Zabiegi domowe na podkrążone oczy

Cienie pod oczami są częstym objawem zmęczenia, ale mogą również wskazywać na problemy z oddychaniem, wysokie spożycie kofeiny i, oczywiście, złe zarządzanie stresem.
Zabiegi domowe na podkrążone oczy
Karla Henríquez

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Chociaż cienie pod oczami mogą się pojawiać z różnych powodów, dobrą wiadomością jest to, że istnieją zabiegi domowe, które mogą pomóc w ich ukryciu, a nawet sprawić, że znikną całkowicie. Dlatego poniżej podzielimy się z Tobą kilkoma sztuczkami, abyś mogła wprowadzić je w życie i pozbyć się cieni.

Oczywiście, nawet najlepsze zabiegi domowe i kuracje nie dadzą dobrych efektów, jeśli nie wprowadzimy zdrowych nawyków w naszym życiu. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim dobry wypoczynek i właściwe odżywianie. Nie zapominaj, że podkrążone oczy nie tylko wskazują na brak snu, ale także dużo mówią o stanie zdrowia osoby.

Jakie zabiegi domowe złagodzą Twoje cienie pod oczami?

1. Przede wszystkim dobrze oczyść twarz

Zanim przeprowadzisz jakiekolwiek zabiegi domowe, powinnaś zawsze umyć twarz zimną wodą i odpowiednim mydłem. W ten sposób wyeliminujesz tłuste osady ze skóry i inne nagromadzone zanieczyszczenia. Ponadto woda zapewni skórze rozluźnienie i odświeżenie, dzięki czemu natychmiast poczujesz ulgę.

Mycie twarzy

2. Umieść wilgotny kompres na oczach

Włóż wilgotną chusteczkę do zamrażarki na kilka minut. Nie pozwól jej zamarznąć, po prostu dobrze ochłodź, aby potem umieścić ją bezpośrednio na czole i oczach, przed pójściem spać. Jest to alternatywna wersja zimnej maseczki żelowej.

Zimną szmatkę należy pozostawić na oczach na około 5-6 minut. Następnie zdejmij ją na około 10 minut, zrelaksuj się i ponownie przyłóż zimną szmatkę do oczu. Powtarzanie tej czynności każdej nocy przed snem może pomóc złagodzić cienie, gdyż zimno powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych i relaks w okolicy oczu.

3. Połóż na oczach torebki z herbaty lub innego naparu

Nakładanie torebek herbaty to najprostsze domowe zabiegi na podkrążone oczy. Przygotuj wybraną herbatę lub napar i po ochłodzeniu, delikatnie osusz torebkę i umieść ją na oczach na około 20 minut.

Uwaga, torebki powinny mieć temperaturę pokojową lub mogą być lekko ciepłe. Po upływie tego czasu konieczne jest przepłukanie twarzy w celu usunięcia pozostałości herbaty.

Kompresy z herbaty

W szczególności, napary z rumianku są idealne na podkrążone oczy, ponieważ odtykają pory i usuwają stan zapalny, co znacznie zmniejsza worki pod oczami. Po użyciu rumianku zauważysz bardzo przyjemne uczucie ulgi.

4. Nakładaj plasterki ogórka

Jest to bardzo znana sztuczka i nie można jej pominąć, jeśli chodzi o domowe zabiegi kosmetyczne na twarz w celu złagodzenia cieni. Trzeba tylko pociąć kilka plasterków świeżego ogórka, a następnie przekroić na pół. Potem musisz je umieścić pod każdym okiem podczas odpoczynku i zostawić na minimum 20 minut.

5. Wypróbuj zabiegi domowe z olejem kokosowym

Aby przeprowadzić ten ostatni zabieg, wymieszaj łyżkę oleju kokosowego z łyżką oleju migdałowego i delikatnie masuj powierzchnię skóry pod oczami. Pozwól mu działać przez dwadzieścia minut. Działanie olejków nie tylko pomaga złagodzić cienie i nawilża skórę oczu, ale także sprzyja wzrostowi rzęs.

Olej kokosowy jest dobrą opcją, jeśli chodzi o zabiegi domowe na cienie pod oczami.

Co robić, jeśli zabiegi domowe nie pomagają?

Jeśli stosujesz naturalne zabiegi domowe, a mimo to ciemne kręgi nie znikają, oznacza to, że Twoje ciało domaga się, abyś dała mu trochę odpocząć. Dlatego uważnie przeczytaj te dodatkowe zalecenia, których musisz przestrzegać, aby Twoje oczy mogły się pozbyć tych brzydkich plam, które dodają Ci lat.

Pierwszym krokiem powinno być wprowadzenie co najmniej siedmiu do ośmiu godzin snu dziennie. Dobry sen to rzeczywiście jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się cieni. Powinnaś również używać dobrego balsamu pod oczy każdego dnia. Najlepiej, jeśli wybierzesz specjalny krem do konturu oczu, dzięki czemu ten obszar skóry będzie wyglądał lepiej.

Staraj się unikać palenia papierosów i picia alkoholu, a także napojów, które zawierają kofeinę, ponieważ używki jeszcze bardziej podkreślają ciemne kręgi. Staraj się zachować zdrową dietę z dużą ilością owoców i warzyw.

Ćwicz i pij co najmniej dwa litry wody dziennie, to będzie najlepsze, co możesz zrobić nie tylko dla oczu. Te zabiegi i zdrowe nawyki domowe nie tylko usuną cienie, ale i poprawią kondycję całego ciała.

Podsumowując

Cienie pod oczami mogą być mniej lub bardziej zaznaczone, w zależności od przypadku. Jednak prawda jest taka, że ​​nie zawsze są one mile widziane. Częściowe rozwiązanie może oczywiście zaoferować makijaż, którym możesz je ładnie zamaskować. Ale z pewnością przyznasz, że najlepiej byłoby całkowicie je wyeliminować, albo chociaż zmniejszyć tak bardzo, jak to możliwe.

Stosując wyżej opisane zabiegi domowe możesz skutecznie wyeliminować cienie. Dodatkowo poczujesz się lepiej i poprawisz swoją samoocenę. A zatem wykorzystaj te rady w swoim codziennym życiu, a zobaczysz, że korzyści będą nie tylko fizyczne, ale także emocjonalne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mukherjee, P. K., Nema, N. K., Maity, N., & Sarkar, B. K. (2013). Phytochemical and therapeutic potential of cucumber. Fitoterapia. https://doi.org/10.1016/j.fitote.2012.10.003
  • Vrcek I, Ozgur O, Nakra T. Infraorbital Dark Circles: A Review of the Pathogenesis, Evaluation and Treatment. J Cutan Aesthet Surg. 2016;9(2):65–72. doi:10.4103/0974-2077.184046
  • Kappally, S., Shirwaikar, A., & Shirwaikar, A. (2015). Coconut oil – A review of potencial applications. Journal for Drugs and Medicines. https://doi.org/10.15254/H.J.D.Med.7.2015.149
  • John Hopkins Medicine. How to Get Rid of Bags Under Your Eyes. https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/how-to-get-rid-of-bags-under-your-eyes
  • Int J Mol Med. Author manuscript; available in PMC 2010 Dec 1. Published in final edited form as: Int J Mol Med. 2010 Dec; 26(6): 935–940. Chamomile, an anti-inflammatory agent inhibits inducible nitric oxide synthase expression by blocking RelA/p65 activity. doi: 10.3892/ijmm_00000545
  • African Journal of Biotechnology Vol. 10(7), pp. 1206-1216, 14 February, 2011. Exploring cucumber extract for skin rejuvenation. Available online at http://www.academicjournals.org/AJB DOI: 10.5897/AJB10.1072
  • Fitoterapia. 2013 Jan;84:227-36. Phytochemical and therapeutic potential of cucumber. doi: 10.1016/j.fitote.2012.10.003. Epub 2012 Oct 23.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.