Zatrzymywanie wody w organizmie – to Twój problem?

Zatrzymywanie wody w organizmie najczęściej zdarza się u osób otyłych, osób prowadzących siedzący tryb życia i osób stosujących ubogą dietę.
Zatrzymywanie wody w organizmie – to Twój problem?
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Zatrzymywanie wody jest powszechnym problemem u kobiet. Stan ten rozwija się, gdy organizm zaczyna zatrzymywać więcej wody niż powinien. Jego objawy pojawiają się zwykle przy innych dolegliwościach, takich jak problemy z nerkami, sercem lub wątrobą.

Czasami zatrzymywanie wody może być spowodowane otyłością, siedzącym trybem życia, cyklami menstruacyjnymi i dietą o wysokiej zawartości soli. Może również wystąpić podczas menopauzy i ciąży.

Objawy mogą być łagodniejsze lub cięższe, w zależności od ilości wody zatrzymanej przez organizm. Jeśli czujesz się wzdęty, masz trudności z odchudzaniem lub przybierasz na wadze, to najprawdopodobniej cierpisz na to schorzenie.

Jeśli podejrzewasz, że masz problem z zatrzymywaniem wody w organizmie, poniższe wskazówki mogą pomóc w wykryciu i zapobieganiu tej sytuacji.

Zatrzymywanie wody w organizmie – objawy

Objawy mogą się od siebie różnić w zależności od lokalizacji i ilości zatrzymanej wody. Do najczęstszych należą jednak:

Obrzęk

  1. Spójrz na swoje stopy i nogi. Są to pierwsze miejsca, w których można zauważyć problem zatrzymywania się wody. Niezwykle ciężkie, spuchnięte i zmęczone nogi są wyraźnym znakiem ostrzegawczym.
  2. Opuchnięte kostki to kolejna oznaka zatrzymywania wody. Twoje kostki są bardzo wrażliwe na tę dolegliwość. Dlatego zdarza się, że puchną i możesz poczuć, że Twoje buty są nieco za ciasne.
  3. Powinieneś również zwrócić uwagę na swoje ręce i nadgarstki. Jeśli masz problem z założeniem pierścionka, bransoletki lub zegarka, jest to prawdopodobnie spowodowane faktem, że Twoje ciało zatrzymuje zbyt duże ilości wody.
  4. Opuchnięta twarz może być kolejnym objawem. Jeśli zwykle jesteś dość szczupły z natury, ale zauważysz, że Twoje policzki stały się nieco większe, może to być znak, że coś jest nie tak.
  5. Brzuch jest jednym z najbardziej dotkniętych obszarów, jeśli cierpisz na zatrzymywanie wody. Obrzęk jest naprawdę zauważalny. Wyglądasz grubiej, a w ciągu dnia Twój brzuch się jeszcze bardziej powiększa.
zatrzymywanie wody - obrzęki

Ból stawów

Obserwuj, czy nie pojawia się u Ciebie obrzęk stawów i innych obszarów, wspomnianych powyżej. Sprawdź, czy nie odczuwasz bólu w tych miejscach oraz w stawach.

Jeśli męczy Cię ciągły ból, który czujesz również podczas stania lub siedzenia przez dłuższy czas, jest to oznaka zatrzymywania wody w organizmie.

Wgłębienia w skórze

Ten objaw oznacza, że po naciśnięciu na skórę możesz zauważyć, że w miejscu nacisku pozostał ślad. Dobrym przykładem są ślady, które zostają po noszeniu skarpet lub pończoch.

Jeśli ta część garderoby zazwyczaj idealnie pasuje, a ostatnio zauważyłeś widoczne ślady po ich zdjęciu, najprawdopodobniej Twoje nogi lub kostki są opuchnięte.

zatrzymywanie wody

Co więcej, jeśli naciśniesz palcem na spuchnięty obszar i utworzy się na nim wgłębienie, które utrzyma się przez jakiś czas, może to być spowodowane retencją wody. Nazywa się to obrzękiem wżerowym.

Waga

Jeśli Twój organizm zatrzymuje dużo wody, możesz przybrać na wadze. Jeśli ćwiczysz i w ostatnim czasie nie jadłeś produktów innych niż zwykle, a przytyłeś, powodem może być zatrzymywanie wody w organizmie.

Waż się codziennie, szczególnie w godzinach porannych i popołudniowych. Śledź wszelkie zmiany w wadze i Twoim wyglądzie.

zatrzymywanie wody w organizmie

Zapobieganie zatrzymywaniu wody

  • Stosuj dietę o niskiej zawartości sodu. Słone i nadmiernie przyprawione potrawy zwiększają prawdopodobieństwo zatrzymywania wody w organizmie.
  • Nie jedz niezdrowego jedzenia. Niezdrowe produkty zawierają dużo soli i substancji chemicznych.
  • Unikaj siedzącego trybu życia i zacznij ćwiczyć. Aktywność fizyczna pozwala organizmowi wyeliminować toksyny. Jeśli się ich nie pozbędziesz, mogą one sprawić, że Twój problem z zatrzymywaniem wody będzie jeszcze większy.
  • Jeśli masz tendencję do stresowania się lub żyjesz pod dużą presją, zalecamy zmniejszenie ilości pracy. Te dwa czynniki sprawiają, że zatrzymywanie wody w organizmie jest o wiele bardziej uciążliwe.
  • Jeśli pracujesz w biurze, siedząc przy biurku, to co 30 minut powinieneś od niego wstać. Pomaga to na zatrzymywanie wody w nogach, stopach i kostkach.

Jeśli uważasz, że cierpisz na tę dolegliwość, najlepiej jest udać się do lekarza i powiedzieć mu o swoich objawach.

To może Cię zainteresować ...
Negatywne myślenie- jak z nim skończyć?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Negatywne myślenie- jak z nim skończyć?

Czy często łapiesz się na tym, że negatywne myślenie wpędza Cię w spiralę smutku? Popracuj nad sobą i swoim otoczeniem, aby zapobiec czarnym myślom...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alvarado Rivera, E. y Romero López, S. (2019). Uso de la planta cola de caballo (equisetum arvense) en el alivio de signos y síntomas de edema en personas de 30 a 50 años con afecciones renales crónicas. Cerro de Pasco, Perú: Universidad Nacional Daniel Alcides Carrión.
  • Baffet, H., Robin, G., & Letombe, B. (2015). Menopausia. EMC – Ginecología-Obstetricia. https://doi.org/10.1016/S1283-081X(15)72832-8
  • Flores-Villegas B, Flores- Lazcano I, Lazcano-Mendoza ML (2014). Edema. Enfoque clínico. Med Int Mex. 30(1): 51-55.
  • Pavón De Paz, I., Alameda Hernando, C., & Olivar Roldán, J. (2006). Obesidad y menopausia. Nutricion Hospitalaria.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.