Zatrzymywanie wody w organizmie – to Twój problem?

Listopad 23, 2018
Zatrzymywanie wody w organizmie najczęściej zdarza się u osób otyłych, osób prowadzących siedzący tryb życia i osób stosujących ubogą dietę.

Zatrzymywanie wody jest powszechnym problemem u kobiet. Stan ten rozwija się, gdy organizm zaczyna zatrzymywać więcej wody niż powinien. Jego objawy pojawiają się zwykle przy innych dolegliwościach, takich jak problemy z nerkami, sercem lub wątrobą.

Czasami zatrzymywanie wody może być spowodowane otyłością, siedzącym trybem życia, cyklami menstruacyjnymi i dietą o wysokiej zawartości soli. Może również wystąpić podczas menopauzy i ciąży.

Objawy mogą być łagodniejsze lub cięższe, w zależności od ilości wody zatrzymanej przez organizm. Jeśli czujesz się wzdęty, masz trudności z odchudzaniem lub przybierasz na wadze, to najprawdopodobniej cierpisz na to schorzenie.

Jeśli podejrzewasz, że masz problem z zatrzymywaniem wody w organizmie, poniższe wskazówki mogą pomóc w wykryciu i zapobieganiu tej sytuacji.

Zatrzymywanie wody w organizmie – objawy

Objawy mogą się od siebie różnić w zależności od lokalizacji i ilości zatrzymanej wody. Do najczęstszych należą jednak:

Obrzęk

  1. Spójrz na swoje stopy i nogi. Są to pierwsze miejsca, w których można zauważyć problem zatrzymywania się wody. Niezwykle ciężkie, spuchnięte i zmęczone nogi są wyraźnym znakiem ostrzegawczym.
  2. Opuchnięte kostki to kolejna oznaka zatrzymywania wody. Twoje kostki są bardzo wrażliwe na tę dolegliwość. Dlatego zdarza się, że puchną i możesz poczuć, że Twoje buty są nieco za ciasne.
  3. Powinieneś również zwrócić uwagę na swoje ręce i nadgarstki. Jeśli masz problem z założeniem pierścionka, bransoletki lub zegarka, jest to prawdopodobnie spowodowane faktem, że Twoje ciało zatrzymuje zbyt duże ilości wody.
  4. Opuchnięta twarz może być kolejnym objawem. Jeśli zwykle jesteś dość szczupły z natury, ale zauważysz, że Twoje policzki stały się nieco większe, może to być znak, że coś jest nie tak.
  5. Brzuch jest jednym z najbardziej dotkniętych obszarów, jeśli cierpisz na zatrzymywanie wody. Obrzęk jest naprawdę zauważalny. Wyglądasz grubiej, a w ciągu dnia Twój brzuch się jeszcze bardziej powiększa.
zatrzymywanie wody - obrzęki

Ból stawów

Obserwuj, czy nie pojawia się u Ciebie obrzęk stawów i innych obszarów, wspomnianych powyżej. Sprawdź, czy nie odczuwasz bólu w tych miejscach oraz w stawach.

Jeśli męczy Cię ciągły ból, który czujesz również podczas stania lub siedzenia przez dłuższy czas, jest to oznaka zatrzymywania wody w organizmie.

Wgłębienia w skórze

Ten objaw oznacza, że po naciśnięciu na skórę możesz zauważyć, że w miejscu nacisku pozostał ślad. Dobrym przykładem są ślady, które zostają po noszeniu skarpet lub pończoch.

Jeśli ta część garderoby zazwyczaj idealnie pasuje, a ostatnio zauważyłeś widoczne ślady po ich zdjęciu, najprawdopodobniej Twoje nogi lub kostki są opuchnięte.

zatrzymywanie wody

Co więcej, jeśli naciśniesz palcem na spuchnięty obszar i utworzy się na nim wgłębienie, które utrzyma się przez jakiś czas, może to być spowodowane retencją wody. Nazywa się to obrzękiem wżerowym.

Zobacz również: Ziołowe herbaty na zapalenie pęcherza

Waga

Jeśli Twój organizm zatrzymuje dużo wody, możesz przybrać na wadze. Jeśli ćwiczysz i w ostatnim czasie nie jadłeś produktów innych niż zwykle, a przytyłeś, powodem może być zatrzymywanie wody w organizmie.

Waż się codziennie, szczególnie w godzinach porannych i popołudniowych. Śledź wszelkie zmiany w wadze i Twoim wyglądzie.

zatrzymywanie wody w organizmie

Zapobieganie zatrzymywaniu wody

  • Stosuj dietę o niskiej zawartości sodu. Słone i nadmiernie przyprawione potrawy zwiększają prawdopodobieństwo zatrzymywania wody w organizmie.
  • Nie jedz niezdrowego jedzenia. Niezdrowe produkty zawierają dużo soli i substancji chemicznych.
  • Unikaj siedzącego trybu życia i zacznij ćwiczyć. Aktywność fizyczna pozwala organizmowi wyeliminować toksyny. Jeśli się ich nie pozbędziesz, mogą one sprawić, że Twój problem z zatrzymywaniem wody będzie jeszcze większy.
  • Jeśli masz tendencję do stresowania się lub żyjesz pod dużą presją, zalecamy zmniejszenie ilości pracy. Te dwa czynniki sprawiają, że zatrzymywanie wody w organizmie jest o wiele bardziej uciążliwe.
  • Jeśli pracujesz w biurze, siedząc przy biurku, to co 30 minut powinieneś od niego wstać. Pomaga to na zatrzymywanie wody w nogach, stopach i kostkach.

Jeśli uważasz, że cierpisz na tę dolegliwość, najlepiej jest udać się do lekarza i powiedzieć mu o swoich objawach.