10 najlepszych diuretyków naturalnych

04 Maj, 2019
Nasiona selera wzmagają produkcję moczu i wydalanie kwasu moczowego. Pozwala to organizmowi na przeprowadzenie naturalnej detoksykacji.
 

Czy wiesz, że dobrze skomponowana dieta może być ogromnym źródłem diuretyków naturalnych, które stymulują oczyszczanie organizmu  toksyn?

Diuretyki, czyli środki moczopędne, generalnie są stosowane w celu zwiększenie ilości produkowanego moczu w organizmie. Używa się ich również w leczeniu kamicy nerkowej, jaskry czy też nadciśnienia.

Bardzo ważne jest jednak to, aby wiedzieć, że oprócz diuretyków czyli leków moczopędnych, które możemy kupić w aptece, istnieje wiele diuretyków naturalnych w postaci owoców i warzyw. Mają one te same właściwości, a przy tym są naturalne i nie przynoszą żadnych skutków ubocznych.

Zatem przyjrzyjmy się dziesiątce najlepszych diuretyków naturalnych , aby wiedzieć, które z nich warto spożywać na co dzień.

Przykłady najlepszych diuretyków naturalnych

Arbuzy

Arbuz dzięki wysokiej zawartości wody jest ogromnie wartościowym naturalnym diuretykiem. Oprócz tego zawiera likopeny, antyoksydanty, które wzmacniają organizm i zapobiegają uszkodzeniom spowodowanym przez wolne rodniki.

 

soczysty kawałek arbuza

Co więcej, arbuz zawiera aminokwasy, które pomagają poszerzyć żyły, co sprawia, że płyny w organizmie mogą przepływać swobodniej i pozwala to również transportować płyny zgromadzone w tkankach.

Arbuz ma również właściwości odtruwające, odkwaszające i mineralizujące, co wpływa na zdrowe funkcjonowanie jelit.

Przeczytaj również: Sok z arbuza – niezwykle smaczny i skuteczny diuretyk

Pomidory

Pomidory w 90% zbudowane są z wody. Poza tym posiadają sporą ilość antyoksydantów, likopenów, beta karotenu, witaminy C i selenu.

Wszystkie znakomicie sprawdzają się w walce z wolnymi rodnikami, które mogą powodować uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych.

Ogórki – źródło diuretyków naturalnych

Ogórek również składa się z dużej ilości wody, co czyni go wyśmienitym naturalnym diuretykiem. W jego składzie znajdziemy również krzem i siarkę, które pomagają wyeliminować kwas moczowy z nerek, a co za tym idzie, zmniejszyć zatrzymywanie wody w organizmie.

 

Sok z borówek

Borówki są bardzo pomocne w leczeniu dolegliwości związanych z zakażeniem układu moczowego. Należą one do grupy bardzo cenionych diuretyków naturalnych.

Borówki - źródło diuretyków naturalnych

Mają one także działanie antybiotyczne, co chroni pęcherz przed infekcjami i pozwala mu na zdrowe funkcjonowanie. 

Marchew

Marchew uważana jest za jeden z najlepszych diuretyków naturalnych wśród warzyw. Ponadto pomaga w pozbywaniu się toksyn z organizmu i przyśpiesza metabolizm.

Witaminy, minerały i antyoksydanty, które marchew zawiera w swoim składzie, sprawiają, że tytuł królowej wśród diuretyków naturalnych jest w pełni zasłużony.

Bakłażan

Duża zawartość wody w składzie pomaga w znacznej poprawie krążenia, a wysoka zawartość flawonoidów – na to, aby bakłażan był brany pod uwagę jako doskonały diuretyk naturalny.

 

Najlepszy sposób na wykorzystanie zalet bakłażana jest ugotowanie go w wodzie, a później wypicie jej, co wpłynie też pozytywnie na odchudzanie.

Karczochy – przykład diuretyków naturalnych

Karczochy słyną przede wszystkim z pozytywnego wpływu na funkcjonowanie nerek.

Karczochy - moc diuretyków naturalnych

W swoim składzie zawierają flawonoidy, kwas kawowy oraz witaminy i minerały, które wykazują silne działanie moczopędne.

Seler

Nasiona selera wzmagają produkcję moczu i wydalanie kwasu moczowego. Pozwala to organizmowi na przeprowadzenie naturalnej detoksykacji. Należy jednak pamiętać, że seler ma w swoim składzie wysoki poziom sodu.

Przeczytaj również: Dieta przeciwzapalna redukująca kwas moczowy

Winogrona

Winogrona obfitują w wysoki poziom wody i potasu. Sprawia to, że są one bardzo ważnym diuretykiem naturalnym.

 

Kolejną zaletą winogron to niska zawartość sodu, co pozwala naszemu organizmowi na pozbywanie się toksyn wraz z moczem.

Działanie diuretyków naturalnych: szparagi

Szparagi bogate są w asparaginę, czyli aminokwas o silnym działaniu moczopędnym. Warzywa te pomagają uśmierzać ból towarzyszący zapaleniu stawów, reumatyzmowi, retencji płynów w organizmie, czy też zespołowi napięcia przedmiesiączkowego.

10#:Szparagi.jpg

Co więcej, szparagi mają bardzo niską ilość kalorii, a dzięki wysokiej zawartości błonnika pomagają bardzo skutecznie wyeliminować toksyny z jelit.