Ogórek i jego wpływ na nasze zdrowie

Ogórek i jego wpływ na nasze zdrowie

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Ogórek oferuje wiele korzyści i funkcji dla naszego organizmu, przede wszystkim dzięki dużej zawartości wody w składzie. Ogórek charakteryzuje się też bardzo niską zawartością kalorii, dlatego jest zalecany w dietach odchudzających. Jest nie tylko orzeźwiający, ale zawiera też wiele składników odżywczych. W dalszej części artykułu poznamy główne zalety tego warzywa dla naszego zdrowia.

Ogórek i jego składniki odżywcze

Ogórek jest niskokaloryczny o niskiej zawartości węglowodanów. Zapewnia sporą dawkę błonnika, ale też bogaty jest w witaminy A, B, C i E, do tego jest cudownym źródłem wody, a 100 gramów ogórka zawiera tylko 13 kalorii, w 97% jest płynem.

Należy też wspomnieć o ogromnej zawartości minerałów, ogórek to warzywo bardzo bogate w potas, żelazo, wapń, fosfor i magnez.

Ogórek zielony

Ogórka można spożywać na surowo w sałatkach lub na kanapkach, wiele osób kroi go w plasterki i posypuje solą aby uniknąć kwaskowatego smaku. Popularne jest też spożywanie ogórków kiszonych i konserwowych. W Hiszpanii ogórek jest jednym z głównych składników typowego dania jakim jest gazpacho (pozostałe składniki to: pomidor, papryka, czosnek i oliwa z oliwek).

Najprawdopodobniej ogórek pochodzi z Indii, choć nie ma co do tego pewności. Jest uprawiany w zachodniej Azji od ponad 3 tysięcy lat i możliwe jest, że przywędrował do Europy za pośrednictwem Rzymian. Należy do tej samej gatunku co arbuz, melon i dynia. Mówi się, że jest warzywem, chociaż tak naprawdę jest owocem.

Łódeczki z ogórka

Właściwości ogórka

Wysoka wartość odżywcza, czyni go produktem o bardzo korzystnych właściwościach dla zdrowia. Przyjrzyjmy się teraz niektórym z właściwości, które zapewnia nam ogórek, pod warunkiem, że spożywamy go regularnie:

  • Wpływ ogórka na naszą skórę. Jego skórka stosowana jest w różnych zabiegach kosmetycznych ponieważ jest to część ogórka, która zawiera najwięcej kwasu kawowego i kwas askorbinowego (witamina C). Pomagają one utrzymać zdrową skórę, łagodzą podrażnienia i stany zapalne. Dlatego ogórek nakładany jest bezpośrednio na skórę i jest klasykiem, stosowanym w salonach SPA i w zabiegach pielęgnacji okolic oczu. Pomaga również w leczeniu takich dolegliwości jak egzema i łuszczyca. Nie tylko skóra z ogórka jest używana w pielęgnacji, można również spożywać ją w formie płynnej, rozetrzeć ją w blenderze z dodatkiem odrobiny wody i sokiem z połowy cytryny, powstały sok ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm.

Dwa ogórki

  • Wpływ ogórka na tkanki. Jednym ze składników odżywczych ogórka jest krzemionka, która ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Jest to minerał o zdolnościach wzmacniających tkanki łączne w naszym organizmie, czyli mięśnie, więzadła, ścięgna, chrząstki, a nawet kości. Pomaga również w utrzymaniu zdrowej skóry, dlatego często możemy znaleźć ją w kremach przeznaczonych do leczenia skóry trądzikowej i innych chorób skórnych.
  • Wpływ ogórka na układ krwionośny. Zawiera duże ilości magnezu, błonnika i potasu, składniki te pomagają obniżyć ciśnienie krwi.
  • Wpływ ogórka na układ trawienny. Jeżeli cierpimy na problemy związane z układem trawiennym, takie jak częsta zgaga lub uczucie ciężkości, obecność błonnika, wody, potasu i magnezu,  łagodzą dolegliwości.

Inne korzyści z jedzenia ogórka

  • Jest to doskonały diuretyk naturalny czyli ma właściwości moczopędne ponieważ prawie z całości składa się z wody. Jego spożycie wskazane jest w celu pozbycia się nagromadzonych płynów w organizmie, a także pomaga w spalaniu nagromadzonego tłuszczu.
  • Kontroluje poziom kwasu moczowego w organizmie. Rekomendowany jest więc dla osób z nadciśnieniem lub dla osób mających problem z zatrzymywaniem się płynów w organizmie (co najczęściej objawia się w opuchniętych kostkach).
  • Jest bogaty w błonnik więc powinniśmy go dokładnie przeżuwać aby unikać niestrawności.
  • Odbudowuje błonę śluzową jelit oraz bardzo dobrze chroni żołądek.

Sałatka z ogórka

  • Zapewnia mało energii w postaci kalorii, pomagając utrzymać witalność i jednocześnie przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej.
  • Pomaga pozbywać się toksyn z organizmu.
  • Utrzymuje układ odpornościowy w dobrym stanie, dzieje się tak dzięki zawartości witamin z grupy B (zwłaszcza witaminy B3, B5 i B9), tłuszczy i białka.
  • Dzięki zawartości witaminy C chroni przed przeziębieniem i pomaga leczyć rany.
  • Opóźnia starzenie się skóry dzięki zawartości witamin A, C i E.
  • Jest to potężny obrońca przed toksynami znajdującymi się w jedzeniu i naszym środowisku.

Talerz ogórków

Przeczytaj równieżSok z ogórka – 6 korzyści dla Twojego zdrowia i urody

Przeciwwskazania do spożywania ogórka

Ogórek, mimo, że jest bardzo zdrowym owocem, to nie zaleca się spożywania go w niektórych przypadkach. Na przykład, przez zawartość składnika o nazwie kukurbitacyna, który może powodować niestrawność oraz gazy. Dlatego jeżeli należymy do osób cierpiących na te przypadłości, powinniśmy zmniejszyć spożycie ogórków. Inne osoby mogą mieć też reakcje alergiczne na składniki ogórka, powodujące obrzęk języka, gardła lub ust.

Jeżeli spożywa się za dużo ogórka, może to spowodować odwodnienie organizmu, przez jego właściwości moczopędne. Jednak prawdą jest, że istnieje mało przypadków, w których nie powinno się spożywać tego owocu. Potrzeba by było zjeść kilka kilogramów ogórków dziennie aby doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Przecięty ogórek

Zdjęcia dzięki uprzejmości Stacy Spensley, Karen and Brad Emerson, Windell Oskay, Andy Melton, theilr, natalycolodi, Peter Oelschlaeger i liz west.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.