Nietrzymanie moczu: 5 roślin, które Ci pomogą

Naturalne rozwiązania i środki są z reguły bardzo pomocne. Pomogą Ci one zwalczyć nietrzymanie moczu, a proces leczenia można rozpocząć wraz z tym zaordynowanym Ci przez lekarza.
Nietrzymanie moczu: 5 roślin, które Ci pomogą
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Jeśli jesteś osobą, która cierpi na nietrzymanie moczu lub ma ogólnie rzecz biorąc nieprzyjemne doświadczenia z uwagi na niemożność poprawnego kontrolowania stanu swojego pęcherza, możesz potrzebować jakiegoś sposobu lub lekarstwa na walkę z tą dokuczliwą i nieco krępującą dolegliwością, jaką jest nietrzymanie moczu.

Jest na świecie wielu ludzi, którzy z różnych powodów cierpią na nietrzymanie moczu. Ten stan chorobowy zwykle leczony za pomocą leków alopatycznych. W niektórych cięższych przypadkach nawet zlecane są zabiegi chirurgiczne. Ale warto wiedzieć o tym, że tę dolegliwość można także złagodzić za pomocą możliwości, jakie oferuje medycyna naturalna.

Z naszego dzisiejszego artykułu możesz dowiedzieć się wszystkiego na temat 5 naturalnych środków o właściwościach leczniczych, które skutecznie pomagają w łagodzeniu niepożądanego zjawiska, jakim jest nietrzymanie moczu. Zapraszamy do lektury!

Czym tak naprawdę jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu jest stanem fizjologicznym, z którym mamy do czynienia wtedy, gdy dana osoba nie jest w stanie kontrolować samoistnego wycieku moczu z cewki moczowej. W pewnym uproszczeniu jest to rurka, przez którą mocz opuszcza nasze ciało.

Może się to zdarzyć od czasu do czasu i wtedy nie stanowi to większego powodu do niepokoju. Ale może być także sytuacja, w której nietrzymanie moczu dręczy nas przez cały czas.

Istnieje kilka rodzajów nietrzymania moczu:

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Czy zdarzyło Ci się kiedyś popuścić kilka kropli moczu podczas na przykład kaszlu, kichania, śmiechu lub ćwiczeń fizycznych? Jeśli odpowiedź brzmi “tak”, to być może cierpisz na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Dzieje się tak wtedy, gdy mięśnie Twojej miednicy stają się słabsze.

Oddawanie moczu

Ten typ nietrzymania moczu występuje częściej u kobiet. Szczególnie tych, które uskarżają się na wypadanie macicy lub które mają za sobą więcej niż jeden poród metodą naturalną.

Nagłe nietrzymanie moczu

W tym przypadku osoba z tym schorzeniem odczuwa pilną i nagłą potrzebę oddania moczu. Z reguły jednak ale nie ma wystarczająco dużo czasu, aby dotrzeć do łazienki. Dzieje się tak dlatego, że pęcherz osoby chorej nagle kurczy się nawet wtedy, gdy nie powinien, w efekcie czego mocz zaczyna uciekać.

Może się to zdarzyć z powodu problemów z unerwieniem układzie moczowym lub z powodu osłabienia mięśni miednicy. Zjawisko to może być także spowodowane niezdolnością do odpowiedniego reagowania na fizjologiczną potrzebę oddawania moczu.

Nietrzymanie moczu w wyniku przepełnienia

Są wśród nas ludzie, którzy mają wrażenie, że nigdy nie są w stanie całkowicie opróżnić pęcherza podczas oddawania moczu. Powoduje to stały jego przepływ nawet po uprzednim oddaniu moczu.

Ta dolegliwość objawia się uczuciem, że zawsze mamy bardzo pełny pęcherz, nawet jeśli rzeczywista objętość moczu jest stosunkowo niewielka.

Nietrzymanie moczu typu mieszanego

Jeśli dana osoba uskarża się na więcej niż jeden rodzaj nietrzymania moczu, wówczas nazywa się to nietrzymaniem moczu typu mieszanego. W takim przypadku może być wiele przyczyn tego zjawiska. W wielu przypadkach nieregularnie może pojawić się jeden ze przypadków, o których wcześniej wspominaliśmy, a kolejnym razem przyczyna może być inna.

5 naturalnych środków roślinnych pomagających zwalczać nietrzymanie moczu

Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na alternatywne metody zapobiegania i leczenia różnego rodzaju chorób i schorzeń, naturalne środki zaradcze możliwe do zastosowania w domowym zaciszu stają się coraz bardziej popularne.

Mieszanina ziół

Wypróbuj zatem wymienione poniżej naturalne składniki, aby skutecznie zwalczać nietrzymanie moczu:

1. Babka lancetowata

Jest to niedrogi przepis, który jest jednak bardzo przydatny w razie zmagania się z opisywaną przypadłością. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku zwalczania nietrzymania moczu u dzieci. W zależności od wieku dziecka możesz podać mu jedną szklankę tego naparu lub dwie, jeśli jest nieco starsze.

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

  • 1/2 szklanki świeżych liści babki lancetowatej (55 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • Miód lub jakiś słodzik wedle uznania (do smaku)

Procedura przygotowania opisywanego naturalnego środka na nietrzymanie moczu:

  • Podgrzej wodę na małym ogniu i dodaj do niej liście babki lancetowatej. Doprowadź całość do wrzenia.
  • Po gotowaniu liści przez od 3 do 4 minut zdejmij naczynie z ognia i pozwól jego zawartości ostygnąć do temperatury pokojowej.
  • Odcedź zawartość i dosłodź miodem lub słodzikiem do smaku.

2. Skrzyp polny

Skrzyp polny to roślina, której liście mają właściwości lecznicze. Jest ona często stosowana w medycynie naturalnej, ponieważ wykazywane przez nią właściwości oczyszczające i ściągające łagodzą między innymi dyskomfort zakażeń po stronie układu moczowego.

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

  • 1/2 szklanki skrzypu polnego (55 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • Miód lub jakiś słodzik wedle uznania (do smaku)

Procedura przygotowania opisywanego naturalnego środka na nietrzymanie moczu:

  • Wrzuć roślinę do gorącej wody i pozostaw tak przez 5 do 10 minut.
  • Odcedź zawartość i pozwól naparowi ostygnąć do temperatury pokojowej.
  • Dosłodź miodem lub słodzikiem do smaku i wypij na jeden raz.

3. Mieszanina odpowiednio dobranych ziół

Możesz skorzystać z właściwości różnych roślin w jednym naparze, aby wspomóc ten stan. Ponadto poszczególne składniki są łatwe do znalezienia w sklepach i do tego bardzo tanie.

Zalecamy wypicie jednej szklanki naparu z samego rana na pusty żołądek.

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

  • 2 łyżki stołowe rozmarynu (30 g)
  • 2 łyżki stołowe krwawnika (30 g)
  • 1 łyżka stołowa korzeni pięciornika krzewiastego (15 g)
  • 1 łyżka stołowa marzanki (15 g)
  • 2 łyżki stołowe skrzypu polnego (30 g)
  • 4 szklanki wody (1 litr)
  • Miód lub stewia

Procedura przygotowania opisywanego naturalnego środka na nietrzymanie moczu:

  • Wymieszaj wszystkie zioła w misce, dodaj do nich wrzącą wodę i pozwól całości zaparzać się przez 10 minut.
  • Po upływie wskazanego czasu odsącz napar i dosłodź stewią lub miodem do smaku.

4. Koper włoski

Ta roślina podnosi skuteczność procesu wydalania toksyn wraz z moczem. Zwalcza jednocześnie ogólny dyskomfort i bóle powodowane przez różnego rodzaju skurcze. Może być również dobrym sposobem na nietrzymanie moczu, jeśli zastosujesz ją w postaci naparu.

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

  • 1 szklanka gorącego mleka (200 ml)
  • 1 łyżka stołowa nasion kopru (15 g)
  • 2 łyżeczki do herbaty syropu cukrowego (10 ml)

Uwaga: aby przygotować syrop cukrowy, należy uprzednio rozcieńczyć 4 łyżki cukru w 1 szklance wody.

Procedura przygotowania opisywanego naturalnego środka na nietrzymanie moczu:

  • Wymieszaj nasiona kopru włoskiego i syrop cukrowy w ciepłym mleku.
  • Wypij ten napój raz lub dwa razy dziennie, aby skutecznie wyleczyć nietrzymanie moczu.

5. Cynamon

Ściągające i obkurczające właściwości cynamonu są bardzo pomocne zwłaszcza w leczeniu nocnych przypadków nietrzymania moczu. Przed położeniem się spać spróbuj po prostu pożuć sobie kawałek cynamonu, aby zapobiec wystąpieniu nietrzymaniu moczu w trakcie snu. Możesz również zrobić sobie napar cynamonowy i wypić go bezpośrednio przed zaśnięciem.

Cynamon

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

  • 3 małe laski cynamonu
  • 2 szklanki wody (500 ml)
  • Miód lub stewia

Procedura przygotowania opisywanego naturalnego środka na nietrzymanie moczu:

  • Dodaj cynamon do wody i podgrzewaj na małym ogniu, aż się całość zagotuje.
  • Odcedź napar i pozwól mu ostygnąć do temperatury pokojowej.
  • Dosłodź do smaku miodem lub stewią.

Zanim zaczniesz leczyć się samemu, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem. Szczególnie jeśli masz regularne objawy związane z tym problemem fizjologicznym. Pamiętaj, że Twoje leczenie będzie zależeć od konkretnego rodzaju nietrzymania moczu, na które cierpisz.

Naturalne rozwiązania są bardzo pomocne i pomogą zwalczyć Ci nietrzymanie moczu. Natomiast sam proces leczenia należy rozpocząć po uprzedniej konsultacji z lekarzem specjalistą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Robles, J. E. (2006). La incontinencia urinaria. Anales Del Sistema Sanitario de Navarra.
  • Verdejo Bravo, C. (2010). Incontinencia urinaria. Revista Espanola de Geriatria y Gerontologia. https://doi.org/10.1016/j.regg.2010.05.004
  • A. Schröder, P. Abrams (co‑presidente), K‑E. Andersson, W. Artibani, C.R. Chapple, M. J., & Drake, C. Hampel, A. Neisius, A. Tubaro, J. W. T. (presidente). (2009). Guía clínica sobre la incontinencia urinaria. European Association of Urology 2010.
  • Chiang M, Susaeta C, Valdevenito S, Rosenfeld V. Incontinencia urinaria. Revista Médica Clínica Las Condes. 2013; 24(2): 219-227.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.