Skóra traci jędrność? Wypróbuj aloes z ogórkiem
Skóra z biegiem lat traci jędrność i jest to całkowicie normalne. Niestety współczesny styl życia sprawia, że proces ten zachodzi coraz szybciej, przez co wiele osób cierpi z powodu przedwcześnie starzejącej się skóry i pojawiania się pierwszych marszczek.
Na szczęście, gdy jesteśmy świadomi, jakie czynniki najbardziej nam szkodzą, możemy zneutralizować ich wpływ na nasz wygląd stosując naturalne produkty, takie jak ogórek czy aloes. Dzięki ich właściwościom skóra odzyska jędrność, a komórki łatwiej się zregenerują.
Te dwa produkty – aloes i ogórek – posiadają niezwykłe właściwości dbające o kondycję Twojej skóry, przez co bardzo często są także składnikami komercyjnych kosmetyków. Ich działanie obejmuje między innymi ujędrnianie, tonowanie, modelowanie i nawilżanie skóry.
Dobra wiadomość jest również taka, że nie musisz wydawać fortuny na drogie kremy i zabiegi upiększające. Z właściwości ogórków i aloesu możesz skorzystać we własnym domu. Chcesz dowiedzieć się jak to zrobić?
Przeczytaj ten artykuł, wypróbuj nasze porady, a Twoja skóra z pewnością będzie Ci wdzięczna.
Dlaczego Twoja skóra pokocha ogórki?
Ogórek w 97% składa się z wody. Jest także pełen substancji odżywczych, korzystnych dla Twojego zdrowia i oczywiście dla Twojej skóry.
Od lat jest to nieodłączny składnik wielu kosmetyków, przez wzgląd na swoje właściwości odżywiające, odświeżające i regenerujące, która pomagają uporać się między innymi z takimi problemami jak worki i cienie pod oczami.
Wysoka zawartość wody oraz witaminy E sprawia, że ogórek nawilża, odbudowuje i chroni komórki Twojej skóry. Jakby tego było mało jest to także źródło przeciwutleniaczy, które neutralizują efekty działania wolnych rodników.
To dzięki temu ogórek sprawia, że skóra jest bardziej elastyczna, gdyż nie zostaje zaburzony naturalny poziom kolagenu i elastyny.
Ogórek to także właściwości ściągające i oczyszczające, dzięki czemu można uporać się z nadmiarem sebum i towarzyszącymi mu problemami, na przykład trądzikiem. Marzy Ci się czysta, jędrna i piękna skóra? Koniecznie sięgnij po ogórki.
Zobacz także: Spożywanie ogórka – poznaj mało znane korzyści
Co aloes może zrobić dla Twojej skóry?
Aloes to kolejna roślina powszechnie wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym, przez wzgląd na zawartość substancji odżywczych i innych korzyści, z jakich może skorzystać Twoja skóra.
Jedną z głównych zalet aloesu są jego właściwości ściągające i głęboko oczyszczające. Dzięki temu wyeliminujesz z twarzy wszelkie zanieczyszczenia, które na co dzień mogą blokować pory.
Żel aloesowy to również skuteczny środek nawilżający, sprawiający, że skóra dłużej zachowuje swoją elastyczność i nie wysusza się.
Jeśli chodzi o zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się skóry, aloes poprawia zdolność regeneracji komórek, stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, a wreszcie neutralizuje także pojawianie się zmarszczek. Dodatkowo, jest to naturalny antybiotyk, dzięki czemu zapobiega problemom skórnym, takim jak trądzik, pryszcze czy blizny.
Przeczytaj również: Zdrowotne właściwości aloesu i jego wpływ na organizm
Jak przygotować żel ogórkowo-aloesowy?
Żel ogórkowo-aloesowy to naturalny środek przeciwzmarszczkowy łączący w sobie właściwości dwóch opisanych wyżej składników. Stymuluje on regenerację komórek i zapobiega utracie jędrności skóry. Jest to bardzo prosty w przygotowaniu sposób na zmarszczki i inne oznaki starzenia się skóry.
Składniki:
- 1/2 szklanki wody destylowanej
- Połowa szklanki pokrojonego ogórka bez pestek
- 1/2 szklanki żelu aloesowego
- 1 kapsułka witaminy E (opcjonalnie)
Sposób przygotowania:
- Umieść w blenderze ogórki i żel aloesowy. Dolej wodę.
- Zmiksuj dokładnie składniki aż uzyskasz gładką konsystencję. Możesz dodać także kapsułkę witaminy E.
- Gotowy żel umieść w zamkniętym pojemniku i wstaw do lodówki, gdzie dłużej pozostanie świeży.
Jak wykorzystać żel?
- Przed pójściem spać umyj dokładnie twarz wodą z łagodnym mydłem.
- Zaaplikuj żel miękką szczoteczką. Następnie pozostaw na noc, aby dokładnie wniknął w skórę i mógł działać przez kilka godzin Twojego odpoczynku.
- Rano umyj twarz ciepłą wodą.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Tanaka, M., Misawa, E., Yamauchi, K., Abe, F., & Ishizaki, C. (2015). Effects of plant sterols derived from Aloe vera gel on human dermal fibroblasts in vitro and on skin condition in Japanese women. Clinical, cosmetic and investigational dermatology, 8, 95-104. doi:10.2147/CCID.S75441
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4345938/ - Cho, S., Lee, S., Lee, M. J., Lee, D. H., Won, C. H., Kim, S. M., & Chung, J. H. (2009). Dietary Aloe Vera Supplementation Improves Facial Wrinkles and Elasticity and It Increases the Type I Procollagen Gene Expression in Human Skin in vivo. Annals of dermatology, 21(1), 6-11.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2883372/ - Rajeswari, R., , M. Umadevi, C. S. R., & , S. Selvavenkadesh, K. P. Sampath Kumar, D. B. (2012). Aloe vera: The Miracle Plant Its Medicinal and Traditional Uses in India. Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry, 1(4), 118–124.
http://www.phytojournal.com/vol1Issue4/Issue_nov_2012/17.1.pdf - Mukherjee PK. (2013). Phytochemical and therapeutic potential of cucumber. DOI:
10.1016/j.fitote.2012.10.003 - Nema NK, et al. (2011). Cucumis sativus fruit-potential antioxidant, anti-hyaluronidase, and anti-elastase agent. DOI:
10.1007/s00403-010-1103-y