pokarmach powoduje zatrzymywanie płynów w organizmie, a co za tym idzie opuchniecie tkanek stóp i nóg.

Również produkty przetworzone i gotowe półprodukty zawierają jej znaczne ilości. Najlepiej używać soli morskiej lub tej z niewielkim dodatkiem sodu. W wielu przypadkach już po krótkim czasie od momentu odstawienie soli opuchnięte kostki przestają być problemem.

Przeczytaj także artykuł: Sól – 8 przypraw, które ją zastąpią

Zmień leki

Jednym ze skutków ubocznych zażywania niektórych medykamentów są właśnie opuchnięte kostki i nogi. Skonsultuj się z lekarzem i jeżeli jest to możliwe, pod jego nadzorem wprowadź nowe leki, które nie będą prowokować takiego efektu.

W wypadku leków sprzedawanych bez recepty przeczytaj uważnie ulotkę i zwróć uwagę na uboczne działanie danego preparatu.

Ćwicz

Ruch i aktywność fizyczna poprawiają krążenie i zapewniają pomyślne dotarcie krwi do serca. A zatem zapobiegają nie tylko obrzękom, ale poprawiają funkcjonowanie całego organizmu!

Możesz jeździć na rowerze, spacerować lub biegać każdego dnia albo przynajmniej 3 razy w tygodniu. Początkowo może to trwać 20 minut dziennie.

Wieczorem unoś nogi do góry

Po ciężkim dniu pracy, przy oglądaniu telewizji umieść nogi na kilku poduszkach. Możesz również oprzeć je o ścianę lub meble i utrzymać w tej pozycji przez kilka minut.

Dzięki temu pomożemy krwi, spłynąć do serca i uwolnić dolne partie ciała od obrzęku. Przy wykonywaniu tego banalnie prostego ćwiczenia na pewno odczujesz łaskotanie. Jednak jeśli pojawia się ból, opuść nogi i za kilka minut spróbuj ponownie.

Zmęczone i opuchnięte kostki

Pij dużo wody

Pijąc dużo wody, unikniesz retencji płynów w organizmie. W zimie zalecana ilość to 2 litry wody dziennie. Natomiast w lecie, niektórzy lekarze zalecają nawet 3 litry.

To, ile płynów powinniśmy przyjmować, zależy też od naszego wieku i aktywności fizycznej. Dlatego skonsultuj się ze specjalistą, aby dowiedzieć się, jaka dawka jest odpowiednia dla Ciebie.

Noś wygodne buty

Nie powinny być za małe ani za ciasne. Jeżeli mają sznurówki, nie zawiązuj ich zbyt mocno, a gdy masz możliwość przebywania boso, wykorzystaj to i uwolnij stopy z obuwia. Choćby miało to trwać tylko krótką chwilę.

Mocz nogi w zimniej wodzie

Napełnij miskę zimną wodą tak, aby sięgała powyżej kostek. Następnie umieść w niej nogi na kilka minut, a od razu poczujesz jak opuchnięte kostki wracają do normalnego stanu.

Używaj pończoch ortopedycznych

Pończochy ortopedyczne są szczególnie zalecane przy przewlekłych stanach zapalnych kostek.

To przepisywany na receptę rodzaj buta, który uciska i wywiera odpowiednie ciśnienie na stopę, kostkę, a także łydkę. Dzięki temu usprawnia krążenie krwi oraz zapobiega retencji płynów w tkankach.

Pij preparaty o właściwościach moczopędnych

Napary z ziół pozwalają nie tylko wyeliminować toksyny z moczu, ale także znakomicie usuwają obrzęk. Najbardziej popularne zioła na tę dolegliwość to skrzyp, mniszek lekarski, pokrzywa zwyczajna, a także wszystkim znane winogrona. Innym wyjściem może być dieta oczyszczająca.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.