Logo image

10 najlepszych diuretyków naturalnych

3 min.
Nasiona selera wzmagają produkcję moczu i wydalanie kwasu moczowego. Pozwala to organizmowi na przeprowadzenie naturalnej detoksykacji.
10 najlepszych diuretyków naturalnych
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas

Napisany przez Equipo Editorial
Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Czy wiesz, że dobrze skomponowana dieta może być ogromnym źródłem diuretyków naturalnych, które stymulują oczyszczanie organizmu  toksyn?

Diuretyki, czyli środki moczopędne, generalnie są stosowane w celu zwiększenie ilości produkowanego moczu w organizmie. Używa się ich również w leczeniu kamicy nerkowej, jaskry czy też nadciśnienia.

Bardzo ważne jest jednak to, aby wiedzieć, że oprócz diuretyków czyli leków moczopędnych, które możemy kupić w aptece, istnieje wiele diuretyków naturalnych w postaci owoców i warzyw. Mają one te same właściwości, a przy tym są naturalne i nie przynoszą żadnych skutków ubocznych.

Zatem przyjrzyjmy się dziesiątce najlepszych diuretyków naturalnych , aby wiedzieć, które z nich warto spożywać na co dzień.

Przykłady najlepszych diuretyków naturalnych

Arbuzy

Arbuz dzięki wysokiej zawartości wody jest ogromnie wartościowym naturalnym diuretykiem. Oprócz tego zawiera likopeny, antyoksydanty, które wzmacniają organizm i zapobiegają uszkodzeniom spowodowanym przez wolne rodniki.

soczysty kawałek arbuza

Co więcej, arbuz zawiera aminokwasy, które pomagają poszerzyć żyły, co sprawia, że płyny w organizmie mogą przepływać swobodniej i pozwala to również transportować płyny zgromadzone w tkankach.

Arbuz ma również właściwości odtruwające, odkwaszające i mineralizujące, co wpływa na zdrowe funkcjonowanie jelit.

Przeczytaj również: Sok z arbuza – niezwykle smaczny i skuteczny diuretyk

Pomidory

Pomidory w 90% zbudowane są z wody. Poza tym posiadają sporą ilość antyoksydantów, likopenów, beta karotenu, witaminy C i selenu.

Wszystkie znakomicie sprawdzają się w walce z wolnymi rodnikami, które mogą powodować uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych.

Ogórki – źródło diuretyków naturalnych

Ogórek również składa się z dużej ilości wody, co czyni go wyśmienitym naturalnym diuretykiem. W jego składzie znajdziemy również krzem i siarkę, które pomagają wyeliminować kwas moczowy z nerek, a co za tym idzie, zmniejszyć zatrzymywanie wody w organizmie.

Sok z borówek

Borówki są bardzo pomocne w leczeniu dolegliwości związanych z zakażeniem układu moczowego. Należą one do grupy bardzo cenionych diuretyków naturalnych.

Borówki - źródło diuretyków naturalnych

Mają one także działanie antybiotyczne, co chroni pęcherz przed infekcjami i pozwala mu na zdrowe funkcjonowanie. 

Marchew

Marchew uważana jest za jeden z najlepszych diuretyków naturalnych wśród warzyw. Ponadto pomaga w pozbywaniu się toksyn z organizmu i przyśpiesza metabolizm.

Witaminy, minerały i antyoksydanty, które marchew zawiera w swoim składzie, sprawiają, że tytuł królowej wśród diuretyków naturalnych jest w pełni zasłużony.

Bakłażan

Duża zawartość wody w składzie pomaga w znacznej poprawie krążenia, a wysoka zawartość flawonoidów – na to, aby bakłażan był brany pod uwagę jako doskonały diuretyk naturalny.

Najlepszy sposób na wykorzystanie zalet bakłażana jest ugotowanie go w wodzie, a później wypicie jej, co wpłynie też pozytywnie na odchudzanie.

Karczochy – przykład diuretyków naturalnych

Karczochy słyną przede wszystkim z pozytywnego wpływu na funkcjonowanie nerek.

Karczochy - moc diuretyków naturalnych

W swoim składzie zawierają flawonoidy, kwas kawowy oraz witaminy i minerały, które wykazują silne działanie moczopędne.

Seler

Nasiona selera wzmagają produkcję moczu i wydalanie kwasu moczowego. Pozwala to organizmowi na przeprowadzenie naturalnej detoksykacji. Należy jednak pamiętać, że seler ma w swoim składzie wysoki poziom sodu.

Przeczytaj również: Dieta przeciwzapalna redukująca kwas moczowy

Winogrona

Winogrona obfitują w wysoki poziom wody i potasu. Sprawia to, że są one bardzo ważnym diuretykiem naturalnym.

Kolejną zaletą winogron to niska zawartość sodu, co pozwala naszemu organizmowi na pozbywanie się toksyn wraz z moczem.

Działanie diuretyków naturalnych: szparagi

Szparagi bogate są w asparaginę, czyli aminokwas o silnym działaniu moczopędnym. Warzywa te pomagają uśmierzać ból towarzyszący zapaleniu stawów, reumatyzmowi, retencji płynów w organizmie, czy też zespołowi napięcia przedmiesiączkowego.

10#:Szparagi.jpg

Co więcej, szparagi mają bardzo niską ilość kalorii, a dzięki wysokiej zawartości błonnika pomagają bardzo skutecznie wyeliminować toksyny z jelit.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Font Quer, P. (1980). Plantas medicinales. El Dioscórides renovado. Barcelona: Labor.
  • Mabberley, D. J. (1987). The Plant Book. A portable dictionary of the higher plants. Cambridge: Cambridge UP.
  • Sosa Gómez, R. (1998). El poder medicinal de las plantas. México, DF: Asociación Publicadora Interamericana.
  • Biomed Pharmacother. 2018 Jan;97:1212-1221. doi: 10.1016/j.biopha.2017.10.162. Epub 2017 Nov 12. Evaluation of anti-urolithiatic and diuretic activities of watermelon (Citrullus lanatus) using in vivo and in vitro experiments.
  • MedlinePlus. Licopeno. https://medlineplus.gov/spanish/druginfo/natural/554.html
  • Fundación Española de la Nutrición. Tomate. http://www.fen.org.es/mercadoFen/pdfs/tomate.pdf
  • Dias, João. (2014). Nutritional and Health Benefits of Carrots and Their Seed Extracts. Food and Nutrition Sciences. 05. 2147-2156. 10.4236/fns.2014.522227.
  • S. Martínez-Flórez, J. González-Gallego, J. M. Culebras* y M.ª J. Tuñón. (2002). Los flavonoides: propiedades y acciones antioxidantes. http://www.nutricionhospitalaria.com/pdf/3338.pdf
  • Pharmacogn Mag. 2017 Oct; 13(Suppl 3): S430–S436. Published online 2017 Oct 11. doi: 10.4103/pm.pm_14_17. Biological Effect of Cynara cardunculus on Kidney Status of Hypercholesterolemic Rats
  • WebMD. Celery. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-882/celery
  • Fundación Española de la Nutrición. Uva. http://www.fen.org.es/mercadoFen/pdfs/uva.pdf
  • U.S. National Library of Medicine. Asparagine. https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Asparagine

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.