Ziarno quinoa – dlaczego warto je jeść?

Ziarno quinoa – dlaczego warto je jeść?

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy w Twojej diecie są już obecne ziarno quinoa? Zapewne zauważyliście, że ten niezwykły pokarm stał się bardzo popularny w ostatnich latach. Podbija nie tylko internet i blogi żywieniowe, ale powoli zaczyna gościć na naszych stołach i w restauracjach. Czy wiesz jednak, co sprawiło, że ziarno quinoa stały się tak modne?

Quinoa doskonale sprawdza się we wszystkich rodzajach diet, ponieważ nie zawiera glutenu i ma wiele zalet pro- zdrowotnych. Można ją spożywać w postaci ziaren.
Quinoa- czyli komosa ryżowa- będzie dla ciebie świetnym urozmaiceniem diety.

Dodatkowo, ponieważ naturalnie nie zawiera glutenu, będzie doskonałym źródłem węglowodanów dla osób z jego nietolerancją.

Czytaj dalej!

Ziarno quinoa – co zawierają?

Komosa ryżowa jest wspaniałym źródłem węglowodanów złożonych.

Każde 100 gramów komosy ryżowej zawiera:

  • 16 gramów białka roślinnego
  • 15 gramów nierozpuszczalnego błonnika
  • około 200 kalorii
  • 39 gramów węglowodanów złożonych
  • 4 gramy tłuszczu
sałatka z nasion quinoa

Przekłada się to na bardzo sycący pokarm, który przyczynia się do utrzymania zdrowej wagi. Ponadto, jej formuła i struktura są idealne do zastąpienia w diecie makaronu lub ryżu.

Oprócz powyższego roślina ta jest bogata w:

  • Minerały (magnez, cynk, żelazo, potas, wapń, fosfor)
  • Witaminy (kompleks B, E)
  • Kwasy tłuszczowe omega-3 i 6

Korzyści ze spożywania komosy ryżowej

1. Pomaga zrzucić zbędne kilogramy

Warto zwrócić uwagę na ziarna quinoa jako dobre źródło węglowodanów i białka, które jednocześnie jest dość niskokaloryczne. Ponadto dzięki zawartości błonnika i białka utrzymuje sytość na długi czas. Komosa ryżowa jest jednym z pokarmów, które będą korzystnie wpływać na Twoją sylwetkę.

kasza quinoa

Dość wysoka, jak na produkt roślinny, zawartość białka pomoże zmniejszyć apetyt i głód. Poza tym, ziarna quinoa mają niski indeks glikemiczny, więc Twój poziom cukru we krwi pozostanie stabilniejszy. Unikniesz dzięki temu apetytowi na słodycze zaraz po posiłku.

2. Jest bogata w przeciwutleniacze

Substancje przeciwutleniające są niezwykle ważne dla utrzymania dobrego zdrowia i młodości. Pomagają zwalczać wolne rodniki- czyli elementy przyspieszające proces starzenia i przyczyniające się do rozwoju zapalenia stawów, choroby Alzheimera i raka.

Quinoa zawiera dużą ilość cennych przeciwutleniaczy. Możesz także posadzić ziarna tej rośliny, aż wypuszczą kiełki i następnie dodawać je do sałatek czy kanapek. 

3. Ziarna quinoa są bogate w błonnik

Kolejnym argumentem przekonującym do spożywania komosy ryżowej jest to, że ma większą zawartość błonnika niż większość popularnych ziaren. Zalecamy włączenie jej do diety, jeśli cierpisz na:

  • Częste zaparcia
  • Problemy sercowo-naczyniowe, takie jak zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie krwi
  • Wysoki cholesterol
  • Problemy przemiany materii
  • Hemoroidy

Diety bogate w błonnik pomagają utrzymać stabilny poziom glukozy we krwi. Tak więc, jeśli cierpisz na insulinooporność lub cukrzycę, zalecamy jedzenie quinoa zamiast makaronu lub ryżu.

4. Jest idealny m pokarmem dla osób nietolerujących glutenu

Osoby nietolerujące glutenu mogą mieć problemy z utrzymaniem zróżnicowanej diety. Jeśli cierpisz na celiakię lub alergię na gluten ważne jest wykluczenie wielu ziaren- pszenicy, owsa, żyta czy jęczmienia. Jednym ze skutecznych rozwiązań jest regularne spożywanie komosy ryżowej.

Tak samo dobrze łączy się z sosami i dodatkami jak makaron, a nie powoduje nieprzyjemnych problemów ze strony układu trawiennego.

W rzeczywistości w dużych sklepach można nawet znaleźć makaron wykonany z ziaren komosy. Jest pyszny i przypomina zwykły makaron, ale nie zawiera glutenu.

Jedną z najlepszych potraw dla osób z nietolerancją glutenu jest komosa ryżowa- jest ona dobrym źródłem białka i węglowodanów.

5. Uzupełnia w organizmie niedobory manganu

Nawet jedna filiżanka ziaren tej rośliny dostarcza jedną trzecią manganu, którego Twoje ciało potrzebuje każdego dnia. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego metabolizmu.

Ten pierwiastek umożliwia również organizmowi przyswajanie enzymów i przeciwutleniaczy. Dlatego jeśli czujesz, że powinieneś poprawić swoją dietę, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na ten cenny pierwiastek.

6. Zapewnia dużą dawkę żelaza

Wiemy już, że żelazo jest niezbędnym pierwiastkiem dla Twojego ciała. Pomaga w ważnych funkcjach, takich jak tworzenie hemoglobiny i dystrybucja tlenu poprzez krwiobieg, co sprawia, że jest szczególnie potrzebne osobom cierpiącym na anemię, kobietom w ciąży czy podczas miesiączki.

Dlatego jedzenie żywności bogatej w żelazo ma kluczowe znaczenie, a ziarna quinoa są w tym przypadku świetnym rozwiązaniem. Aby nie znudzić się jedzeniem ich ciągle w tej samej formie, zacznij urozmaicać swoją dietę. Dodaj je do twoich sałatek, warzywnych burgerów, czy spożyj zamiast owsianki  na śniadanie.

7. Ma wysoką zawartość magnezu

Już jedna szklanka ugotowanych ziaren zapewnia Twojemu ciału prawie jedną trzecią dziennego zapotrzebowania na magnez. Ponadto ten niezbędny pierwiastek pomaga utrzymać zdrowie komórek i prawidłową pracę układu mięśniowego.

zdrowe nasiona quinoa

Niski poziom magnezu może powodować:

  • Skurcze mięśni
  • Problemy z sercem
  • Cukrzycę
  • Migreny
  • Osteoporozę
  • Wysokie ciśnienie krwi

Możesz spożywać ziarno quinoa jako substytut ryżu. Dostępne są na rynku w kilku odmianach: czerwone, białe i czarne.

Jak przygotować ziarno quinoa?

Wysyp szklankę ziaren na sitko i przepłucz je bardzo dokładnie pod bieżącą wodą. Otoczka ziaren zawiera gorzkie substancje, które z łatwością wypłuczesz z ich powierzchni. Następnie przełóż umytą komosę ryżową do garnka i podpraż je przez minutę dla uzyskania głębi smaku. Teraz zalej je wodą, dodaj odrobinę soli i gotuj na niewielkim ogniu aż napęcznieją i zmiękną. Smacznego!

Jeśli ten pokarm nie jest jeszcze częścią twojego życia, teraz nie masz już wymówek, aby go nie wypróbować. Prawda jest taka, że ​ziarna quinoa są łatwe w przygotowaniu i mogą być serwowane na słodko i na słono.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Warrilow A, Mellor D, McKune A, Pumpa K. Dietary fat, fibre, satiation, and satiety-a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr. 2019 Mar;73(3):333-344.
  • Reynolds AN, Akerman AP, Mann J. Dietary fibre and whole grains in diabetes management: Systematic review and meta-analyses. PLoS Med. 2020
  • Cao Y, Zhen S, Taylor AW, Appleton S, Atlantis E, Shi Z. Magnesium Intake and Sleep Disorder Symptoms: Findings from the Jiangsu Nutrition Study of Chinese Adults at Five-Year Follow-Up. Nutrients. 2018 Sep 21;10(10):1354

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.