Spirulina i jej niesamowite właściwości dla zdrowia

Czy słyszałeś kiedykolwiek o czymś takim, jak spirulina? Ten niesamowity produkt będący suplementem diety na bazie alg morskich jest w stanie zapewnić mnóstwo korzyści dla zdrowia, odnowy biologicznej i urody.
Spirulina i jej niesamowite właściwości dla zdrowia

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Czy słyszałeś kiedykolwiek o czymś takim, jak spirulina? Używano jej już w czasach starożytnych Majów i Azteków. Ludy te ceniły ją przede wszystkim z uwagi na jej pożywność, ale potrafili docenić także ze względu na jej właściwości zdrowotne.

Obecnie spirulina jest jednym z najcenniejszych suplementów diety na bazie wyłącznie naturalnych składników, dostępnych powszechnie na rynku.

W niniejszym artykule przedstawimy Ci sporo informacji na temat spiruliny, niezwykle silnego i cenionego starożytnego środka pozwalającego znacząco poprawić stan zdrowia.

Spirulina – czym jest, skąd pochodzi i co oferuje?

Hiszpański konkwistador Hernán Cortés w swoich kronikach na temat podboju Meksyku wspomina pewną roślinę, która unosiła się na powierzchni jeziora Texcoco i była regularnie zbierana przez Azteków.

Indianie suszyli ją w promieniach słońca, a następnie piekli na płaskich kamieniach i zjadali. W języku tubylców nosiła nazwę “tecuitlat”, co oznacza dosłownie “produkt z kamienia”. Gatunek tej rośliny egzystował wyłącznie w wodzie o wysokiej zawartości minerałów i odpowiedniej temperaturze.

spirulina w proszku

Chodzi oczywiście o spirulinę. Co ciekawe, wykorzystanie jej jako produktu spożywczego było również częścią innych kultur, znana była między innymi wśród ludzi z plemienia Kanenmbu w regionie Jeziora Chad.

W Europie spirulina występuje także w warunkach naturalnych. W Hiszpanii znaleźć ją można na przykład w parku narodowym Parque Nacional de Doñana w rejonie Huelvy, a dokładniej na powierzchni jeziora Santa Olalla.

Spirulina nie pochodzi jednak z Półwyspu Iberyjskiego, została przywieziona tam przez flamandzkich osadników podczas migracji z terenu północnej Afryki.

W ostatniej połowie XX wieku spirulinę zaczęto powszechnie wykorzystywać do zastosowań komercyjnych. Jej początek sięga roku 1962.

To właśnie wtedy rozpoczęto jej uprawę w suchych regionach, gdzie zasolenie wody gruntowej oraz znajdującej się w jeziorach nie nadawało się do zastosowania w tradycyjnym rolnictwie, ale stanowiło wymarzone siedlisko dla spiruliny i wielu innych wymagających roślin.

algi czyli spirulina

Choć początkowo spirulinę traktowano jak glon, to jednak naukowcy szybko stwierdzili, że jest ona organizmem typowo prokariotycznym.

Komórki tego organizmu zawierają charakterystyczny obszar środkowy zwany nukleoidem (w którym znajduje się kwas nukleinowy oraz materiał genetyczny) i otoczka (zawierająca chlorofil, cytoplazmę, rybosomy itp). Natomiast spirulina w swych komórkach nie zawiera żadnych organelli, zatem zalicza się do alg.

Dzisiaj spożywa się ją w formie kapsułek lub proszku. Można znaleźć ją wszędzie tam, gdzie sprzedaje się suplementy diety oraz w sklepach z naturalną żywnością.

Przeczytaj także: Spirulina – jak i kiedy spożywać, by była skuteczna?

Spirulina – jej właściwości oraz wartości odżywcze

Te cyjanobakterie o kształcie spirali (stąd też wzięła się nazwa “spirulina”) charakteryzują się niebieskozielonym kolorem dzięki zawartości fikocyjaniny i chlorofilu.

Spirulina jest niesamowitym suplementem diety, który zapewnia przede wszystkim spore ilości białka dla organizmu. Co więcej, białko to jest znacznie łatwiej przyswajalne niż w przypadku olbrzymiej większości innych produktów. Spirulina to aż w 57% samo białko.

Spirulina jest również źródłem licznych węglowodanów, tłuszczów, kwasów nukleinowych, witaminy A oraz B12. Zawiera także sporo cennych minerałów w dużych ilościach, jak wapń, żelazo, magnez i fosfor.

Doskonały środek zarówno dla zdrowia, jak i urody

Spożywanie spiruliny ma ogromny wpływ zarówno na stan zdrowia, jak i wygląd zewnętrzny. Zacznijmy od tego, że jest to cenny suplement diety, który spowalnia procesy starzenia się komórek.

Ponadto, zawiera także liczne przeciwutleniacze, takie jak beta-karoten. Zawartość tego konkretnego składnika oznacza, że spirulina sprawdza się doskonale jako środek do poprawy ostrości wzroku i ogólnej kondycji oczu.

Roślina ta zawiera także spore ilości żelaza. Z tego powodu jest świetnym produktem dla osób zmagających się z anemią i niedokrwistością, zmęczeniem i niedoborami minerałów. Zawodowi sportowcy zażywają ją w celu uzyskania lepszych wyników na zawodach i w trakcie treningów.

spirulina - różne kolory

Spirulina pomaga w najzdrowszy możliwy sposób odzyskać energię i kondycję fizyczną dzięki wyłącznie naturalnym składnikom.

W jej składzie znajduje się stosunkowo mało tłuszczów nasyconych i niezbędnych kwasów tłuszczowych, dlatego jest idealnym produktem spożywczym dla osób chcących schudnąć lub lepiej się odżywiać bez naruszania równowagi minerałów i substancji odżywczych w swoich organizmach.

Jakby tego było mało, warto wiedzieć, że spirulina nie ma praktycznie wcale kalorii, a nawet zawiera jeden z aminokwasów, który pomaga tłumić apetyt.

Spirulina i jej liczne korzyści dla zdrowia

Chociaż spirulina ma wiele właściwości, najbardziej znana jest z uwagi na swoją zdolność do ochrony i regeneracji zarówno wątroby, jak i płuc. Ponadto, pomaga na wiele innych schorzeń, pozwalając między innymi na:

  • skuteczne wyeliminowanie toksyn z organizmu,
  • wzmocnienie układu odpornościowego,
  • zregenerowanie flory jelitowej (świetnie spisuje się w tym przypadku, ponieważ pomaga w naturalnym tworzeniu stolca).

Roślina ta stymuluje także wytwarzanie neuroprzekaźnika o nazwie acetylocholina, która utrzymuje równowagę funkcjonowania neuronów i poprawia stan centralnego układu nerwowego.

Dzięki wysokiej zawartości witamin pomaga lepiej funkcjonować komórkom mózgowym (stanowi zatem idealne rozwiązanie przed czekającym trudnym egzaminem).

tabletki i proszek

Ponadto, ten niezwykle cenny organizm wodny wykazuje bardzo korzystne działanie dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Obniża poziom “złego” cholesterolu i trójglicerydów oraz ciśnienie krwi.

Oczywiście roślina ta ma także wiele innych zalet uzupełniających wymienione powyżej cechy. Do niektórych z nich należą między innymi:

  • zapobieganie osteoporozie podczas menopauzy,
  • pomoc w redukowaniu przyczyn oraz skutków bezsenności,
  • eliminowanie objawów związanych z reumatoidalnym zapaleniem stawów,
  • leczenie nieprzyjemnej dolegliwości w postaci brzęczenia lub szumu w uszach,
  • poprawianie oddechu,
  • dezynfekowanie i przyśpieszanie gojenia się wrzodów, aft lub innych uszkodzeń błony wyściełającej jamę ustną.

Spirulina i jej liczne korzyści dla urody

Roślina ma dużo do zaoferowania dla zdrowia, jednakże ma również niezwykle korzystny wpływ na urodę i ogólnie wygląd zewnętrzny.

Spirulina zapewnia dużą ilość cennych minerałów, witamin i aminokwasów pomagających zapewnić prawidłowy przyrost włosów i ich wzmocnienie, gwarantując połysk i doskonałą prezencję.

Jest to więc świetny produkt dla osób zmagających się z problemem wypadania włosów i innymi niedogodnościami tego typu.

Co więcej, dzięki opisanym powyżej właściwościom ma także zbawienny wpływ na delikatne paznokcie. Sprawia, że nie będą one już tak kruche i podatne na rozwarstwianie się. Ponadto, pozwala uzyskać efekt odmłodzenia skóry dzięki chlorofilowi, kwasom linolowym i witaminie E.

Jak należy spożywać spirulinę?

Ten suplement diety można znaleźć pod różnymi postaciami. Do najpopularniejszych z nich należą kapsułki i tabletki, spirulina w płynie, a także w postaci sproszkowanej. Zalecana dzienna dawka spiruliny dla dorosłych wynosi od 3 do 5 gramów.

Przeciwwskazania i efekty uboczne

Oczywiście jak każdy produkt o podobnych właściwościach, także i spirulina ma pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Osoby z infekcją dróg moczowych lub hiperurykemią, jak również kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny unikać jej spożywania.

Może ona także w rzadkich wypadkach powodować biegunkę, wymioty, alergiczne reakcje skórne i bóle głowy. Jeśli zauważysz u siebie takie skutki uboczne, przestań ją spożywać i skontaktuj się z lekarzem w celu ustalenia przyczyn tych dolegliwości. Spirulina ich nie wywołuje sama w sobie, a jedynie wzmacnia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ashraf Mahdy Sharoba. (2015). Valor nutritivo de la espirulina y su uso en la preparación de algunas fórmulas complementarias para alimentos infantiles. Diario de Procesos Agroalimentarios y Tetecnologías 2014, 20 (4), 40(6), 330–350.
    https://doi.org/10.1159/000088889

  • Antiinflammatory and antihyperalgesic activity of C-phycocyanin (2009). Shih CM, Cheng SN, Wong CS, Kuo YL, Chou TC.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19299804
  • Role of Spirulina in the Control of Glycemia and Lipidemia in Type 2 Diabetes Mellitus (2001). Parikh P, Mani U, Iyer U.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12639401
  • The hypolipidaemic effects of Spirulina (Arthrospira platensis) supplementation in a Cretan population: a prospective study (2014). Mazokopakis EE, Starakis IK, Papadomanolaki MG, Mavroeidi NG, Ganotakis ES.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23754631
  • Torres-Duran, P. V., Ferreira-Hermosillo, A., & Juarez-Oropeza, M. A. (2007). Antihyperlipemic and antihypertensive effects of Spirulina maxima in an open sample of Mexican population: a preliminary report. Lipids in health and disease, 6, 33. doi:10.1186/1476-511X-6-33
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2211748/
  • Selmi, C., Leung, P. S., Fischer, L., German, B., Yang, C. Y., Kenny, T. P., Cysewski, G. R., … Gershwin, M. E. (2011). The effects of Spirulina on anemia and immune function in senior citizens. Cellular & molecular immunology, 8(3), 248-54.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4012879/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.