Infekcje dróg moczowych: 6 środków zaradczych

Czy Ty też zauważasz u siebie objawy, jakie dają infekcje dróg moczowych? Wypróbuj zatem opisane tutaj domowe środki zaradcze i zobacz, jakie korzyści dla siebie możesz dzięki nim uzyskać.
Infekcje dróg moczowych: 6 środków zaradczych

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Infekcje dróg moczowych występują wtedy, gdy w Twoim układzie wydalniczym znajduje się zbyt wiele czynników bakteryjnych i wirusowych. Wpływają one negatywnie na zdrowie Twojego pęcherza moczowego, nerek i całego układu moczowego. Powodują jednocześnie szereg uciążliwych objawów, które mogą utrzymywać się przez wiele dni.

Co więcej, ich pojawienie się sygnalizuje także osłabienie Twojego układu odpornościowego, który nie wytwarza w efekcie wystarczającej ilości przeciwciał pozwalających na zapewnienie skutecznej ochrony dla Twojego organizmu. I chociaż infekcje dróg moczowych mają zazwyczaj łagodny przebieg, to pamiętaj o tym, że ich zlekceważenie może doprowadzić do poważnych chorób i dalszych powikłań.

Dlaczego tak się dzieje? Jakie objawy wskazują na rozwój tej choroby? W naszym dzisiejszym artykule zajmiemy się nieco bliżej tą niezwykle istotną kwestią. Zaprezentujemy Ci także sześć naturalnych środków domowej roboty, które pomagają kontrolować infekcje dróg moczowych.

Co powoduje infekcje dróg moczowych?

Najczęstszą przyczyną powodującą infekcje dróg moczowych jest nadmierna ilość bakterii pałeczek okrężnicy (E. coli). W normalnych warunkach jest ona naturalnie obecna w naszym jelicie grubym.

Jednak infekcje dróg moczowych mogą być również powodowane przez innego rodzaju wirusy, grzyby i pasożyty.

Ból brzucha

Większość z nich rozwija się w następujący sposób:

  • Czynniki chorobotwórcze dostają się do układu moczowego przez cewkę moczową. W sporym uproszczeniu jest to rurka, przez którą mocz wydalany jest z naszego organizmu.
  • Wewnątrz ciała te obce mikroorganizmy kolonizują tkanki pęcherza i nerki, rozprzestrzeniając infekcję na kolejne organy.
  • Z uwagi na to, że kobiety mają krótszą cewkę moczową niż mężczyźni, prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji układu moczowego jest znacząco większe w ich przypadku.

Czynniki szczególnie podnoszące ryzyko zachorowania na infekcje dróg moczowych

Do najczęściej występujących czynników ryzyka należą:

    • Nieprawidłowe nawyki dotyczącej osobistej higieny intymnej.
  • Kontakty seksualne bez odpowiedniego zabezpieczenia.
  • Wstrzymywanie się od oddania moczu przez dłuższy czas.
  • Kamienie nerkowe.
  • Cukrzyca.
  • Urazy i rany w drogach moczowych.
  • Ciąża i menopauza.

Objawy wskazujące na infekcje dróg moczowych

Objawy charakteryzujące infekcje układu moczowego zależą przede wszystkim od konkretnej osoby. W drugiej mierze także od obecności danego drobnoustroju. Pomimo wielu różnic, najczęstszymi symptomami zakażenia są:

Zapalenie układu moczowego
  • Mętny lub ciemny, intensywnie żółty mocz.
  • Ból podczas oddawania moczu.
  • Częsta potrzeba oddawania moczu.
  • Częste oddawanie moczu, lecz w małych ilościach.
  • Niewielki stan podgorączkowy.
  • Nudności i wymioty.
  • Ból i obrzęk brzucha.
  • Silny zapach moczu.
  • Obecność krwi w moczu.

Naturalne leki łagodzące infekcje dróg moczowych

Niegroźne infekcje dróg moczowych i te o niewielkim nasileniu można skutecznie wyleczyć za pomocą naturalnych środków zaradczych. Większość z nich możesz przygotować sobie na własną rękę w domowym zaciszu. Jeśli jednak objawy się nie zmniejszą lub wystąpią jakiekolwiek dodatkowe powikłania, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

1. Soda oczyszczona

Właściwości alkaliczne, jakimi cechuje się soda oczyszczona zmieniają na niekorzystne warunki, w jakich mikroorganizmy muszą się rozwijać w Twoim układzie moczowym. Spożywanie jej przyśpiesza w umiarkowany sposób proces leczenia i łagodzi jednocześnie uczucie dyskomfortu podczas oddawania moczu.

Soda oczyszczona

Sposób zastosowania opisywanego środka

  • Po prostu dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej do szklanki letniej wody i wypij ją na pusty żołądek.

2. Ananas

Owoce ananasa zawierają enzym o nazwie bromelaina, który zmniejsza stan zapalny dróg moczowych. W rezultacie pomaga on także zredukować wszelkie uciążliwe objawy spowodowane przez infekcje układu wydalniczego.

Sposób zastosowania opisywanego środka

  • Po prostu jedz kilka porcji świeżego ananasa dziennie tak długo, dopóki nie pojawi się zauważalna poprawa Twojego stanu zdrowia.
  • Jeśli chcesz, możesz również zrobić sobie sok z ananasa i pić go od 2 do 3 razy dziennie.

3. Jagody

Jagody są jednym z najlepszych naturalnych sposobów na problemy z układem moczowym. Zawarta w tych owocach wysoka koncentracja przeciwutleniaczy i naturalnych właściwości przeciwzapalnych przynosi ulgę w przypadku infekcji dróg moczowych.

Jagody

Sposób zastosowania opisywanego środka

  • Wypij szklankę soku z jagód lub zjedz taką samą ilość świeżych jagód dwa razy dziennie.

4. Gorący kompres

Użycie gorącego kompresu nie wpłynie w żaden sposób na rozwój mikroorganizmów powodujące infekcje dróg moczowych. Jednak jest to rozwiązanie niezwykle przydatne w celu zmniejszenia obrzęku i bólu w dolnej części brzucha.

Sposób zastosowania opisywanego środka

  • Po prostu nałóż gorący kompres na miejsce zmienione chorobowo.
  • Utrzymuj ciepły okład na swoim brzuchu przez co najmniej 10 minut tak, aby pobudzić krążenie krwi.

5. Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego doskonale nadaje się do zwalczania wielu różnych infekcji wirusowych i bakteryjnych. Ponadto jego aktywne związki hamują wzrost mikroorganizmów i zmniejszają stany zapalne.

Olejek z drzewa herbacianego

Sposób zastosowania opisywanego środka

  • Dodaj olejku z drzewa herbacianego do wanny z gorącą wodą i weź kąpiel trwającą co najmniej 5 minut.

6. Woda z siemienia lnianego

Właściwości moczopędne wody jęczmiennej oczyszczają drogi moczowe, zmniejszając zarazem ilość szkodliwych zarazków i bakterii.

Sposób zastosowania opisywanego środka

  • Przygotuj szklankę wody z siemienia lnianego i wypij ją od 2 do 3 razy dziennie.

Czy Ty też zauważasz u siebie objawy, jakie dają infekcje dróg moczowych? Wypróbuj zatem opisane tutaj domowe środki zaradcze i zobacz, jakie korzyści dla siebie możesz dzięki nim uzyskać.

I na koniec pamiętaj o tym, aby poprawić swoje nawyki higieniczne. Pij większe ilości wody i unikaj niepewnych kontaktów seksualnych, dopóki w pełni nie wyzdrowiejesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aguinaga A., Gil-Setas A., Mazón Ramos A., Alvaro A., García-Irure J.J., Navascués A. et al . Infecciones del tracto urinario. Estudio de sensibilidad antimicrobiana en Navarra. Anales Sis San Navarra  [Internet]. 2018  Abril;  41( 1 ): 17-26. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1137-66272018000100017&lng=es.  http://dx.doi.org/10.23938/assn.0125.
  • Sorlozano A, Jimenez-Pacheco A, de Dios Luna del Castillo J, Sampedro A, Martinez-Brocal A, Miranda-Casas C et al. Evolution of the resistance to antibiotics of bacteria involved in urinary tract infections: A 7-year surveillance study. Am J Infect Control 2014; 42: 1033-1038.
  • Risco Ester, Miguélez Carlos, Sánchez de Badajoz Eduardo, Rouseaud Alberto. Efecto del arandano americano (Cysticlean®), sobre la adherencia de Escherichia colia células epiteliales de vejiga: Estudio in vitro y ex vivo. Arch. Esp. Urol.  [Internet]. 2010  Agosto ;  63( 6 ): 422-430. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0004-06142010000600003&lng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.