Siemię lniane – świetny sposób na zaparcia

Pomimo tego, że większość przypadków zaparć jest spowodowana brakiem błonnika w diecie, istotne jest, aby znać inne czynniki wpływające na ruch jelit. Wśród tych czynników mogą być podróże, zmiany w harmonogramie, stres, zmiany w rutynie dnia itp.
Siemię lniane – świetny sposób na zaparcia

Ostatnia aktualizacja: 09 stycznia, 2019

Zaparcia również są twoją bolączką? Chcemy, żebyś uświadomiła sobie, że w sposób łatwy i naturalny możesz poprawić ruch swoich jelit. Dzięki temu Twoje ciało nie będzie narażone na działanie sztucznych środków przeczyszczających. Siemię lniane jest jednym z najlepszych produktów na zwalczanie zaparć.

Sekret zdecydowanego zalecania siemienia lnianego w walce z zaparciami tkwi w jego wysokiej zawartości oleju roślinnego. Olej ten pochodzi z rozpuszczalnego błonnika. Kiedy siemię lniane wchodzi w kontakt z wodą, uwalniany jest olej roślinny. Sprawia to, że otaczająca ciecz przyjmuje właściwości gęstszej substancji.      

Siemię lniane –  sposób na zaparcia

Ze względu na opisane powyżej właściwości, jednym z najbardziej zalecanych sposobów spożywania siemienia lnianego w celu złagodzenia zaparć jest umieszczenie w szklane wody dużej ilości siemienia lnianego. Pozostaw go tam na noc. Następnego dnia wypij na pusty żołądek wodę razem z nasionami.

Siemię lniane

Jeśli zamierzasz wykonać tę procedurę, ale zniechęca Cię konsystencja wody (z powodu swojej gęstości), zalecamy wyjęcie siemienia lnianego i zmieszanie go z mlekiem, sokiem owocowym, jogurtem lub nawet z sałatką. Dzięki intensywnemu smakowi ulubionego produktu, z którym zmieszałaś siemię, łatwiej się przekonasz do jego zjedzenia.

Spożycie tak przygotowanego siemienia lnianego będzie miało rewelacyjny efekt. Olej roślinny zostanie wtedy bowiem uwolniony w jelitach.

Jak działa olej roślinny?

Olej roślinny tworzy rodzaj pasty o działaniu wypróżniającym, która wpływa na szybszy ruch jelit. Proces defekacji znacząco różni się w zależności od spożycia siemienia lnianego od innego rodzaju środków przeczyszczających.

Środki przeczyszczające sprawiają, że organizm się do nich przyzwyczaja. W rezultacie, po jakimś czasie naturalny ruch jelit staje się uzależniony od ich przyjmowania.

Jelita - rozmiar i metr

Jakby tego było mało, rozpuszczalny błonnik zawarty w siemieniu lnianym może zatrzymać toksyny z organizmu i doprowadzić do ich wydalenia razem z kałem, zanim wchłoną je jelita.

Siemię lniane zawiera także inne składniki  korzystnie wpływające na jak najlepsze funkcjonowanie organizmu. Przykładem jest kwas alfa-linolenowy, czyli kwas tłuszczowy należący do grupy kwasów omega-3. Kwas ten zmniejsza poziom złego cholesterolu w organizmie.

Jednak to nie wszystko. Ten produkt zawiera również luteolinę i kwas oleinowy, które mają właściwości przeciwzapalne.

Siemię lniane do walki z rakiem

Siemię lniane i jego nieskończone właściwości mogą się również przyczynić do zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia wszystkich rodzajów raka, zwłaszcza raka okrężnicy i raka piersi. Na dodatek regularne spożywanie siemienia lnianego pomaga w leczeniu wszelkich chorób zapalnych.

Rak piersi

Wynika to z wysokiego poziomu kwasów tłuszczowych i kwasów omega-3. Siemię lniane wspomaga także prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego, a nawet układu moczowego i oddechowego. 

Przeczytaj również: Rak piersi – to co musisz wiedzieć.

Podsumowując, siemię lniane jest jednym z produktów o najszerszym spektrum właściwości leczniczych i profilaktycznych, a przy tym pomaga na wiele różnych rodzajów chorób. Ważne jest, aby siemię lniane spożywać regularnie, a nie tylko w sytuacjach awaryjnych.

Bieganie

Pamiętaj, że Twoje ciało pracuje jak maszyna i każda jego część powinna być w jak najlepszej formie. Tylko w ten sposób wszystkie funkcje Twojego organizmu będą wykonywane bez zarzutu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Popis, E., Ratusz, K., Przybysz, M., Krygier, K., Sakowska, A., & Konarska, M. (2015). Światowa oraz Polska produkcja lnu oleistego i oleju lnianego. Problemy Rolnictwa Światowego.
  • Sielicka, M., & Małecka, M. (2016). Role of sensory and physicochemical properties in determining shelf-life of cold-pressed flaxseed oil. Zywnosc Nauka Technologia Jakość/Food Science Technology Quality. https://doi.org/10.15193/zntj/2016/104/104

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.