Cienie pod oczami – Jak je zlikwidować?

Odwodnienie może powodować cienie pod oczami, dlatego bardzo ważne jest, aby pić przynajmniej osiem szklanek wody dziennie.
Cienie pod oczami – Jak je zlikwidować?
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Cienie pod oczami mogą być oznaką stanu zapalnego. Przybierają zwykle tony brązowe lub zielone, a powodem ich powstania mogą być też zwykłe sprawy dnia codziennego, jak niewyspanie, zmartwienia czy stres.

Cienie pod oczami mogą wystąpić też z powodu odwodnienia organizmu, zatrzymania płynów, zastoju krwi, a także zmian hormonalnych.Należy pamiętać, że nasze ciało jest specjalistą w odzwierciedlaniu naszego stanu fizycznego i emocjonalnego. Zwłaszcza nasza twarz jest bardzo wrażliwa. Bez wątpienia wpływają na nią wszelkie zmiany samopoczucia.

W dalszej części artykułu zastanowimy się nad tym, jak możemy pozbyć się lub rozjaśnić cienie pod oczami, które powstają jako oznaka zmian w naszym organizmie.

Domowe sposoby na cienie pod oczami

Ogórek i marchew

Możemy z powodzeniem usunąć oznaki zmęczenia z okolic oczu za pomocą plastrów ogórka i marchwi. Należy umieścić je na powiekach każdego wieczoru na około 15 minut.

Zielony ogórek na cienie pod oczami

Najlepiej jest, kiedy plasterki tych warzyw przechowujemy w lodówce, aby były zimne i pomogły naszym powiekom jak najlepiej się zrelaksować. Po ich zdjęciu przemywamy oczy zimną wodą.

Lawenda

Lawenda działa jako środek przeciwzapalny. Stosowanie olejku lawendowego prosto na skórę nie jest zalecane, ale można dodać kilka kropli do wody, zamoczyć waciki w tym roztworze i delikatnie przecierać oczy.

Nie ma potrzeby, aby przemywać je później wodą, bo stężenie lawendy w tym roztworze jest minimalne. Jeżeli posiadamy bardzo wrażliwą skórę, możemy przygotować napar z wody i lawendy i wdychać opary.

Lód na cienie pod oczami

Jak wiemy, lód jest naszym sojusznikiem w zwalczaniu stanów zapalnych skóry. Możemy zawinąć kilka kostek lodu w czystą i delikatną ściereczkę i przykładać do naszych oczu przez piętnaście minut.

Mięta

Mieszając kilka liści mięty z oliwą z oliwek, przygotujemy mieszankę, którą nałożymy na dolną powiekę za pomocą wacika tuż przed snem.

Napar z mięty łagodzi cienie pod oczami

Starajmy się, aby ilość nałożonego lekarstwa była niewielka. Wówczas będziemy mogli spokojnie zostawić je na noc, bez żadnego uczucia dyskomfortu.

Okłady z mleka

Ważne jest, aby mleko było jak najzimniejsze. Wlewamy je do szklanki i moczymy waciki, a następnie je wyjmujemy i nakładamy na powieki. Zostawiamy na oczach przez dwadzieścia minut, po czym ściągamy, a oczy przemywamy wodą.

Okłady z ziemniaków na cienie pod oczami

Jest to jeden z przepisów, który powinno się stosować najczęściej. Należy obrać ziemniaki i zetrzeć je na tarce, następnie umieścić je na gazie i przyłożyć do oczu.

Pozostaw okład z surowych ziemniaków na skórze na tak długo, jak to możliwe. Czynność ta, powtarzana codziennie, bardzo szybko przyniesie pożądane efekty i zmniejszy cienie pod oczami.

Rumianek

Rumianek ma właściwości łagodzące i zmniejszające stany zapalne. Należy przygotować napar z rumianku i dodać trochę jogurtu naturalnego, tak aby powstała maseczka o kremowej konsystencji. Maseczkę nakładamy w okolice oczu i pozostawiamy na dziesięć minut, po czym zmywamy ją zimną wodą.

Okłady z róży na cienie pod oczami

Obrywamy płatki z róży i przygotowujemy z nich napar. Zaparzamy go przez dwie godziny, aby płatki uwolniły wszystkie swoje składniki odżywcze.

Następnie odcedzamy i czekamy aż ostygnie. Moczymy waciki w naparze i przykładamy do oczu, zostawiamy na kilka minut, po czym oczy przemywamy zimną wodą.

Pijmy dużo wody

Jak już wcześniej wspominaliśmy, odwodnienie może powodować cienie pod oczami, dlatego bardzo ważne jest, aby pić przynajmniej osiem szklanek wody dziennie.

Okłady z herbaty

Herbata działa przeciwzapalnie i relaksuje nasze ciało.

Torebki z herbatą na cienie pod oczami

Aby przygotować okład z herbaty, należy zagotować wodę i zaparzyć w niej przez dziesięć minut dwie torebki herbaty. Następnie umieścić torebki na oczach i zostawić na jakiś czas, leczenie to może być powtarzane kilka razy dziennie.

Truskawka

Truskawka ma działanie przeciwzapalne. Aby przygotować maseczkę, rozgniatamy miąższ truskawki na gładką masę i nakładamy na powieki. Pozostawiamy na pół godziny, a następnie zmywamy wodą.

Cytryna na cienie pod oczami

Cytryna, dzięki zawartości witaminy C, ma działanie rozjaśniające cienie pod oczami. Wacik moczymy w szklance z sokiem z cytryny i przemywamy okolice oczu, uważając aby sok nie dostał się do oka.

Zostawiamy sok na chwilę na skórze, aby miał możliwość się wchłonąć, po czym zmywamy wodą, zabieg powtarzamy dwa lub trzy razy w tygodniu.

Mamy nadzieję, że nasze porady dotyczące domowych sposobów na cienie pod oczami okażą się skuteczne. Jeżeli jednak po dłuższym stosowaniu leczenia naturalnymi sposobami, okaże się, że cienie pod oczami nie znikają, warto skontaktować się z lekarzem, bo może się okazać, że mamy do czynienia z poważniejszym problemem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.