Śniadanie - Co należy, a czego nie wolno jeść na czczo?
Śniadanie to pierwszy posiłek dnia, warto więc wiedzieć, jakie produkty zjedzone na pusty żołądek przyniosą nam najwięcej korzyści i dostarczą odpowiednią dawkę energii.
Istnieje także pewna grupa produktów, które jedzone na czczo mogą przynieść nam więcej szkody niż pożytku, dlatego też koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, jak skomponować swoje śniadanie, by takich problemów uniknąć.
Co jest zazwyczaj pierwszą rzeczą, po jakąś sięgasz od razu po przebudzeniu? Czy jest to dobrze skomponowane śniadanie czy raczej filiżanka kawy? Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie od każdego produktu możemy spokojnie rozpocząć dzień. Rano spieszymy się do pracy i licznych codziennych obowiązków, przez co zaniedbujemy tak ważny posiłek, jakim jest śniadanie.
Kluczem do zdrowego odżywiania jest odpowiednie planowanie, a także świadomość tego, że nie każdy produkt jest dla nas odpowiedni.
Wszystko zależy nie tylko od naszych indywidualnych cech czy preferencji, ale także od pory dnia. Koniecznie dowiedz się, jakie produkty powinny znaleźć się o poranku na Twoim talerzu, a jakich lepiej jest nie spożywać na pusty żołądek.
9 produktów idealnych na śniadanie
Gdy siadasz z rodziną do pierwszego posiłku w ciągu dnia, warto jest odpowiednio dobrać produkty i dostosować ich ilość do pory dnia. Rano na pusty żołądek najbezpieczniej i najkorzystniej jest sięgać po naturalne produkty bogate w złożone substancje odżywcze. Oto 9 przykładów:
1. Produkty owsiane
Owies to jedno z najzdrowszych zbóż, które dostarczy Ci dużą dawkę rozpuszczalnego błonnika. Wpływa on pozytywnie na procesy trawienne, obniża poziom cholesterolu we krwi, zapewnia długotrwałe uczucie sytości i dodatkowo chroni wyściółkę żołądka przed szkodliwym działaniem kwasów trawiennych.
Owsianka czy produkty z mąki owsianej na śniadanie to doskonały sposób, by rozpocząć dzień!
2. Jajka
Jajka to doskonały wybór nawet na pusty żołądek, gdyż są źródłem białka.
Niezależnie od sposobu przygotowania – czy będzie to jajko sadzone, jajko na twardo, jajko na miękko, jajecznica czy omlet – pamiętaj jednak, aby ograniczyć ilość tłuszczu i soli.
3. Borówki
Borówki to jedne z najlepszych owoców, o jakich słyszał świat. Nie tylko poprawiają krążenie i pamięć, ale także pomagają uniknąć takich problemów jak nadciśnienie. Jeśli chcesz skorzystać z ich właściwości już od samego rana, dodaj borówki do sałatki owocowej, jogurtu czy owsianki, a rozpoczniesz dzień smacznie i zdrowo.
4. Orzechy włoskie
Orzechy to źródło selenu, minerału pozwalającego zniwelować działanie kwasów żołądkowych i unormować pH organizmu. Znacznie zmniejsza to ryzyko występowania wrzodów żołądka. Pamiętaj jednak, aby nie przekraczać dziennej dawki pięciu orzechów. Możesz je posiekać i dodać do płatków zbożowych czy owsianych.
5. Papaja
Owoc ten to źródło substancji o nazwie papaina. Papaina stymuluje procesy trawienne i zmniejsza ryzyko nowotworu okrężnicy. Dodatkowo papaja dostarcza dużą dawkę błonnika oraz witamin E i C. Substancje te ochronią Cię przed działaniem wolnych rodników. Najlepiej jest jeść papaję co najmniej trzy razy w tygodniu na śniadanie, a efekty będą optymalne.
Zobacz także: Papaja na dobre i na złe – 7 zastosowań i korzyści
6. Mąka gryczana
Produkty gryczane jedzone na pusty żołądek to ogromne wsparcie dla Twojego organizmu. Gryka to bowiem zboże bogate w białka, żelazo i witaminy. Możesz dodawać ją do smoothies lub przygotować naleśniki z mąki gryczanej.
7. Kiełki zbóż
Wystarczą dwie łyżki stołowe dziennie, aby znacznie poprawić funkcjonowanie układu trawienia. Ta niewielka dawka dostarczy Ci takie korzyści jak:
- 15% dziennego zapotrzebowania na witaminę E
- 10% dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy
Kiełki zbóż to doskonała alternatywa dla produktów zbożowych pod standardową postacią płatków, w których często nie brakuje cukru i innych chemicznych konserwantów.
Przeczytaj również: Ziarno quinoa – dlaczego warto je jeść?
8. Pełne ziarna zbóż
Śniadanie oparte na produktach z pełnego ziarna to zawsze dobry pomysł. Dzięki nim już z samego rana dostarczysz sobie odpowiednią dawkę złożonych węglowodanów, które zapewnią Ci energię na cały dzień.
9. Owoce
Na pusty żołądek spokojnie możesz sięgnąć po owoce – są one lekkostrawne i procesy trawienne zachodzą dzięki nim jeszcze szybciej.
Zapewnią Ci odpowiednią dawkę witamin, bez zbędnego uczucia ciężkości po posiłku.
Czego nie należy spożywać na pusty żołądek?
Skoro wiesz już, jakie produkty koniecznie powinny znaleźć się w Twoim śniadaniu, teraz przyszedł czas, by porozmawiać o tych, których na czczo należy unikać. Być może niektóre z poniższych pozycji Cię zaskoczą.
Pomidory
Pomidory zawierają duże ilości kwasu taninowego, który zwiększa produkcję kwasów żołądkowych. Prowadzi to do nasilenia takich objawów jak zgaga czy refluks. Unikaj jedzenia pomidorów na pusty żołądek – zdecydowanie lepiej sprawdzą się o innej porze dnia.
Kawa i herbata
Herbata pita na pusty żołądek wywołuje takie dolegliwości jak mdłości i dyskomfort jelitowy. Z kolei picie kawy na czczo znacząco zwiększa działanie kwasów żołądkowych, co wywołuje refluks, zgagę czy nasila objawy nieżytu żołądka. Jeśli lubisz zacząć dzień od szklanki ciepłego napoju, zdecydowanie lepsze będą napary z rumianku lub mięty.
Słodycze
Bardzo często do wspomnianej już wyżej kawy, na śniadanie sięgamy po słodką bułkę czy ciastko. To nienajlepszy wybór, szczególnie od razu po przebudzeniu. Produkty tego rodzaju mają bowiem tendencję do podrażniania błony śluzowej żołądka i w konsekwencji wywołują takie problemy jak uporczywe gazy.
Cytrusy
Cytrusy to niezwykle zdrowe owoce, które zapewniają dużą dawkę witamin. Warto jednak pamiętać, że są one stosunkowo kwaśne, przez co jedzone na czczo mogą wywoływać zgagę czy nieżyt żołądka.
Jeśli lubisz po śniadaniu wypić szklankę soku pomarańczowego, możesz to zrobić, tak długo, jak nie będziesz sięgać po cytrusy codziennie i na pusty żołądek.
Napoje gazowane
Napoje gazowane to produkty, których przez wzgląd na nasze zdrowie lepiej jest unikać niezależnie od pory dnia. Szczególnie jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że niszczą one błonę śluzową żołądka i mogą prowadzić do otyłości. Napoje tego rodzaju przyczyniają się bezpośrednio do spowolnienia trawienia i zaparć, tym bardziej nie należy pić ich na czczo.
Zawsze wybieraj zdrowe i naturalne produkty
Zdrowe nawyki żywieniowe to kwestia świadomości i przyzwyczajenia. Nie jest wcale trudno prowadzić zdrowy styl życia, a nawet jeśli początkowo wymaga to pewnego wysiłku, jest on w stu procentach opłacalny. Szczególnie rano, kiedy dopiero budzimy się do życia, dbaj o odpowiedni dobór produktów, tak aby nie zaburzać pH w żołądku.
Wybieraj także takie produkty, które dostarczają odpowiednią dawkę energii, gdyż to od śniadania zależy nasze samopoczucie przez cały dzień.
Naucz się planować i samodzielnie przygotowywać posiłki. Nie musisz wprowadzać do swojego życia i jadłospisu radykalnych zmian, by poczuć różnicę. Krok po kroku także możesz poprawić swoje samopoczucie i jakość życia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- CBOS. (2014). Zachowania żywieniowe Polaków. CBOS. https://doi.org/2353-5822
- WAWRZYNSKI, E. (1953). Zachowanie się chlorków i witaminy C w osoczu krwi oraz sekrecji żołądkowej pod wpływem śniadania kofeinowego u ludzi zdrowych i chorych. Przegląd Lekarski. https://doi.org/10.1016/j.molcel.2005.06.008